Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
بیست‌و‌ششم مهر - هجدهم اکتبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌ششم مهر»

2010 October 18

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 222 میلادی – اردشیر ساسانی حکم‌ران پارس دستور داده بود که در استان کرمان، شهر «وه اردشیر» را بسازند که از زمان افتادن ایران به دست عرب‌ها، «بردسیر» تلفظ می‌شود. اردشیر که قبلن یک دژ نظامی در حاشیه شهر کرمان بر فراز تپه‌ای ساخته بود هنگامی تصمیم به ساختن بردسیر گرفته بود که از حمایت «شهرات» حکم‌ران منطقه آدیابن (کردستان امروز) برای ساقط ساختن حکومت اشکانیان که آلوده به فساد و ضعف شده بودند مطمئن شده بود. اردشیر با تهدید، حکم‌ران اصفهان را نیز به اجرای نیت خود موافق ساخته بود.
  • 1925 میلادی – زادروز «ملینا مرکوری» هنرمند، سیاست‌مدار و سمبل میهن‌دوستی در قرن بیستم است که در 1925 در آتن به‌دنیا آمد و بعدن برای ادامه فعالیت سینمایی به آمریکا رفت.
  • 2003 میلادی – «مانوئل وازکوئز مونتالبان» نویسنده کمونیست اسپانیایی در راه بازگشت از سیدنی استرالیا به مادرید در فرودگاه بانکوک دچار حمله قلبی شد و در 64 سالگی درگذشت. وی برای ایراد چند سخن‌رانی ادبی ـ سیاسی به استرالیا رفته بود و هواپیما به منظور پیاده و سوار کردن مسافر در بانکوک فرود آمده بود. با این که وی از مخالفان بازگشت سلطنت به اسپانیا بود، کارلوس پادشاه اسپانیا ضمن صدور اعلامیه ای از درگذشت وی ابراز تاسف کرد و دولت اسپانیا آن را یک ضایعه ملی خواند.
  • 1922 میلادی – سال‌روز تاسیس «بریتیش برادکستینک کورپوریشن» به اختصار «بی بی سی» است که 18 اکتبر درست سه سال پس از آغاز به کار کمپانی سخن‌پراکنی غیردولتی آمریکایی «آر سی ا» و 18 سال زودتر از رادیو تهران تاسیس شد. بی بی سی در آغاز کار یک شرکت غیردولتی بود که از سال 1927 به صورت دولتی درآمد و از سال 1932 پخش تلویزیونی را هم بر کار رادیویی خود اضافه کرد که از دهه پیش دارای ادیشن آنلاین هم شده است.
  • 1685 میلادی – «لویی چهاردهم» پادشاه وقت فرانسه 18 اکتبر «فرمان نانت» را لغو کرد و بار دیگر پروتستان‌های فرانسه در معرض اذیت و آزار قرار گرفتند. این فرمان به پروتستان‌ها آزادی مذهبی داده بود. لویی 14 بود که کاخ ورسای را که یک استراحت‌گاه پادشاهان فرانسه هنگام شکار بود تکمیل کرد و کاخ سلطنتی این کشور قرارداد. وی با ازدواج سیاسی خود با شاه‌زاده خانم اسپانیایی «ماری ترزا» باعث برقراری صلح میان فرانسه و اسپانیا شد.
  • 2003 میلادی – «لازادا» رییس‌جمهوری وقت بولیوی و در پی 33 روز اعتراض مردم این کشور و به ویژه بومیان (سرخ‌پوستان) بولیوی به سیاست اقتصاد بازار آزاد او و قصد وی از فروش گاز طبیعی بولیوی از طریق شیلی به آمریکا، از کار کناره‌گیری کرد و از بولیوی خارج شد و با اعضای خانواده و سه تن از وزیرانش به ایالات متحده رفت که پاره‌ای از رسانه‌ها این طرز خروج را «فرار» عنوان داده بودند.
  • 1967 میلادی – «ونرا ـ 4» سفینه شوروی هجدهم اکتبر به ونوس رسید و نخستین دستگاه ساخت بشر شد که از نزدیک از این ستاره مظهر زیبایی اطلاعات به زمین مخابره کرد.
  • ۱۹۳۱ میلادی – «توماس ادیسون» مخترع و بازرگان آمریکایی درگذشت. او وسایل متعددی را طراحی یا کامل کرد که مهم‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها لامپ الکتریکی است. ادیسون در طول حیات علمی خویش توانست ۲۵۰۰ امتیاز اختراع را در ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان به‌نام خود ثبت کند که رقمی حیرت‌انگیز و باورنکردنی به نظر می‌رسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,