Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
گزارش سیاسی

«دیدار با مراجع یا تلاش برای احیای مشروعیت؟»

2010 October 19

سروش / رادیو کوچه

ده سال پس از آخرین سفر رسمی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به شهر قم رسانه‌ها و خبرگزاری‌های حکومتی از سفر قریب‌الوقوع مجدد وی به این شهر مذهبی خبر می‌دهند. این سفر که طبق اعلام قبلی قرار است روز سه‌شنبه هفته جاری صورت بگیرد از هم اکنون بازتاب گسترده‌ای میان احزاب و گروه‌های سیاسی داخلی و خارجی داشته است.

به نوشته رسانه‌های حامی دولت بسیاری از مردم شهر قم و نیروهای بسیجی و امنیتی در تدارک مراسم استقبال رهبر جمهوری اسلامی هستند. برخی از وب سایت‌های حکومتی نظیر جوان آنلاین و فارس استقبال بی‌نظیری را برای رهبر ایران پیش‌بینی کرده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هم‌چنین برخی افراد و مسوولان دولتی نیز ضمن حمایت از این سفر اعلام کرده‌اند که این واقعه از مهم‌ترین مسایل چند سال اخیر شهر قم است که موجب برکت برای آن‌ها شده است. «محمد سعیدی» امام جمعه موقت قم با بیان این‌که استقبال از رهبری استقبال از امام زمان است تاکید کرد: «سفر رهبر انقلاب به قم فرصت مناسبی برای توسعه این استان است.»

«محمدتقی مصباح‌یزدی» یکی‌ دیگر از روحانیون حامی دولت ایران ولایت فقیه را یکی از نعمت‌های بزرگ خدا و آرزوی همه انبیا و اولیا و صالحان عالم در طول تاریخ دانست و تصریح کرد: «یکی از نعمت‌های بزرگی که اگر سالیان دراز تمام وقتمان را صرف کنیم که شکر خدا ‌کنیم، حقش ادا نمی‌شود حاکمیت ولایت فقیه و رهبری آیت‌اله خامنه‌ای است که می‌تواند سعادت ابدی و بی‌نهایت بیافریند.»

چندی پیش علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به  استفتایی، «ولایت» خود را شعبه‌ای از امامت امامان شیعه خوانده و «التزام به ولایت فقیه» را به معنای اطاعت از خود دانسته بود.

در همین حال  به گفته‌ی برخی کارشناسان سیاسی علت سفر آقای خامنه‌ای مطرح شدن مسئله شورای رهبری از سوی اکبر هاشمی‌رفسنجانی رییس مجلس خبرگان است که در روزهای اخیر و پس از تنش در خصوص مسئله وقف دانش‌گاه آزاد و ابطال آن از سوی رهبر جمهوری اسلامی اظهاراتی را در این خصوص عنوان کرده است.

طرح مجدد پیشنهاد شورای رهبری از سوی هاشمی‌رفسنجانی که محمد یزدی خبر آن را در مصاحبه با نشریه  پنجره  فاش کرد، سبب شد که باز هم رسانه‌های حامی دولت موضوع ثابتی برای حمله به رییس مجلس خبرگان و خانواده‌ی وی بیابند.

به دنبال حوادث پس از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری ایران برخی رسانه‌ها از مذاکرات هاشمی‌رفسنجانی رییس مجلس خبرگان برای خلع علی خامنه‌ای از رهبری و تشکیل شورای رهبری خبر دادند شبکه تلویریونی العربیه  در خبری اعلام کرد که  تعدادی از نمایندگان مجلس خبرگان و مراجع تقلید در قم تمایل خود را برای تشکیل شورای رهبری به هاشمی‌رفسنجانی اعلام کرده‌اند.

هم چنین خبرگزاری روسیه از حمایت احتمالی علی سیستانی از مراجع تقلید شیعیان در عراق  در خصوص این طرح خبر داد. هر چند که  احمد خاتمی روحانی حامی دولت و عضو هیت رییسه مجلس خبرگان تلاش نمایندگان برای تشکیل شورای رهبری را شایعه دانست اما بنا به گفته‌ی تحلیل‌گران طرح مجدد این پیشنهاد می‌تواند یکی از دلایل سفر آقای خامنه‌ای به قم باشد.

از سوی دیگر رسانه‌های مخالف دولت نیز سفر قریب‌الوقوع رهبر جمهوری اسلامی به  قم را تلاشی برای احیای مشروعیت از دست رفته و دیدار با مراجع تقلید شیعه می‌دانند.

وی می‌گوید، حوزویان با این اقدام  بیعت خود را تجدید کرده و از همه فتنه‌‌گرانی که تمام تلاش خود را در راه مقابله با نظام و ولایت فقیه به کار گرفته‌اند، تبری می‌‌جویند

برخی از استادان حوزه در قم  نیز می‌گویند که سفر آقای خامنه‌ای بی‌ارتباط با حوادث پس از انتخابات نیست. «محسن غرویان»، استاد علوم حوزوی در قم  می‌گوید: «دیدار رهبر جمهوری اسلامی با مراجع، طلاب، فضلای حوزه علمیه و اقشار مختلف مردم می‌تواند در وحدت، هم‌دلی و انسجام ملی بسیار موثر باشد.»

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی‌،  ایرنا، به پیشنهاد خود برای نشست مشترک رهبر جمهوری اسلامی با مراجع تقلید اشاره کرده و هدف آن را  ایجاد وحدت ملی  عنوان می‌کند.

هم‌چنین مرتضا مقتدایی که از سوی رهبر ایران به مدیریت حوزه‌های علمیه منصوب شده، در پیامی که امروز منتشر شد، از  استقبال باشکوه مردم و حوزویان  از سفر علی خامنه‌ای خبر می‌دهد و قصد آن را نشان دادن حمایت از  ولایت فقیه و نظام اسلامی  به جهانیان عنوان می‌کند.

وی می‌گوید، حوزویان با این اقدام  بیعت خود را تجدید کرده و از همه فتنه‌‌گرانی که تمام تلاش خود را در راه مقابله با نظام و ولایت فقیه به کار گرفته‌اند، تبری می‌‌جویند. به هر روی رهبر جمهوری اسلامی در حالی خود را برای سفر به قم آماده می‌کند که به گفته‌ی کارشناسان و تحلیل‌گران مسایل داخلی ایران این ایام  از پرتنش‌ترین دوران‌های رابطه رهبری با مراجع تقلید  عنوان شده و از سوی دیگر گروه‌ها و رسانه‌های حامی دولت تبلیغات وسیعی را آغاز کرده‌اند تا این سفر را پیشاپیش موفقیت‌آمیز نشان دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,