Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
هفدهم مهر - نهم اکتبر

«تقویم تاریخ هفدهم مهر»

2010 October 09

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1503 میلادی – ایالت کرمان شامل سراسر جنوب‌شرقی ایران از جمله سواحل مربوط به قلم‌رو «شاه اسماعیل صفوی» پیوست. شاه اسماعیل که قبلن ایالت فارس را به قلم‌رو خود ضمیمه کرده بود در همین سال فرمان‌روایان یزد و اصفهان و سپس خراسان را به اطاعت خود در آورد.
  • 1547 میلادی – نهم اکتبر زادروز «میگوئل‌ دوسروانتس‌ساودرا» (Miguel de Cervantes Saavedra) نویسنده داستان بسیار معروف «دون کیشوت» (Don Quixote) است که 69 سال عمر کرد. قریحه دو سروانتس در داستان‌نویسی و خلق داستان در سراسر جهان زبان‌زد است.
  • 1446 میلادی – مورخان آمریکایی نهم اکتبر این سال را روزی نوشته‌اند که کره‌ای‌ها در آن‌روز دارای الفبای اختصاصی شدند که «هانگول» (Hangul) نامیده می‌شود. کره‌ای‌ها قبلن الفبای چینی را برای نوشتن به‌کار می‌بردند که حروف «مصوته» محدود آن نمی‌توانست همه صداهای واژه‌های کره‌ای را شامل شود. الفبای کره‌ای دارای ده حرف مصوته است که کمکی بسیار به یکسان‌سازی تلفظ‌ها، از میان‌بردن لهجه‌ها و شیوا ساختن زبان این مردم کرده است.
  • 1368 خورشیدی – در روزجهانی پست، ارتباط پست تصویری ایران کار خود را آغاز کرد. پست مطمئن‌ترین پدیده ارتباطی است که خدمات آن به اشکال مختلف در زمینه‌های گوناگون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و رفاهی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و طبقات مختلف جامعه می‌توانند از این خدمات بهره گیرند.
  • 1875 میلادی – «چارلز لایل» زمین‏شناس برجسته اسکاتلندی درگذشت. وی از جوانی به علوم زمین‏شناسی علاقه‏مند شد و تحقیقات خود را بر روی این رشته متمرکز کرد. لایل در ضمن سفرهایى که در قاره اروپا کرد، مجموعه عظیمی از اطلاعات و شواهد و مدارک به‌دست آورد که همگی تدریجی‌بودن تغییرات در قشر زمین را تایید می‏کردند. لایل از مشاهده آثاری که در روی زمین ظهور می‏کنند مثل آتش‌فشان‏ها، زلزله، تبخیر بخار آب و تبدیل آن به باران به این نتیجه رسید که شکل خارجی زمین و آثار طبیعی نیز که در سطح آن دیده می‏شود به این طریق به‌وجود آمده با این تفاوت که در این مرحله، هزاران سال زمان برده است. چارلز لایل در این باب کتابی در سه جلد به‌نام «اصول علم زمین‏شناسی» انتشار داد.
  • 1872 میلادی – «روالد آموندسن» اولین فاتح قطب جنوب و مکتشف نروژی به‌دنیا آمد. از آموندسن کتاب‏هایی نیز بر جای مانده که «معبر شمال‏غربی، سفر ما به قطب و اولین مسافرت به دریای قطبی» از آن جمله است.
  • ۱۸۷۹ میلادی – «ماکس فون‌لائو» فیزیک‌دان آلمانی و برنده جایزه فیزیک نوبل برای کشف پراش در پرتوهای ایکس در بلور‌ها، به دنیا آمد. پراش در فیزیک به پخش‌شدن یا خم‌شدن موج یا ذرات هنگام مواجه شدن با یک مانع گفته می‌شود.
  • ۱۹۷۵ میلادی – «آندره ساخاروف» دانشمند شوروی و معروف به «پدر بمب هیدروژنی» موفق به کسب جایزه صلح نوبل شد.
  • ۱۹۹۷ میلادی – «داریو فو» نمایش‌نامه‌نویس ایتالیایی، جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,