Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
سوت - وقتی گل پرسپولیس پرپر می‌شود

«پایان انتظار پنج ساله دربی»

2010 October 18

محمدرضا /  رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

نتیجه دربی شصت‌ونه در پایان با بهت و حیرت طرف‌داران دو تیم هم‌راه بود‌. آن‌جا که گل سالم پرسپولیس سوخت و زمانی که همه آماده می‌شدند تا یک مساوی دیگر را به کارنامه این دو تیم اضافه کنند «فرهاد‌مجیدی» سنت‌شکنی کرد. از دل این بازی داستان گل آفساید پرسپولیس فکر و ذکر تما‌شاگران بازی را به خود مشغول کرد. اما  پنج تن از کارشناسان داوری در خصوص صحنه مشکوک باطل کردن گل پرسپولیس از سوی داور را کاملن اشتباه دانسته و گل پرسپولیس را سالم اعلام کردند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«دکتر پرویز سیار» گفت: «گل پرسپولیس صد در صد سالم بود. این بازی به‌غیر از این صحنه مسئله خاصی از نظر داوری نداشت. یک بازی بی‌درد‌سر که نه پنا‌لتی داشت و نه اخراجی‌. ما شاهد بازی جوان‌مردانه از سوی هر دو تیم بودیم.»

«هادی دزفولی» نیز اظهار داشت: «با توجه به نزدیکی داور بازی به این صحنه، ای‌کاش «مرادی» گل را می‌پذیرفت فیفا در این زمان‌ها به داوران اجازه می‌دهد تا در نظرات کمک داور تغییر ایجاد نمایند من مرادی را مقصر می‌دانم. شهامت یکی از فاکتور‌های داوری است. در آخر احترام و درود بر فرهنگ تماشاگران ایرانی که در این بازی عالی بودند‌.»

«مصطفا ممیز» هم معتقد است که گل صحیح را آفساید گرفتند. «علی خسروی» هم گفت: «گل پرسپولیس مورد تایید من است.» «علی‌رضا رجب‌لو»  رییس کمیته داوران تهران و کارشناس داوری گفت: «این یک گل سالم بود این صحنه از نوادر فوتبال بود که ما با استفاده از دست‌گاه‌های دقیق می‌توانیم به اشتباه انسانی دست پیدا کنیم.»

امروز که دربی 69 به اتمام رسیده شاید برای بسیاری از آبی‌ها چیزی به‌نام درد دربی حس نشود اما به‌طور حتم در بین وجدان بیدار  بسیاری از آن‌ها این واقعیت حس شده است که برد استقلال با چاشنی شانس و اقبال زیاد هم‌راه بوده است. از سوی دیگر غم شکست در برابر حریف دیرین برای عاشقان سرخ هم بسی مهیب به نظر می‌رسد خصوصن آن‌که حسرت آن گل پرپر شده شان توسط تیم داوری که یکی از آن‌ها سال‌ها است ندای وامصیبتای بی‌عدالتی در کمیته داوران آسیا را می‌زند که چرا در جام‌جهانی نیست و یکی دیگر هم در این جام‌جهانی به‌عنوان کمک‌داور در بازی‌های‌های مهمی چون مکزیک و فرانسه حضور داشته است درد دیگری است، اما آیا درد دربی تنها بی‌قاطع بودن برد آبی‌ها و گل پرپر شده سرخ‌ها بود.

جزو معدود دفعاتی بود که «علی ‌دایی» بعد از شکست با آرامش روبه‌روی خبرنگاران نشست. او در کنفرانس خبری بعد از بازی با استقلال ناباورانه حرف‌هایش را با تبریک به هواداران تیم رقیب آغاز کرد و گفت: «در روزی که مستحق باخت نبودیم، با اشتباه داور سه امیتاز را از دست دادیم. داور گل صددرصد ما را مردود اعلام کرد. من مانده‌ام که چطور می‌شود این گل را آفساید گرفت. دومین هفته پشت‌سر هم است که با اشتباه داوران ما شکست می‌خوریم. همین اشتباهات باعث می‌شود ما شرمنده هوادارانمان شویم.»

