Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
به بهانه‌ی هفتمین سال درگذشت احمد محمود

«روایت راوی جنوب»

2009 October 04

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

دوازدهم مهرماه امسال مصادف است با سال‌مرگ احمد محمود، نویسنده معاصر ایرانی و خالق رمان مشهور همسایه‌ها که در زمره‌ی آثار برجسته ادبیات ایران شمرده می‌شود.

احمد اعطا با نام ادبی احمد محمود در چهارم دی ماه سال 1312 در شهر اهواز و از پدر و مادری دزفولی‌الاصل به دنیا آمد. به گفته‌ی نزدیکان وی او به همین دلیل خود را دزفولی می‌داند.

20091004-mahmood-koocheh

پس از سپری کردن دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه در زادگاهش، به دانشکدی افسری ارتش راه یافت؛ اما ازجمله تعداد زیاد دانشجویان دانشکده افسری بود که پس از کودتای ۲۸مردادماه سال ۱۳۳۲ بازداشت و سپس، بخش‌بخش آزاد شدند؛ درحالی‌که تنها ۱۳ نفر از آنان در زندان باقی ماندند.

احمد اعطا، یکی از این دانشجویان بود که نه توبه‌نامه‌ای امضا کرد و نه به هیچ‌گونه هم‌کاری با دولت وقت تن داد. به همین دلیل، مدت زیادی را در زندان به‌سر برد که بنا به گفته برخی مشکل ریوی او که درنهایت به مرگش منجر شد، یادگار همان دوران بوده‌است.

مدتی هم درحوالی خلیج فارس از جمله در بندر لنگه در تبعید به سر برد و البته خودش از این دوران با عنوان «زمانی که گرفتار بازی سیاست شده بودم»یاد می‌کند.

محمود در ابتدا به نوشتن داستان‌‏های کوتاه گرایش پیدا کرد و تا پیش از انتشار رمان معروف خود «همسایه ها» اورا بیشتر نویسنده داستان‌‏های کوتاه می دانستند. «مول» 1338، « دریا هنوز آرام است » 1339 ،« بیهودگی» 1341،« زایری زیر باران» 7- 1346،« پسرک بومی» و« غریبه‌ها» 1350 نام مجموعه داستان‌هایی است که او پیش از نخستین رمانش منتشر کرده بود.  در برخی از آثارش چون همسایه‌ها و مدار صفر درجه واژه‌ها و جملاتی به گویش دزفولی به چشم می‌خورد.

هر چند احمد محمود بیشتر داستان کوتاه می‌نوشت اما می‌توان گفت که بیشتر شهرت و محبوبیت وی به دلیل نوشت رمان به سبک رئالیسم بود.

بیشتر داستان‌های محمود نگاهی به مسایل اجتماعی و بیان درد و رنج زندگی مردم دارد. او با زبانی استوار و ساده و در عین حال رک‌گو توانست در مدت فعالیت خود آثار فراوانی را منتشر سازد و باعث محبوبیت در جامعه ادبیات معاصر ایران شود.

محمود در سال 1376 ترجمه رمانی با عنوان « آدم زنده» از یک نویسنده عراقی را منتشر کرد و در سال 1379 آخرین اثر منتشر شده خود یعنی رمان « درخت انجیر معابد» را در دو جلد روانه بازار کتاب کرد.

محمود در اواخر عمر با بیماری تنگی نفس مواجه شد و این بیماری در سال ۱۳۸۰ یکبار او را به بیمارستان کشاند. در اول مهرماه ۱۳۸۱ بار دیگر حال او به وخامت گرایید و پس از انتقال به بیمارستان و بستری شدن در روز جمعه، ۱۲ مهر سال ۱۳۸۱، به‌دنبال یک دور بیماری سخت ریوی،پیش از به اتمام رساندن آخرین رمانش ” مرد خاکستری” در بیمارستان مهراد، در تهران درگذشت و در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|