Saturday, 18 July 2015
24 October 2020
گزارش سیاسی- در حاشیه‌ی سفر احمدی‌نژاد به لبنان

«گسترش روابط یا تقویت حزب‌اله»

2010 October 16

سروش / رادیو کوچه

در حالی که سفر دو روزه محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران به لبنان روز گذشته به پایان رسید واکنش‌های مختلف هم‌چنان از سوی محافل داخلی و خارجی ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری‌های ایران محمود احمدی‌نژاد که روز چهارشنبه در راس یک هیت بلند‌پایه به کشور لبنان سفر کرده بود هدف از این  سفر را گسترش روابط میان دو کشور عنوان کرده بود.

دولت لبنان و سازمان حزب‌اله که یکی از متحدان اصلی جمهوری اسلامی است  پیش از آغاز این سفر با تبلیغات گسترده در بین مردم خواستار استقبال از رییس دولت نهم ایران  شده بود. از سوی دیگر محمود احمدی‌نژاد که دو روز پیش از سفر خود با پرداخت کمک 450 میلیون دلاری به لبنان حاشیه  اطمینانی برای خود فراهم کرده بود به محض ورود به این کشور با تجمع  گسترده شمار زیادی از مردم لبنان روبه‌رو شد که با پرچم ایران از وی استقبال کردند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این امر در حالی روی می‌داد که برخی از نهادهای داخلی لبنان با اعتراض شدید نسبت به حضور احمدی‌نژاد در این کشور و صدور بیانیه‌هایی واکنش شدیدی از خودنشان دادند.

در مهم‌ترین این اعتراضات حزب سنی مذهبان لبنان موسوم به  ائتلاف 14 مارس که رهبری آن بر عهده  «سعد حریری» نخست وزیر این کشور است، در نامه سرگشاده‌ای خطاب به  محمود احمدی‌نژاد  ضمن انتقاد شدید از این سفر،  وی را به دخالت در امور داخلی لبنان  متهم کردند.

سنی‌های لبنان در نامه خود  رییس دولت ایران  را به حمایت از حزب‌اله علیه همه جنبش‌های دیگر این کشور متهم کرده و نوشته‌اند: «این فقط بخشی از حقیقت تلخ است. شما تلاش کردید به همان شکلی که دیگران پیش از شما انجام دادند، در امور داخلی لبنان دخالت کرده و از داخل با کشور ما بازی کنید. از بین بردن نفوذ آمریکا و از روی زمین محو کردن اسراییل شعارهای شماست و شما را به عنوان رهبری نشان می‌دهد که به میدان اصلی نبرد خود آمده است.»

در همین حال روز پنج‌شنبه «محمدرضا خاتمی»، نایب رییس مجلس ششم  شورای اسلامی و دبیرکل سابق جبهه‌ی مشارکت با انتشار نامه‌ای خطاب به «سید حسن نصراله» دبیرکل حزب‌اله لبنان از وی  خواست که در آستانه سفر احمدی‌نژاد به این کشور از «زندانبانان» ایران بخواهد دست از ظلم و جفا بردارند.

وی در نامه خود نوشته است: «صدها تن از فرزندان راستین انقلاب بزرگ اسلامی به خاطر آن‌که تسلیم انحراف نشدند در بدترین شرایط در زندان به‌سر می‌برند که آخرین آن‌ها که در آستانه سفر آقای احمدی نژاد و دیدار با شما بازداشت شده است، دکتر «علی شکوری‌راد» است که او را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مدافع مقاومت اسلامی به خوبی می‌شناسید.

علی شکوری‌راد عضو حزب اصلاح‌طلب جبهه مشارکت بیستم مهرماه سال جاری از سوی نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و روانه زندان شد. به گفته‌ی نزدیکان آقای شکوری‌راد نگارش دو مقاله انتقادی در ارتباط با سخنان «غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای» سحن‌گوی قوه قضاییه از دلایل اصلی بازداشت وی است.

