Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
پیشنهاد نخست وزیر اسراییل:

«اسراییل را به عنوان کشور یهودی بشناسید، شهرک‌سازی متوقف می‌شود»

2010 October 12

خبر / رادیو کوچه

نخست وزیر اسراییل در سخنانی در پارلمان این کشور روز سه‌شنبه اعلام کرده است که اگر فلسطینی‌ها به‌طور رسمی اسراییل را به عنوان کشوری «یهودی» به رسمیت بشناسند، تعلیق شهرک‌سازی در کرانه باختری رود اردن را بررسی خواهد کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، بنیامین نتانیاهو در سخنانی در پارلمان اسراییل گفته است که «اگر مقام‌های ارشد فلسطینیان به طور صریح به مردم خود بگویند که اسراییل را به عنوان کشور یهودیان به رسمیت می‌شناسند، من هم آماده خواهم بود که با تشکیل جلسه کابینه، از اعضای هیت دولت تعلیق شهرک‌سازی را درخواست کنم.»

وی افزود که این موضع اسراییل پیش‌تر به طور محرمانه با تشکیلات خودگردان مطرح شده بود.

این در حالی است که یک مقام ارشد تشکیلات خودگردان فلسطینی این پیشنهاد را رد کرده است.

نخست وزیر اسراییل تصریح کرد که پذیرش یهودی بودن کشورش از سوی فلسطینی‌ها نشان‌دهنده آن خواهد بود که آن‌ها آمادگی آن‌را دارند که در صلح و آرامش در کنار یهودیان زندگی کنند.

لازمب به ذکر است اسراییل سال گذشته اعلام کرد که به مدت ۱۰ ماه شهرک سازی در کرانه باختری را به حالت تعلیق در می‌آورد، اما این ممنوعیت در اواخر ماه سپتامبر امسال به پایان رسید.

از سویی دیگر محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، تاکید دارد که در صورت تغییر نیافتن موضع اسراییل از گفت‌وگوهای مستقیم صلح که کشورهای عرب و آمریکا میانجی آن هستند، خارج خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,