Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
میکروفن

«از تفاوت سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی میگوییم»

2010 October 09

شکوفه / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

shokufeh@radiokoocheh.com

در برنامه‌ی گذشته از خواص سیر و نقش آن در جلوگیری و بهبود بیماری سرماخوردگی گفتیم. اما مسئله این‌جاست که گاهی بیماری به حدی می‌رسد که مصرف دارو ضرورت پیدا می‌کند. سرماخوردگی ساده، آنفولانزا و آلرژی، با این‌که علایم مشابهی دارند اما درمانشان مثل هم نیست.

دانستن تفاوت‌های سرماخوردگی‌، آنفلوانزا و آلرژی امری مهم برای مقابله با این گونه بیماری‌ها است. برخلاف باور بسیاری از مردم‌، هوای سرد تاثیری بر سرماخوردگی ندارد یا اگر هم دارد بسیار اندک است. حقیقت آن است که در طول فصل های سرد‌، مردم اغلب اوقات خود را در محیط‌های سرپوشیده و بسته می‌گذرانند‌، در نتیجه احتمال پخش شدن ویروس به طریق تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر افزایش می‌یابد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به‌طور کلی ویروس سرماخوردگی از دو طریق انتقال می‌یابد‌، اول از طریق تنفس و استنشاق ترشحات عفونی‌، عطسه و سرفه پخش‌شده در هوا و دوم از طریق لمس اشیا آلوده به ویروس (مانند کتاب، دست‌گیره در و دست دادن با افراد بیمار ) و لمس متقابل صورت.

تشخیص سرماخوردگی و آنفلوانزا از یک‌دیگر بسیار مهم است‌، به ویژه در‌باره بچه‌ها و افراد مسنی که سیستم دفاعی بدنشان  اختلال و اشکال دارد و به بیماری سرماخوردگی و آنفلوانزا دچار شده‌اند چرا که بیماری سرماخوردگی به آسانی قابل درمان است ولی آنفلوانزا یکی از بیماری‌های خطرناکی است که گاه به مرگ منجر می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد، آنفلوانزا سالانه فقط در آمریکا جان ۲۰ هزار نفر را می‌گیرد. سرماخورگی و آنفلوانزا هر دو نشانه‌های مشترکی دارند اما معمولن می‌توان آن‌ها را از هم افتراق داد.

به‌طور کلی نشانه‌های سرماخوردگی مرحله به مرحله و طی چند روز بعد از شروع عفونت بروز پیدا می‌کند.

سرماخوردگی معمولن با گلودرد هم‌راه با عطسه و آب‌ریزش بینی یا گرفتگی بینی شروع می‌شود. تب یک علامت معمولی برای یک سرماخوردگی ساده نیست و زمانی که تب وجود دارد، اغلب بیان‌گر وجود عفونت باکتریایی است.

هم‌چنین معمولن سردرد شدید و دردهای شدید عضلانی رابطه مستقیمی با بیماری سرماخوردگی ندارند و علایم خستگی و ضعف نیز خفیف است.

نشانه‌های آنفلوانزا از قبیل سردرد‌، سرفه‌های خشک‌، لرز و درد عمومی در همه بدن اغلب به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شود. هم چنین تب بالا ( 38.8 – ۴۰ درجه سانتی‌گراد) در مدت سه تا چهار روز‌، یکی از مهم‌ترین نشانه‌های آنفلوانزاست.

گرفتن بینی‌، عطسه‌، گلودرد از نشانه‌های بارز آنفلوانزا نیست. این علایم اگر وجود داشته باشد اغلب در مراحل آخر بیماری بروز می‌کند.

هم‌چنین افتراق سرماخوردگی و آلرژی نیز اهمیت زیادی دارد.

نشانه‌های سرماخوردگی و آلرژی ممکن است مشابه باشد، اما یک سری از نشانه‌ها و علامت‌هایی وجود دارد که می‌توان با کمک آن‌ها این دو بیماری را از هم متمایز کرد.

در حقیقت هم آلرژی و هم سرماخوردگی دارای نشانه‌هایی از قبیل گرفتگی بینی‌، عطسه‌، آب‌ریزش چشم و گاهی سردرد هستند؛ اما علایم سرماخوردگی یکی یکی ظاهر می‌شوند.

ابتدا عطسه‌، آب‌ریزش بینی‌، آب‌ریزش چشم و در پی  آن گرفتگی بینی اما در آلرژی همه علایم با هم و در یک زمان ظاهر می‌شوند.

عطسه‌های پیاپی و پشت سر‌هم معمولن نشانه وجود آلرژی است‌، در صورتی که تک عطسه معمولن نشانه سرماخوردگی است.

به علاوه در سرماخوردگی ترشحات بینی زرد رنگ است‌، در صورتی که در آلرژی ترشحات بینی بی‌رنگ و رقیق است.

یکی دیگر از تفاوت‌های آلرژی و سرماخوردگی این است که طول مدت وجود علایم سرماخوردگی می‌تواند ۷ تا ۱۰ روز ادامه داشته باشد، در حالی که نشانه‌های آلرژی در مدت بسیار کوتاه‌تری پایان می‌یابد.

تا‌کنون بیش از ۲۰۰ نوع مختلف از ویروس سرماخوردگی شناخته شده است.  برخی از انواع ویروس‌های آنفلوانزا و سرماخوردگی قابلیت جهش و تغییر نوع به ویروس دیگر را دارند‌. این امر دانش‌مندان را برای پیدا کردن واکسن‌های موثر به دردسر انداخته است.

