Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
هجدهم مهر - دهم اکتبر

«تقویم تاریخ هجدهم مهر»

2010 October 10

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • ۲۰۰۳ میلادی – اتحادیه اروپا در این روز قطع‌نامه‌ای در جهت لغو مجازات اعدام صادر کرد.
  • 833 میلادی – مامون هفتمین خلیفه عباسی که مادرش یک ایرانی بود، در جریان لشکرکشی به آناتولی برای جنگ با روم‌شرقی، در شهر سارد ناگهان درگذشت. وی 47 ساله بود و 20 سال خلافت کرده بود. هارون‌الرشید پدر او، قبلن مامون را به‌عنوان جانشین امین (پسر دیگرش) اعلام کرده و وی را فرمان‌دار خراسان کرده بود که پس از مرگ پدر، امین فرزند خود موسا را جانشین اعلام کرد و این کار، فرصت مناسبی به‌دست استقلال‌طلبان ایرانی داد تا به‌نام حمایت از مامون بپاخیزند، ارتش امین را در سه نبرد از جمله جنگ ری شکست دهند، بغداد را بگیرند و سر امین را برای مامون به خراسان بفرستند.
  • 1911 میلادی – «مورگان شوستر» آمریکایی که خزانه‌دار کل ایران بود در پی اعلام این حقیقت که تا مسئله مالیات‌گیری دقیق و در سر موعد مقرر در ایران حل نشود و در این مورد سخت‌گیری و دقت لازم به‌عمل نیاید هیچ‌یک از مشکلات این کشور برطرف نخواهد شد، دستور داد که اموال «شعاع‌السلطنه» تا تسویه بدهی مالیاتی‌اش توقیف شود. در پی این اقدام، دولت روسیه که طبق پیمان تقسیم ایران (قرارداد آگوست 1907 سن‌پترزبورگ) در ایران قزاق مستقر کرده بود برای جلوگیری از اجرای تصمیم شوستر، به بهانه متوسل شد و در اطراف املاک شعاع‌السلطنه نیروی نظامی مستقر کرد. در آن زمان دولت آمریکا بی‌طرف بود و در مسایل بین‌المللی دخالت نداشت و لذا استخدام مستشار مالیه از آن کشور برای ایران، از نظر انگلستان و روسیه بلامانع بود.
  • 1870 میلادی – «ایوان بونین» (Ivan Bunin) داستان‌نگار اسلاو در روسیه به‌دنیا آمد و 83 سال عمر کرد و جایزه نوبل سال 1933 را به‌دست آورد. وی نخست کتاب‌دار، سپس منشی دادگاه و در آخر روزنامه‌نگار بود و در روزنامه‌نگاری تا معاونت سردبیر پیش رفت. این سه شغل از او یک داستان‌نگار تمام عیار ساخت.
  • 1892 میلادی – «ایوو اندریچ» (Ivo Andric) داستان‌نگار یوگوسلاوی در دهم اکتبر در بوسنی به‌دنیا آمد و 13 مارس 1975 درگذشت. ایوو برنده جایزه ادبی نوبل سال 1961 شده بود. معروف‌ترین داستان‌های او «پلی بر روی درینا، زنی از سرایوو و «روزنگار بوسنیایی» هستند.
  • 1902 میلادی – نخستین جلسه دیوان داوری بین‌المللی لاهه در شهری به همین نام تشکیل شد. این دیوان درسال 1899 میلادی تاسیس شد. در دیوان لاهه 15 قاضی را بدون در نظر گرفتن ملیت آنان مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان انتخاب می‌کنند. هر دوره خدمت قاضیان دیوان لاهه نه سال به‌طول می‌انجامد و هدفشان رسیدگی به دعاوی و اختلافات کشورهاست.
  • 1289 خورشیدی – روزنامه جدید «سیدضیا طباطبایی‌یزدی» به‌نام «برق» در تهران توزیع شد. دولت وقت روزنامه قبلی او به‌نام «شرق» را بسته بود که وی «برق» را با همان روش جانشین آن کرده بود. روزنامه‌های آن زمان ایران، شکل ناقص و ابتدایی از نشریاتی بودند که امروزه در جهان به آن‌ها بولتن می‌گویند.
  • 1377 خورشیدی – درگذشت دکتر «مصطفا مقربی» ادیب و زبان‌شناس معاصر ایرانی. دکتر مصطفا پس از پشت سرگذاشتن دوران ابتدایی، وارد دانش‌سرای عالی شد و در 1315 لیسانس زبان و ادب فارسی گرفت. وی سپس هم‌گام با تدریس به ادامه تحصیل پرداخت و موفق به اخذ دکترای زبان فارسی شد. دکتر مقربی از آن پس علاوه بر هم‌کاری با سازمان کتاب‏های درسی، در تالیف و تدوین دایره‌المعارف فارسی فعالیت داشت و به‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزیده شد. از این ادیب معاصر آثار فراوانی بر جای مانده که «ترجمه تاریخ جهان برای خردسالان، سقوط قسطنطنیه و تالیف هجده گفتار» از آن جمله‏اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,