Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
میکروفن

«نوشابه نگو، بلا بگو»

2010 October 16

شکوفه / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

shokufeh@radiokoocheh.com

آمارها نشان می‌دهد که سرانه مصرف نوشابه در ایران 24 لیتر و در جهان 12 لیتر است. عضو کمیته علمی به‌سایت ایران (پایگاه اطلاع‌رسانی تغذیه و سلامت) با توجه به این آمار، با ابراز نگرانی از بالا بودن مصرف سرانه نوشابه‌های گازدار در کشور گفته است: «مصرف سرانه نوشابه‌های گازدار در کشور دو برابر استاندارد کشورهای اروپایی است در حالی که مصرف سرانه شیر در ایران یک‌سوم کشورهای پیش‌رفته است.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در برنامه‌ی امروز میکروفن، از صحبت‌های آقای فریدون نورافکن، کارشناس در زمینه‌ی تغذیه و ورزش می‌شنوید.

اطلاعات زیر در مورد مضرات نوشابه در سایت پارسی طب آمده است:

پـوسیدگی دندان‌ها: تمام نوشابه‌های گازدار خاصیت اسـیدی داشته و سبب فرسایش مینای دندان‌ها می‌گردند. هم‌چنین میزان قند بالای این‌گونه مـحصولات پوسیدگی‌ دندان‌ها را تسریع می‌کنند.

چاقی: نوشابه‌های گازدار عمدتن از آب تصفیه شده، افزودنی‌های مصنوعی و شکر تصفیه شده تهیه می‌گردند. بنابراین فاقد هرگونه ارزش تغذیه‌ای بوده و تنها به‌خاطر میزان قند بالایشان دارای کالری زیادی هستند که سبب چاقی در فرد مصرف‌کننده می‌گردند. در نوشابه‌های رژیمی نیز جای شکر معمولی از ‌آسپارتام استفاده می‌کنند که در ضمن آن‌که یک ماده اشتهاآور هستند برای سلامتی نیز مضر بوده و مصـرف آن میگرن، سرگیجه و کاهش توان حافظه را به‌دنبال دارد.

سو تغذیه: افرادی که به مصرف نوشابه‌های گازدار اعتیاد دارند و از طرفی که این محصولات موجب کاهش اشتها می‌گردند بنابراین فرد معتاد تنها به مصرف نوشابه‌های گازدار روی آورده و دچار سو تغذیه می‌گردند. هنگامی که شما در بطری یک نوشابه گازدار را می‌گشایید بلافاصله حباب‌ها و گازهای موجود در آن به بیرون جهیده و ظاهر می‌گردند. در کل مسیر سیستم گوارش تنها معده قادر به مقاومت در برابر چنین محیط اسیدی است. اما در دیگر اعضای سیستم گوارش بدن مانند دهان، گلو و مری در پی مصرف نوشابه‌های گازدار محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد می‌شود. چرا که مخاط دهان، گلو و مری بسیار در برابر اسید حساس و آسیب‌پذیر می‌باشند. اسید فسفریک موجود در این نوشابه‌ها نیز با رقابت با اسید هیدروکلریک معده عملکرد صحیح معده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هنگامی که معده ناکارآمد می‌شود غذای مصرفی گوارش نیافته باقی مانده و سبب سو هاضمه و نفخ می‌شود. افرادی که از زخم معده و سوزش سر سینه رنج می‌برند باید از مصرف نوشابه‌های گازدار جدن خودداری کنند.

تاثیر بر روی کلیه‌ها: هنگامی که میزان اسید فسفریک خون افزایش می‌یابد کلیه‌ها قادر بدفع سریع آن نمی‌باشند بنابراین فشار مضاعفی بروی کلیه‌ها تحمیل می‌شود. مصرف نوشابه‌های گازدار سبب می‌شود تا کلسیم از استخوان‌ها برداشته شده و درون خون جریان یابد این امر موجب رسوب کلسیم اضافی در کلیه ها گردیده که در نهایت منجر به سنگ کلیه می‌شود.