دایی بدون اشاره مستقیم به نقش فدراسیون فوتبال، تصمیم اشتباه کمک داور را تلویحن به اختلاف خود با «علی کفاشیان»، رییس فدراسیون ربط داد: « مثل این‌که به مذاق آقایان خوش نیامده کسی دنبال حقش برود. بعد از گل مردود، من و بازی‌کنانم مات و مبهوت مانده بودیم. هیچ کس باور نمی‌کرد.» در نتیجه، تمرکز دفاعی ما به هم ریخت و استقلال یکی دو موقعیت پیدا کرد.»

سرمربی پرسپولیس مدعی شد که نیمه دوم استقلال جز گلی که زد، موقعیت دیگری به دست نیاورد، نیمه دوم بازی در یک نیمه زمین بود. یک توپ روی دروازه ما آمد و توی گل رفت. البته قبول می‌کنم که به بازی خوب امیتاز نمی‌دهند. متاسفانه ما سه امتیاز خوب را از دست دادیم. اگر آن گل قبول می‌شد، ما فشار می‌آوردیم و گل‌های بعدی را هم می‌زدیم. من مطئنم استقلالی‌ها خودشان هم فکر نمی‌کردند در نیمه دوم با آن روند بازی به گل برسند.

با وجود این شکست، دایی هم‌چنان از امید به آینده حرف زد: «با روند حرفه‌ای که در یک هفته قبل از تیمم دیده‌ام و با این بازی به هواداران قول می‌دهم که مطمئن باشند یک جام می‌گیریم. قول می‌دهم بهتر ازاین کار کنیم.»

دایی لابه‌لای حرف‌هایش برای چندمین بار به گل سوخته تیمش اشاره کرد: «از شما خواهش می‌‌کنم بپرسید که چرا این‌جوری می‌شود. متاسفانه می‌آیند جلوی دوربین به‌جای عذرخواهی دفاع بیخود می‌کنند. من الان هر چه بگویم دردی دعوا می‌کند، شرمنده هوادارانمان شدیم. از صبوری آن‌ها تشکر می‌کنم. باز هم و بازهم به هواداران استقلال تبریک می‌گویم.»

یکی از خبرنگاران تلویزیون به دایی یادآوری کرد که او در گفت‌وگویی به بازی‌کنان تیمش هشدار داده بود که صبر هواداران هم حدی دارد. خبرنگار توضیح داد که به نظر می‌رسد صبر طرف‌داران پرسپولیس آرام آرام به سر آمده است. او مدعی شد که بعد از دربی عده‌ای از آن‌ها با شعار اعتراضشان را نشان دادند. دایی در پاسخ گفت: «اصلن قبول نمی‌کنم. من چنین مصاحبه‌ای نکرده‌ام و از طرف دیگر، هواداران ما با این که باخته‌ایم من را تشویق کردند.» دایی در ادامه گفت: «اگر هوادارن من را نخواهند ول می‌کنم و می‌روم. من چسبیده این فوتبال نیستم. متاسفم برای شما که این‌گونه حرف می‌زنید. مردم ما فوتبال را می‌فهمند و می‌دانند که در این بازی حق را ناحق کردند. حالا اگر دو نفر هم شعار می‌دهند بالاخره خط و خطوطی پشتش هست. مگر قرار است با دوباخت همه چیز عوض شود. تیم ما نسبت به هفته قبل خیلی بهتر شده و من از بازی بچه‌هایم راضی بودم.»

خبرنگاری حرف‌های مظلومی را برای دایی تکرار کرد که گفته است استقلال تعمدن عقب می‌‌کشید، صبوری می‌کرد تا بهترین زمان حمله کند و گل بزند. دایی گفت: «کدام صبوری تنها یک توپ آورند که گل شد. اگر آن توپ زیر پای «محمد نوری» گیر نمی‌کرد یا اگر داور گل ما را می‌گرفت، الان کسی نمی‌توانست بگوید که ما صبوری کردیم.»

سرمربی پرسپولیس در پاسخ به خبرنگار ایلنا که از او پرسید آیا معتقد است که اشتباه کمک داور تعمدی بوده است، گفت: «نمی‌توانم بگویم تعمدی بوده یا نبوده. فقط می‌پرسم به چه دلیل دو هفته پشت‌سرهم این اتفاق باید برای ما بیافتد. عمدی یا غیر عمدی به من ربطی ندارد. فقط می‌توانم بگویم به راحتی سرما را بریدند و حالا من باید پاسخ‌گوی هوادارن باشم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,