دبیرکل سابق جبهه‌ی مشارکت در پایان نامه خود آورده  است: «انتظار ملت ما از همه مدعیان مبارزه با ظلم و سلطه این است که از زندانبانان این عزیزان بخواهند دست از ظلم و جفا بردارند و ذره‌ای از آن‌چه برای ملت لبنان و شیعیان آن سر زمین آرزو می‌کنند در حق ملت خود روا دارند.»

از سوی دیگر احمد توکلی، علی مطهری و محمدرضا باهنر، سه نماینده منتقد دولت در مجلس شورای اسلامی اظهاراتی را در خصوص سخنان احمدی‌نژاد در لبنان و تاثیر آن در مجامع بین‌المللی بیان کردند

با وجود آن‌که کارشناسان و تحلیل‌گران سفر اخیر احمدی‌نژاد به لبنان را در راستای تقویت حزب‌اله برای حمایت از جمهوری اسلامی می‌دانند و به گفته‌ی «هیلاری کلینتون» این سفر شاید دست‌آوردهای خطرناکی هم برای منطقه در آینده داشته باشد برخی از  مسوولان ارشد جمهوری اسلامی و هم‌چنین نمایندگان اصول‌گرای منتقد دولت ضمن تجلیل از این سفر آن را  «هوشیارانه» و «عزت‌مندانه» دانستند.

روز جمعه «احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان و نیز امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به سفر دو روزه احمدی‌نژاد به لبنان آن را به پتک محکمی تشبیه کرد که از سوی ایران و جهان اسلام بر سر آمریکا و اسراییل فرود آمده است. وی با قدردانی از رییس دولت ایران اظهار داشت که سخنان وی در جمع مردم لبنان از اقتدار جمهوری اسلامی در جهان حکایت دارد.

از سوی دیگر «احمد توکلی»، «علی مطهری» و «محمدرضا باهنر»، سه نماینده منتقد دولت در مجلس شورای اسلامی اظهاراتی را در خصوص سخنان احمدی‌نژاد در لبنان و تاثیر آن در مجامع بین‌المللی بیان کردند. این نمایندگان که همواره از عمل‌کردهای احمدی‌نژاد انتقاد کرده بودند روز گذشته در گفت‌وگوهایی جداگانه با برخی از رسانه‌های حامی دولت از  مواضع به گفته ایشان عزت‌مندانه تجلیل کردند.

احمد توکلی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس با اشاره به استقبال جناح‌های مختلف سیاسی در لبنان از احمدی‌نژاد اظهار داشت که این سفر باعث شکسته‌شدن هیمنه دشمن و هم‌چنین  تقویت وحدت در لبنان شده است.

علی مطهری دیگر نماینده اصول‌گرای منتقد دولت نیز سفر اخیر رییس دولت ایران را مظهر اعلای صدور انقلاب اسلامی خواند و تصریج کرد: «این سفر در تصمیمات غربی‌ها درباره ایران اثر خواهد داشت، زیرا آن‌ها ایران را به عنوان بخشی از جهان اسلام می‌بینند و درک می‌کنند که اقدام علیه ایران واکنش‌های متعدد در جهان اسلام دارد.»

هم‌چنین محمد‌رضا باهنر در خصوص سفر دو روزه احمدی‌نژاد آن را «تاریخی»، «بسیار مهم» و «استراتژیک» توصیف کرد که پیامی روشن برای نظام بین‌المللی داشت.

به هر روی درحالی مقام‌های ایران از سفر محمود‌ احمدی‌نژاد به لبنان به عنوان یک موقعیت تاثیر‌گذار بین‌المللی یاد می‌کنند که  سران  غربی در روزهای اخیر بارها  نسبت به احتمال تضعیف حاکمیت ملی لبنان و افزایش تنش‌های داخلی در این کشور در اثر افزایش نفوذ ایران ابراز نگرانی کرده‌اند و باید دید سران جمهوری اسلامی در سیاست خارجی خود در برابر مجامع بین‌المللی چه اقداماتی را اتخاذ خواهند کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,