Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
مهارت‌های زندگی – آداب معاشرت 6

«آداب رفتار با بانوان»

2010 October 08

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

بخش مهمی از روابط و برخوردها در دیدارهای اجتماعی و محفل‌های رسمی به‌طور معمول با بانوان صورت می‌گیرد و آن‌چه یک مرد را متشخص و آداب‌دان جلوه می‌دهد چگونگی رفتار او در این مواقع است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هرچند که دانستن رمز و راز چگونه برخورد کردن با بانوان از راه‌های موفقیت در ارتباط با آنان است اما با کمال تاسف امروزه کم‌تر فردی یافت می‌شود که از این دانش آگاهی داشته باشد و بتواند به ارتباط موثری دست یابد.

بسیاری از آقایان در یک میهمانی یا جلسه رسمی با همسر خود یا یک خانم هم‌راه شرکت می‌کنند یا در آن محفل با بانویی هم‌راه می‌شوند. ببینیم هنگام حضور در کنار یک خانم در یک محفل رسمی باید چه‌گونه رفتار کرد:

همیشه در را برای یک خانم باز کنید:

این نکته یکی از مـهـم‌تـرین قـانون آداب مـعـاشرت برای مردان است. در نظر داشته باشید که اگر با خانمی هم‌راهی می‌کنید، خواه او در حـین ورود بـه خودرو شما، رستوران، خانه و یا هر محل در دار دیگری باشد، باید در را هـمـیـشه برای او باز نگاه دارید تا عبور کند و اگر چندین در وجود داشت یک به یک آن‌ها را برایش بگشایید.

از جای خود برخیزید:

همیشه هنگامی که خانمی به اطاق وارد و یا از آن خارج می‌شود از جای خود برخیزید و یا حداقل هنگام ورود او از جای خود برخیزید.

کمکش کنید بنشیند:

هرگاه یک خانم تنها و بـدون هـم‌راه خـواسـت کنـار شـما بـنـشیـند، مهم است با بیرون کشیدن صندلی و بازگرداندن آن به سمت جلو «الـبـته وقـتـی آن خانم به‌طور کامل روی صندلی نشست» به او در نشستن روی صندلی کمک کنید.

جای خود را به او بدهید:

هنگام غذاخوردن و در کنار میز غذا و یا در اماکن و وسایط نـقـلیـه عـمـومـی، اگر خانمی وارد شد و صندلی خالی برای او وجود نداشت، شما باید برخیزید و جای خود را به او بدهید. «البته این روزها با زنانه مردانه کردن وسایط نقلیه عمومی کار آقایان در این زمینه کم‌زحمت‌تر شده است.»

نیازهای او را جویا شوید:

در هنگام هم‌راهی با یک خانم در یک محفل رسمی باید مراقب نیازهای او باشید و از او بپرسید که آیا نـوشیـدنـی، غـذا یا چیز دیگری نیاز دارد که برایش بیاورید. با این کار به او نـشـان می‌دهـیـد کـه بـرای آسـایـش و نیازهای او اهمیت قایل هستید.

اگر چیزی از دستش به زمین افتاد به وی باز گردانید:

هـنگامـی کـه خـانمی چیزی از دستانش به زمین افتاد آن را از روی زمین برداشته و بـه وی بـدهیـد. خـواه آن چـیز دست‌کش باشد و یا آن‌که پوشه پرونده یا یک اسکناس و الـبـتـه به‌یاد داشته باشید که باید از ناحیه زانو خم شوید و نه از کمر.  هم‌چنین هرگاه بسته‌ای به هم‌راه داشت برایش حمل کنید. ایـن کـار به او نشان می‌دهد که شما برایش احترام قایل هستید و آسایش و راحتی وی را خواستارید.

حرکت در راه پله:

و اما اگر در بالارفتن از پله‌ها با یک خانم هم‌راهی می‌کنید هیچ‌گاه پشت یک خانم حرکت نکنید. باید کنار و یا اندکی جلوتر از او حرکت کنید. ایـن قـانـون را در هنـگـام عبـور از پیاده‌رو نیز باید رعایت کرد و در نظر داشته باشید که هیچ‌گاه یک خانم را از فاصله نزدیک تعقیب نکنید.

حرکت از قسمت بیرونی پیاده‌رو :

این به خانـم هـم‌راه شـما اجـازه می‌دهـد که از رفـت و آمـد خـودروها دور باشد. البته ممکن است در این هنگام خـودرویی نـاگهان از کنـار شـما عبور کند و به سمت شما آب پاشیده شود که به‌هرحال این بهایی است که شما برای متشخص بودن باید بپردازید.

سیگار کشیدن در حضور یک خانم ممنوع:

هیچ‌گاه در حضور یک‌ خانم سیگار نکشید مگر آن‌که پیش از آن از وی اجازه گرفته باشید.

هرچیزی آداب خود را دارد و سیگار کشیدن در حضور دیگران با توجه به آن به نوعی تجاوز به حقوق دیگران محسوب می‌شود، از آن بی‌نیاز نیست. بسیارند افرادی که خود را مصلح جامعه می‌دانند اما در تمرین همین اصول نخستین احترام به دیگران شکست می‌خورند.

کمک در پوشیدن لباس:

و اما اگر با همسر خود هم‌راه هستید به او در پوشیدن کت یا پالتو یا آن‌چه روی لباسش می‌پوشد کمک کنید.  این کار نیز در عین سادگی نشانه‌ای از کمال آداب‌دانی شماست.

دستان همسرتان را بگیرید:

و آخرین نکته این‌که در میهمانی‌ها و محفل‌های اجتماعی دست همسرتان را بگیرید. این‌کار نه تنها نشانه صمیمیت بیش‌تر است بلکه زمانی که بروی سطح ناهم‌وار قدم می‌زنید باعث کمک به او می‌شود به خصوص زمانی که کفش پاشنه بلند به پا کرده باشد.

منبع:

تبیان

بیشتر بخوانید:

«من با شخصیت هستم…»

«میهمان و میهمانی»

«چگونه لباس بپوشیم»

«دست‌دادن و آشناشدن»

«قدم به حریم خصوصی دیگری نگذار»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,