Saturday, 18 July 2015
21 October 2021

«وبلاگ‌نویسی تنها راه اشتراک اطلاعات و افکار نیست»

2009 October 04

راه انداختن یک وبلاگ کار بسیار ساده‌ای است، کافی است مثلا از «بلاگر» و «وردپرس» استفاده کنید، در عرض چند دقیقه صاحب یک وبلاگ می‌شوید که در آن می‌توانید چیزهایی را که می‌خواهید، بنویسید.

یک پزشک در وبلاگ‌ خود چنین می‌نویسد: «اما واقعیت این است که کسر کوچکی از وب‌گردها، وبلاگ دارند، بعضی‌ها اصلا فرصتی برای وبلاگ‌نویسی ندارند، بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که وقت محدود وب‌گردی را به مرور اخبار و شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های لینک‌دهی اجتماعی بگذرانند و برای وبلاگ‌نویسی وقت نگذارند.

حالا تصور کنید که چنین وب‌گردی، ناگهان حین وب‌گردی سوژه‌ یا ایده‌ای به فکرش بیاید، یا به طور اختصاصی از خبری مطلع شود و بخواهد آن را به دیگران به اشتراک بگذارد یا مثلا در سایت‌های لینک‌دهی اجتماعی، «داغ» کند. هم‌چنین زمانی را پیش چشم، مجسم کنید که یک وبلاگ‌نویس بخواهد مطلبی بنویسد، اما ماهیت مطلب، طوری باشد که صلاح نداند، آن را در وبلاگ شخصی‌اش منتشر کند.

در این صورت چه باید کرد؟ آیا راه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها کسی که وبلاگ ندارد، بتواند مطالب پراکنده خود را به سرعت و بی‌دردسر وارد دنیای اینترنت کند؟

پاسخ مثبت است! سرویس‌های متعددی برای این کار وجود دارند.

۱- ایمیل کنید، صفحه وب تحویل بگیرید؛ شناخته‌شده‌ترین و آسان‌ترین کار برای هر کاربر اینترنت، کار با ایمیل است. Moomeo سرویسی است که می‌تواند ایمیل‌های شما را بگیرد و آنها را به یک صفحه وب، مبدل کند.

کاری که باید بکنید این سایت که به آدرس post@moomeo.com ایمیل بزنید، موضوع ایمیل می‌شود، عنوان مطلبتان و متن ایمیل هم تبدیل به یک پست می‌شود، Moomeo حتی ملحقات ایمیل شما را هم به مطلب می‌افزاید. بعد از ایمیل، البته باید دقیقه‌ای صبر کنید، تا لینک صفحه به شما ایمیل شود.

20091004-weblog-koocheh

حالا می‌توانید، این صفحه را به اشتراک بگذارید. به علاوه خوانندگان این صفحه می‌توانند، برای آن کامنت بگذارند. تازه با استفاده از خروجی فید، می‌‌توان در جریان تازه‌ترین کامنت‌های این پست قرار گرفت.

۲- حالا تصور کنید که بخواهید، یک صفحه با ظاهر اختصاصی‌تری داشته باشید و دوست ندارید یک قالب پیش‌فرض به شما تحمیل شود. در این صورت می‌توانید از Copytaste، Dinkypage یا Pastehtml استفاده کنید.

مثلا می‌توانید در برنامه FrontPage، یک صفحه ساده طراحی کنید، مطالبتان را بنویسید و بعد کد صفحه را در این سایت‌ها کپی پیست کنید.

۳- حاشیه‌نویسی برای هر صفحه‌ای که دوست دارید: گاهی آدم دوست ندارد، یک مطلب مستقل بنوسید و بیشتر علاقه پیدا می‌کند که نظرش را در مورد مطالب یک صفحه بنویسد و مثلا به نوعی مطلب را تفسیر کند. این طور حاشیه‌نویسی‌ها می‌تواند بسیار جالب باشند.

مثلا تصور کنید، یک نفر که وبلاگی هم دست و پا نکرده، ناگهان مطلب جالبی در یک سایت به زبان انگلیسی می‌بیند، و به تکاپو می‌افتد، خلاصه‌ای از مطلب را به فارسی بنوسید و نظرش را به آن اضافه کند، منتها چون وبلاگی ندارد، نمی‌داند چه بکند.

در این صورت Pagetweet مشکل را کاملا حل می‌کند. با استفاده از این سایت می‌توانید برای هر صفحه وب، حاشیه بنویسید. کافی است، آدرس صفحه را وارد کنید، نامی برای خود انتخاب کنید و بعد مطلب خودتان را بنوسید. سایت به شما آدرسی خواهد داد که با مراجعه به آن می‌توانید نظر خودتان را در کنار صفحه اصلی، ببینید.

20091004-weblog -koocheh

البته این سرویس به درد وبلاگ‌نویس‌هایی هم می‌خورد که دوست دارند در قسمت لینکدونی وبلاگ، به یه مطلب به زبان انگلیسی لینک بدهند ولی تردید دارند که همه خوانندگان متوجه منظور او بشوند. در این صورت نوشتن چند جمله به صورت حاشیه، مشکل را حل خواهد کرد.

۴- posterous را فراموش نکنید: نمی‌دانم چرا کاربران ایرانی اینترنت، زیاد از posterous استفاده نمی‌کنند. posterous، سایتی است که اشتراک مطالب را به سادگی با ایمیل زدن به post@posterous.com ممکن می‌کند. شما می‌توانید مطلب دلخواهتان را بنوسید و بعد عکس، ویدئو، موسیقی یا هر نوع فایل دیگر به آن ملحق کنید. این سایت ایمیل شما را به یک پست تبدیل می‌کند. بعد از چند لحظه شما ایمیل دریافت خواهید کرد که حاوی لینکی به این صفحه است.

20091004 -weblog- koocheh

پس در پایان پست، اگر جزو آن عده از خوانندگان هستید که وبلاگی ندارند و در عین حال از منتشر نکردن ایده‌ها و افکار پراکنده‌شان، رنج می‌برند، توصیه می‌کنم، آدرس این سرویس‌ها را جایی برای خود ذخیره کنند، تا هر زمان که به هوس انتشار و اشتراک مطالب افتادند، از آنها استفاده کنند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|