Saturday, 18 July 2015
23 March 2023
بیست‌و‌یکم مهر - سیزدهم اکتبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌یکم مهر»

2010 October 13

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 • 539 پیش از میلاد – «کوروش» بنیادگذار کشور ایران و نخستین شاه سراسری آن، بابل را تصرف کرد. 13 اکتبر را «پروفسور بلیک» به استناد کتاب‌های دینی در دایره‌المعارف کلیسای مسیح درج کرده است و آن را کاملن دقیق می‌داند. تصرف قلم‌رو امپراتوری بابل به‌دست ارتش ایران 29 اکتبر همین سال (16 روز بعد) تکمیل شد و اعلامیه تاریخی کوروش که از آن به‌عنوان نخستین «منشور ملل و حقوق انسان» نام برده می‌شود و سفال‌نبشته‌اش معروف به «استوانه کوروش» موجود است صادر شد.
 • 54 میلادی – «کلادیوس» امپراتور روم که جزایر غرب اروپا را به‌نام پسرش بریتانیکوس «بریتانیا» نام نهاد 13 اکتبر پس از خوردن غذای قارچ درگذشت و ناپسری او «نرون» بر جایش تکیه زد. تعمدی بودن مرگ کلادیوس که بریتانیا را به‌طور کامل ضمیمه قلم‌رو روم کرده بود به درستی روشن نیست. به احتمال زیاد زنش «آگریپینا» (Agrippina) که مادر نرون از شوهری دیگر بود او را پیش از این که بریتانیکوس را به‌عنوان جانشین خود به سنای روم معرفی کند با خوراندن قارچ سمی مسموم کرده بود. نرون پس از امپراتور شدن مادرش را اعدام کرد تا این معامله را با او نکند.
 • 1325 خورشیدی – استان فارس بار دیگر توسط عشایر منطقه ناامن شد. ناامنی این‌بار به‌دلیل گرفتاری دولت در قضیه آذربایجان و کردستان بود. تاریخ معاصر ایران نشان می‌دهد که تا اوایل دهه 1340، عشایر فارس از هر مشکل دولت و ضعف آن سو استفاده می‌کردند.
 • 1343 خورشیدی – پارلمان ایران با تصویب ماده واحده‌ای، مستشاران نظامی آمریکا در ایران را مشمول مصونیت‌ها و معافیت‌های «میثاق وین» کرد. این اقدام باعث مخالفت و سر و صدای زیادی شد.
 • 1979 میلادی – درگذشت «ربکا کلارک» (Rebecca Clarke) آهنگ‌ساز قرن بیستم انگلستان که 93 سال عمر کرد. وی تا 90 سالگی آهنگ ساخت، موسیقی تدریس کرد و ویولن و ویول (ویولن بزرگ‌تر) نواخت. ربکا در سال 1976 (1355 خورشیدی) فهرست بهترین ویولنیست‌های قرن بیستم جهان را (به قضاوت خودش) اعلام کرد که در این فهرست، نام موسیقی‌دان‌هایی چون پرویز یاحقی از ایران و مناهیم از آمریکا وجود داشت.
 • 1882 میلادی – «ژوزف آرتور کنت‌دو‌گوبینو» (Joseph Arthur Comte de Gobineau) فیلسوف، نویسنده و نژاد‌شناس فرانسوی درگذشت. گوبینو در همان روز از ماه اکتبر که به‌دنیا آمده بود 66 سال بعد از این دنیا رفت. وی مدتی سفیر فرانسه در ایران بود و مطالعات عملی درباره نژادها را در ایران به‌عمل آورد. گوبینو می‌دانست که ایران در طول تاریخ خود بارها در معرض هجوم اقوام مختلف قرار داشته، از عرب تا مغول و منطقه مناسبی برای ادامه مطالعات نژادشناسی اوست.
 • ۱۷۹۲ میلادی – کار ساخت «کاخ سفید» محل کار و زندگی دایمی رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در واشنگتن دی‌سی آغاز شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۲ Comments

 1. 1

  wh0cd868470 Buy Viagra Online

 2. 2

  wh0cd868470 advair diskus