Saturday, 18 July 2015
03 December 2020
بیست‌و‌سوم مهر - پانزدهم اکتبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌سوم مهر»

2010 October 15

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1293 خورشیدی – زادروز «محمدظاهرشاه» آخرین پادشاه افغانستان، محمدظاهر در خانواده «سپه‌سالار محمد نادرخان» در کابل زاده شد. او فقط پانزده سال سن داشت که بر تخت سلطنت افغانستان تکیه زد و از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۷۳ به مدت چهل سال بر این کشور حکم‌روایی کرد. ملیت پشتون و گرایش او به زبان فارسی، به شخصیت وی در میان پشتون‌ها و فارسی زبان‌های افغانستان اعتبار بخشیده ‌است. دوره فرمان‌روایی ظاهرشاه بر افغانستان، دوره آرامش بود و افغانستان درگیر هیچ جنگی نشد.
  • 1180 قمری – سال‌روز درگذشت «محمدعلی بن ابوطالب» معروف به «شیخ علی حزین»، او زاده اصفهان و از نوادگان «شیخ زاهد گیلانی» بود و از آخرین شاعران بزرگ سبک هندی بود. از آثار او می‌توان به «تذکره شعرا»، «دیوان اشعار»، «صفیر دل» و «حدیقه ثانی » در برابر حدیقه سنایی و «تذکرات العاشقین» در برابر لیلی و مجنون اشاره کرد. حزین در کتاب تاریخ خود وضعیت اصفهان در زمان حمله افغان را شرح می‌دهد. ای وای بر اسیری کز یاد رفته باشد/در دام مانده باشد صیاد رفته باشد، یکی از مشهورترین ابیات اوست.
  • 1844 میلادی – «فردریک نیچه» فیلسوف و نویسنده آلمانی و مولف «چنین گفت زرتشت» در چنین روزی به دنیا آمد. این فیلسوف آلمانی و نویسنده کتاب‌های «تولد تراژدی»، «چنین گفت زرتشت» و «آن سوی خوب و بد» تمدن بورژوایی غرب را رد کرد و آن را منحط خواند. وی که یک مورالیست بود فرضیه انسان‌های توانا یا سوپرمن را مطرح ساخت که بعدها مورد توجه نازی‌های آلمان قرار گرفت و به آن استناد می‌کردند. نیچه در سال 1900 در 56 سالگی درگذشت.
  • 1917 میلادی – رقاصه جاسوس جنگ جهانی اول تیرباران شد. «ماتا هاری» رقاصه زیبای آلمانی یا هلندی که مدت ۳ سال در فرانسه با رقص و روسپی‌گری اطلاعات مهم نظامی را از افسران فرانسوی کسب می‌کرد و برای دولت خودش، آلمان می‌فرستاد به جوخه اعدام سپرده شد و در نزدیکی پاریس تیرباران شد. ماتاهاری نخست می‌خواست معلم شود که موفق نشد و برای تحصیل هنر به فرانسه آمد که به دلیل مهارت در رقصیدن، به دانسینگ‌هال ویژه افسران ارشد دعوت شد و به‌دلیل توجه افسران فرانسوی و انگلیسی به‌او به دام شبکه جاسوسی آلمان افتاد.
  • 1307 خورشیدی – استخدام معلم فرانسوی و نخستین دسته دانش‌جویان اعزامی به فرنگ، پانزده معلم «فرانسوی» استخدام شده از سوی دولت ایران برای تدریس وارد تهران شدند. دولت فرانسه برای پذیرش دانش‌جویان اعزامی ایران پیش شرط‌هایی در نظر گرفته بود از جمله دانستن زبان فرانسه و آشنایی با فرهنگ و طرز زندگی مردم این کشور که دولت وقت ایران را ناگزیر به استخدام این معلمان کرده بود.
  • 313 قمری – سال‌روز درگذشت «محمدزکریای رازی» پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی است که آثار ماندگاری در زمینه پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است و به‌عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد مشهور است. به گفته جرج سارتن، پدر تاریخ علم، رازی «بزرگ‌ترین پزشک اسلام و قرون وسطی بود.» این دانشمند ایرانی از آن‌جا که کتاب‌های خود را به زبان عربی می‌نوشت، نزد غربیان به «جالینوس عرب» نیز مشهور بوده‌ است. مکان اصلی آرامگاه رازی نامعلوم است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,