تاثیر بروی پوست: خون اسیدی بر روی عملکرد گلوتایتون تاثیر می‌گذراد. گلوتایتون یک آنزیم با خاصیت آنتی اکسیدانی است. علاوه بر آن نوشابه‌های گازدار فاقد هرگونه مواد معدنی و ویتامین هستند. افرادی که نوشابه مصرف می‌کنند معمولن مصرف آب میوه، شیر و حتا آب را کاهش می‌دهند و بدن خود را از ویتامین‌ها و مواد معدنی که برای سلامتی پوست ضروری هستند محروم می‌سازند. بنابراین پوستشان بیش‌تر دچار چین و چروک می‌شود.

تاثیر بروی استخوان‌ها: اسید فسفریک موجود در نوشابه‌های گازدار ماده‌ای بسیار سمی است. در صنعت از اسید فسفریک به‌عنوان سختی گیر آب استفاده می‌شود. به این طریق که اسید فسفریک سبب زدودن کلسیم و منیزیوم از آب سخت می‌شود. اسید فسفریک در بدن نیز دارای عملکرد مشابهی است. یعنی یون کلسیم را از استخوان‌ها بر داشته و پوکی استخوان‌ها را سبب می‌شود.

تاثیر کافئین: به نوشابه‌های گازدار عمدن کافئین افزوده می‌شود تا ایجاد اعتیاد و وابستگی در مصرف کنندگان خود کنند. کافئین موجود در نوشابه های گازدار با سرعت بیش‌تری نسبت به دیگر نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه و چای جذب بدن می‌شود. کافئین سبب برهم خوردن نظم خواب شده، علایم پیش از قاعدگی را تشدید کرده و سبب کم آبی در بدن می‌شود.

به خاطر داشته باشید که بیماری‌ها یک شبه پدیدار نمی‌گردند بلکه در طی سال‌ها بر اثر پیروی از رژیمهای غذایی نامناسب ایجاد می‌گردند. بنابراین مصرف نوشابه‌های گازدار را به حداقل ممکن رسانده و در عوض به نوشیدن آب و آب میوه‌های طبیعی روی آورید. هرگاه هم که هوس مصرف نوشابه‌های گازدار را کردید حتمن از نی استفاده کنید تا از تماس مستقیم نوشابه با دندان‌ها خودداری کرده باشید.

چای سرد یکی از نوشیدنی‌های مفیدی است که به‌علت عدم استفاده از افزودنی‌ها و مواد نگه‌دارنده به‌عنوان یک نوشیدنی طبیعی و سالم جایگزین مناسب برای نوشابه‌های گازدار است.

چای سرد یکی از نوشیدنی‌های مفیدی است که مصرف آن در کشورهای توسعه یافته بسیار بالا بوده و سطح تقاضا برای این نوشیدنی جدید به دلیل خواص منحصر بفرد آن به‌علت عدم استفاده از افزودنی‌ها و مواد نگه‌دارنده و هم‌چنین به دلیل خواص ویژه چای به‌عنوان یک نوشیدنی طبیعی و سالم و جایگزین مناسب برای نوشابه‌های گازدار و هم‌چنین نوشیدنی‌هایی که حاوی مواد نگه‌دارنده هستند، روز افزون است.

شادابی و نشاط، تنوع، طبیعی و سالم بودن از ویژگی‌های منحصر بفرد این نوشیدنی که با استفاده از عصاره چای تولید شده و تمام خواص چای و چای سبز را دارا است.

کمک به درمان و پیشگیری سرطان به علت وجود آنتی اکسیدان، کاهش‌دهنده کلسترول و هم‌چنین آرام‌بخش و ضداسترس بودن خواص چای سرد از دیگر مزایای این نوشیدنی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,