انجمن متخصصین کودکان آمریکا توصیه می‌کند، نباید به بچه‌ها و نوجوانان آسپرین یا هر داروی دیگر که حاوی آسپرین است برای درمان بیماری‌های ویروسی به خصوص برای آبله مرغان و آنفلوانزا تجویز شود. نتیجه تحقیقات پزشکی حاکی‌ست‌، استفاده از آسپیرین برای درمان بیماری‌های ویروسی سرماخوردگی در کودکان باعث بیماری Reye شود که این بیماری می‌تواند باعث زیان‌های غیرقابل جبران مغز و کبد شده و در مواقعی باعث مرگ کودک شود.

شایان ذکر است که استفاده داروهای ضد درد مانند استامینوفن در مراحل اول سرماخوردگی می‌تواند باعث اختلال درسیستم طبیعی دفاعی بدن شود.

هیچ درمان خاصی برای سرماخوردگی یا آنفلوانزا وجود ندارد و تنها گذشت دوره بیماری وکارایی سیستم دفاعی بدن‌، بهترین راه حل و درمان است.

اگرچه تعداد زیادی از افراد با دیدن علایم سرماخوردگی یا آنفلوانزا‌، شروع به خوردن آنتی‌بیوتیک می‌کنند؛ اما این آنتی‌بیوتیک‌ها اغلب از نسخه‌های قبلی باقی مانده است یا این‌که از دوستان و آشنایان می‌گیرند.

آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود در حالی که سرماخوردگی عامل ویروسی دارد و آنتی‌بیوتیک نمی‌تواند تکثیر ویروس را متوقف کند.

مصرف خودسرانه و بدون مشورت پزشک، باعث به‌وجود آمدن نوع‌های جهش‌یافته جدیدی از باکتری‌ها می‌شود که در برابر آنتی‌بیوتیک مقاومت دارند و این امر برای پزشکان مشکلات بسیاری را به‌وجود آورده است.

بسیاری از مردم بر این باورند که مصرف زیاد ویتامین ث، باعث جلوگیری از سرماخوردگی می‌شود و یا نشانه‌های سرماخوردگی را کاهش می‌دهد اما هنوز علت قانع‌کننده علمی برای این موضوع پیدا نشده است.

شواهد علمی وجود دارد که قرص‌های مکیدنی روی(zinc) می‌تواند دوره سرماخوردگی را کاهش دهد. تحقیقات پزشکی نشان داده است که اگر قرص‌های مکیدنی در طول ۲۴ ساعت اول بروز علایم سرماخوردگی مصرف شود، می‌تواند دوره سرماخوردگی را  کاهش دهد.

محققان بر این باورند که «روی» از ارتباط ویروس‌های سرماخوردگی و سلول‌های بدن جلوگیری می‌کند ولی از ایجاد سرماخوردگی و یا آنفولانزا جلوگیری نخواهد کرد و اگر این قرص‌ها برای مدت طولانی استفاده شوند، می‌تواند سیستم دفاعی بدن را ضعیف کند و باعث افزایش کلسترول خون شود.

از آن‌جایی که درمان خاصی برای سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود ندارد‌، پیش‌گیری بهترین سلاح برای این عوامل ویروسی است.

شستن دست‌ها و لمس نکردن صورت‌، را‌ه‌های ساده اما موثر برای جلوگیری هستند. یکی از عادت‌های اشتباهی که مردم دارند این است که هنگام سرماخوردگی یا آنفلوانزا در دستمالی که برای عطسه یا سرفه استفاده کرده‌اند در جیب یا دست خود نگه می‌دارند و دوباره از آن  استفاده می‌کنند که  این یک راه بسیار ساده‌ای است که عوامل بیماری دوباره به بدن انتقال یابند و باعث تشدید بیماری شوند. بیماران باید دستمال مورد استفاده را فورن پس ار یک‌بار مصرف دور بیاندازند.

یک اشتباه معمول دیگر آن است که با فشار بینی خود را در یک دستمال تمیز می‌کنند‌. فشار هوا باعث می‌شود که مقداری از ترشحات بینی که حاوی ویروس‌ها و میکروب‌ها هستند را به سینوس‌های زیر چشم انتقال دهند و باعث عفونت سینوسی می‌شوند.

چون مراقبت و درمان پزشکی خاصی برای سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود ندارد، بهترین راه درمان استراحت و نوشیدن مایعات به مقدار زیاد است.

اگر نشانه‌های بیماری بدتر شوند یا برای مدت طولانی ادامه یابد و یا علایمی مانند تنگی نفس، درد در قفسه سینه، تب، استفراغ، احساس درد زیاد در هنگام بلعیدن، سرفه مداوم، گرفتگی بینی و سردرد ظاهر شوند‌، مراجعه به پزشک‌، تصمیم خوب و به جایی خواهد بود.

منبع:

سایت شبکه‌ی خبر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۳ Comments


 1. mehrdad
  1

  shokoofeh jan omidvaram zoodi khob beshi…good luck


 2. farhood
  2

  vayy kheylii mamnoon az barnamehayee zibat shokofe jan…man hameye barnamehatoo gosh midamoo lezat mibaram..mercii az mojriyee jadidetoon behnood kheylii barnamatoon khob shodee…shoma dar kenare ham time khobii mishiin:)


 3. مهرداد
  3

  ba farhood movafegham