Saturday, 18 July 2015
21 March 2023
بیست و پنجم مهر - هفدهم اکتبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌پنجم مهر»

2010 October 17

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

17 اکتبر : روز جهانی ریشه‌کنی فقر

  • 1328 خورشیدی –  سومین روز تحصن دکتر مصدق و 200 تن از افراد سیاسی، روحانی، بازار و اهل قلم در اعتراض به سو جریان انتخابات که روز بعد به آن پایان دادند زیرا که کمیسیون انتخابات ادامه اخذ رای را متوقف کرد. دکتر مصدق قبل از تحصن، موارد تخلف از قانون و تقلب در اخذ رای را به کمیسیون مربوط گزارش کرده بود ولی اطمینان نداشت که سریعن مورد توجه قرار گیرد و دست به تحصن زد تا افکار عمومی را متوجه قانون‌شکنی کند.
  • 1342 خورشیدی – در دومین روز دیدار «شارل دوگل» رهبر فرانسویان از ایران مردم تهران از این که می‌دیدند مردی به این عظمت در اثنای عبور از خیابان‌ها از خودرو پیاده می‌شود، صف اسکورت را می‌شکند و بدون ملاحظه تدابیر امنیتی به میان مردم می‌رود و آنان را در آغوش می‌گیرد متعجب و شگفت‌زده شده بودند و برای دیدن وی بر سقف خودروهای پارک شده در کنار خیابان می‌ایستادند.
  • 1919 میلادی – «ریتا هیورت» بازیگر فیلم‌های سینمایی که دومین شوهر او «علی‌خان محلاتی» پسر آقاخان پیشوای وقت اسماعیله (ایرانی‌تبار) بود و از او دختری به‌نام یاسمین دارد 17 اکتبر به‌دنیا آمد. پدر او یک رقصنده اسپانیایی و مادرش یک بازیگر تاتر بود. او در ده‌ها فیلم سینمایی بازی کرد و از بازیگران برجسته دهه‌های 1940 و 1950 دنیای سینما بود.
  • 553 میلادی – «پروکوپیوس» تاریخ‌نگار، 17 اکتبر کتاب معروف خود تحت عنوان «جنگ‌ها» را به پایان برد و نسخه اصلی آن‌را که باقی‌مانده است به امپراتور وقت روم‌شرقی که هزینه تدوین آن را پرداخت کرده بود تسلیم کرد. این کتاب در سال 1453 اندکی پیش از آن که قسطنطنیه به‌دست عثمانی‌ها افتد به «روم» برده شد تا محفوظ بماند. این کتاب عمدتن در شرح جنگ‌های ایران و روم‌شرقی در عهد «ژوستی نی‌ان» است و مولف با این‌که یک تبعه روم بود، در این کتاب تصویر جالبی از سرباز ایرانی آن زمان ارایه داده است.
  • 1978 میلادی – پس از 113 سال «جیمی کارتر» رییس‌جمهوری وقت آمریکا تابعیت «جفرسون دیویس» رییس کنفدراسیون آمریکا (ایالات جنوبی در جریان جنگ داخلی) را که از او سلب شده بود مسترد داشت.
  • 1860  میلادی – نخستین میدان گلف که بازی ثروت‌مندان خوانده شده است در انگلستان آغاز به‌کار کرد.
  • ۱۶۱۰ میلادی – «لویی سیزدهم» پادشاه فرانسه ، تاج‌گذاری کرد.
  • ۱۹۱۵ میلادی – «آرتور میلر» نمایش‌نامه‌نویس آمریکایی و نویسنده نمایش‌نامه مشهور «مرگ فروشنده» متولد شد.
  • ۱۹۷۹ میلادی – «مادر ترزا» راهبه کاتولیک آلبانیایی‌تبار و بنیانگذار «انجمن ماموران امور خیریه» برای یاری تهیدستان کشور هند، موفق به کسب جایزه صلح نوبل شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,