Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
سنجش موسسه فرا آتلانتیک آمریکایی

«ترک‌ها از این پس تنها می‌تازند»

2010 October 15

منبع : روزنامه فرانسوی اکسپرس

نویسنده : ژان میشل دومتز / مترجم: سوسن دادرس

یک آمارگیری به تازگی، سرخوردگی فزاینده ترک‌ها را در برابر متحدان اروپایی و آمریکایی خود تایید می‌کند، از چند ماه پیش تاکنون یک پرسش محافل سیاسی و روشن‌فکران را به‌جز پاریس، در واشنگتن، لندن، بروکسل نگران کرده  است: آیا غرب در حال از دست دادن ترکیه است؟

سنجشی که موسسه  فرا آتلانتیک آمریکایی، بنیاد ژرمن مارشال، در سال 2010 انجام داده است نشان می‌دهد که از آمریکا و اروپا چهره خوبی در میان مردم ترکیه به‌جای نمانده است.

میزان محبوبیت باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا از (50 درصد) به (28 درصد) کاهش یافته است، تنها (17 درصد) از ترک‌ها مدیریت اوباما را در برابر بحران ایران تایید می‌کنند، و (24 درصد) به کوشش‌های او به تحکیم صلح در افغانستان صحه می‌گذارند.

یک اکثریت (48 در برابر 40 درصد) از ترک‌ها نگران فرضیه یک ایران اتمی نیستند، در حالی‌که آمار این نگرانی در آمریکا به (86 درصد) و در اروپا به (79 درصد) می‌رسد.

در پایان تنها (30 در‌صد) از ترک‌ها معتقد به‌نقش مهم پیمان «آتلانتیک شمالی» (ناتو) در دفاع از ترکیه می‌باشند، این آمار در سال 2005  به (52 در‌صد) می‌رسید.

هیاهوی پر سرو‌صدای پیوستن ترکیه به‌اتحادیه اروپا برای (38 درصد) ار ترک‌ها مثبت ارزیابی می‌شود، آن‌ها سال پیش (48 در‌صد) بودند و در سال 2004 تعداد آنان به (73 در‌صد) می‌رسید.

برای اولین‌بار اکثریت ترک‌ها معتقدند که به‌جای اتحادیه اروپا، کشورشان باید روابط نزدیک‌تری با کشورهای خاورمیانه برقرار کند.

این ارقام نشانه بارز چرخش شرقی سیاست ترکیه و گرایش آنکارا به‌سوی سوریه، عراق و ایران می‌باشد، که ناشی از ضربه رها شدن ترکیه از سوی واشنگتن در بحران ماه مه گذشته، هنگام حمله ارتش اسراییل به‌ناوگان کمک‌رسانی ترک‌ها به‌غزه می‌باشد.

این‌ها نتیجه عدم پیش‌رفت در مذاکرات پیوستن ترکیه به‌اروپا است که امروز سمبل آن در ساحل «بسفر»، «نیکلا سارکوزی» رییس جمهوری فرانسه می‌باشد.

13 اکتبر 2010- 21 مهر ماه

فایل پی دی اف را اینجا بخوانید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,