Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
اتهام شرکت آلمانی در نقض مقررات تجارت،

«ارسال کالا به ایران جهت استفاده در بمب هیدروژنی»

2010 October 10

خبر / رادیو کوچه

یک سخن‌گوی دادستانی آلمان در برلین تایید کرد که یک شرکت آلمانی به خاطر نقض مقررات تجارت خارجی در مظان اتهام قرار گرفته است. بنا به گزارش یکی از روزنامه‌های آلمان شرکت مزبور قصد داشته ایزوتوپ تریتیوم به ایران صادر کند.

به گزارش دویچه‌وله، دادستانی برلین اظهار داشت: «مدیر این شرکت قصد داشته موادی به ایران بفرستد که در تهیه بمب هیدروژنی مورد استفاده دارد. قانون تجارت آلمان صدور کالاهای با مصرف «دوگانه» به ایران را منع کرده است.»

گفته می‌شود که سازمان انرژی اتمی ایران این مواد شیمیایی حساس را در سال ۲۰۰۶ سفارش داده و شرکت آلمانی قصد داشته است مواد را در سال ۲۰۰۷ به ایران بفرستد، اما ارسال محموله در فرودگاه شیپول (آمستردام) با ممانعت ماموران هلندی روبه‌رو شد.

هم‌چنین این اطلاعات در اختیار بازرسان «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» قرار گرفته است.

ایزوتوپ تریتیوم که از اتم هیدروژن قابل تولید است، از عنصر لیتیوم تهیه می‌شود و به عنوان گدازه در رآکتورهای اتمی قابل‌استفاده است. اما گفته می‌شود که علاوه بر این، این ماده در آزمایش‌های تحقیقاتی نیز کاربرد دارد.

رسانه‌های جمعی آلمان تا‌کنون موارد متعددی از معاملات غیرمجاز و مخفیانه شرکت‌های آلمانی با ایران خبر داده‌اند. اواسط ماه آگوست دادستانی آلمان علیه دو شهروند آلمانی و ایرانی اعلام جرم کرد که متهم بودند تجهیزات ممنوعه به ارزش ۸۵۰ هزار یورو به ایران صادر کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,