Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
پس از مدتی مخالفت، اعمال شد،

«توقف تجارت شرکت نفتی توتال با جمهوری اسلامی»

2010 October 17

خبر / رادیو کوچه

رییس شرکت نفتی توتال روز شنبه در حاشیه نشست جهانی سیاست در مراکش اعلام کرد که این شرکت به معاملات نفتی خود با جمهوری اسلامی در راستای تحریم‌های شورای امنیت پایان می‌دهد.

به گزارش رویترز، این در حالی است که کریستف دی‌مارژری، رییس این شرکت تصریح کرد که این تصمیم را بدون توجه به فشارهای آمریکا اتخاذ کرده، زیرا در فرانسه و اروپا تحریم جمهوری اسلامی تبدیل به یک قانون شده است.

وی هم‌چنین روز شنبه ۱۶ اکتبر تاکید کرد که این شرکت تمامی مبادلات نفتی خود با ایران را در هم‌راهی با تحریم اروپا علیه این کشور ‌متوقف کرده است.

توتال یکی از چند شرکت نفتی بزرگ اروپا بود که تاکنون با فشارهای آمریکا برای توقف داد و ستد با ایران مخالفت کرده بود.

آقای دی‌مارژری در  ادامه افزود: «موضوع بسیار ساده است. ممنوعیت و تحریمی وجود دارد که به آن رای داده شده و تبدیل به قانونی در اروپا و فرانسه شده است».

لازم به ذکر است پس از این تحریم‌ها، کنگره آمریکا دست به اتخاذ تدابیری و تحریم‌هایی مضاعف علیه ایران در زمینه انرژی و بانک‌ها زد. در پی آن بسیاری از شرکت‌های خارجی که با ایران مشغول داد و ستد بودند نیز به کاروان تحریم پیوستند.

با این حال برخی از شرکت‌های نفتی اصلی اروپا با فشارهای روزافزون آ‌مریکا برای توقف فعالیت تجاری با ایران مخالفت کرده بودند که توتال فرانسه نیز یکی از این شرکت‌ها بود.

بیشتر بخوانید:

«توقف فروش بنزین توتال به ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,