Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
نوزدهم مهر - یازدهم اکتبر

«تقویم تاریخ نوزدهم مهر»

2010 October 11

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 • 1305 خورشیدی – در این روز از مهرماه در تهران اعلام شد که از دهم آبان (31 اکتبر 1926) قانون نظام وظیفه عمومی در ایران به اجرا درمی‌آید و پسران 18 ساله به بالای ایرانی مشمول خدمت سربازی خواهند بود و این خدمت ملی دو سال طول خواهد کشید. هنگام طرح لایحه این قانون در مجلس که خواست رضا شاه (پهلوی یکم) بود، برخی از روحانیان وقت با آن مخالفت کرده بودند. اجباری و عمومی شدن خدمت سربازی از افکار «کلازویتس» فرضیه‌پرداز نظامی آلمان است که اندیشه‌هایش را در نیمه اول قرن 19 منتشر کرد و این قسمت را «عمومی‌شدن دفاع از وطن» عنوان گذارد.
 • 1370 خورشیدی – استاد «حسین شیخ» نقاش معاصر و از آخرین شاگردان کمال‌الملک در حادثه رانندگی درگذشت. او چندین سال ریاست هنرستان کمال‌الملک را به عهده داشت. استاد شیخ انسانی والا و معلمی بود که عمر خود را به تعلیم و تعلم صرف کرد. از این استاد تابلوهای فراوانی هم‌چون «هفت‌سین» و «نقاش و بخاری» به یادگار مانده است.
 • 1991 میلادی – «رد فاکس» (Redd Foxx) کمدین بزرگ آمریکا در قرن بیستم در 68 سالگی در لس‌آنجلس درگذشت. توصیف هنر او در کار نمایش همین اندازه بس که کاست یک فیلم او موسوم به «پارتی» 20 میلیون نسخه فروش داشته است. او که نام اصلی‌اش «جان سانفورد» بود و در شهر سن‌لویی به‌دنیا آمده بود کار نمایش را از 16 سالگی و از دهه 1940 آغاز کرده بود.
 • 1885 میلادی – امروز زادروز «فرانسوا موریاک» نویسنده بزرگ قرن بیستم فرانسه است که 85 سال عمر کرد. در میان آثار او مقاله برای روزنامه تا داستان، نمایش‌نامه و تالیفات غیر داستانی و شعر دیده می‌شود.
 • 1968 میلادی – ارتش پاناما که «گارد ملی» خوانده می‌شود با یک کودتای بدون خون‌ریزی به حکومت «آریاس» (Arias) رییس‌جمهوری این کشور پایان داد و اعلام کرد که ادامه حکومت آریاس به بسط فساد اداری و در نتیجه، یک قیام خونین منجر می‌شد که ارتش پیش‌دستی کرد و او و همه مقام‌هایی را که منصوب کرده بود برکنار کرد.
 • 1737 میلادی –  یک زلزله شدید شهر کلکته هند را ویران و باعث مرگ سیصدهزار تن شد.
 • 1565 میلادی – فیلیپین به‌طور رسمی ضمیمه متصرفات آسیایی اسپانیا شد. این سرزمین را در سال 1521 میلادی ماژلان کشف کرد و تا اواسط نیمه دوم قرن شانزده سراسر این مجمع‌الجزایر تحت سلطه اسپانیا قرار داشت. سرانجام در سال 1898 میلادی به‌دنبال شکست اسپانیا از آمریکا این مجمع‌الجزایر به آمریکا واگذار شد. فیلیپین در نهایت در سال 1946 میلادی به استقلال رسید.
 • ۱۹۲۳ میلادی – ارزش برابری پول آلمان به قدری کاهش یافت که هر چهار میلیارد مارک برابر یک دلار ارزش داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment

 1. 1

  wh0cd889455 Acyclovir celexa online