Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
گزارش سیاسی- در حاشیه عدم برگزاری مسابقات ایران و اسراییل

«حمایت از فلسطین با مجوز پزشکى»

2010 October 19

سروش/ رادیو کوچه

رییس فدراسیون کشتی ایران در اظهار نظری کم‌سابقه ضمن انتقاد از عدم رویارویی ورزش‌کاران ایرانی در مصاف با حریفان اسراییلی از ضربه خوردن ورزش ایران خبر داد و اظهار داشت باید درباره این مسئله «فکری اساسی» کرد.

«محمدرضا یزدانی‌خرم» هفته گذشته در گفت‌وگو با یکی از برنامه‌های تلویزیونی سیمای جمهوری اسلامی با اعلام این مطلب افزود: «این حقیقتی است که ورزش ما از موضوع اسراییل ضربه می‌بیند و ما بایددر این خصوص فکری اساسی کنیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گفته‌ی آقای یزدانی‌خرم کشتی ایران در مسابقه‌های جهانی شانس زیادی برای کسب عناوین مختلف داشته که با عدم حضور در مسابقات حریفان اسراییلی آن‌ها را از دست داده است.

اشاره‌ی آقای یزدانی‌خرم به «طالب نعمت‌پور»‌، کشتی‌گیر 84 کیلوگرم ایران است که در اولین دور از رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان در مسکو به قید قرعه با کشتی‌گیری از اسراییل روبه‌رو شد اما همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، روی تشک نرفت تا پیش از آغاز حذف شود.

به گفته  رییس فدراسیون کشتی ایران، نعمت‌پور یکی از شانس‌های کسب مدال در مسابقه‌های جهانی بود. تیم ایران در این دوره از رقابت‌ها که ماه گذشته پایان یافت، با کسب دو مدال نقره و برنز به مقام چهارمی دست یافت.

یزدانی‌خرم هم‌چنین در ادامه سخنان خود در تلویزیون ایران افزود: «علی سعیدلو رییس سازمان تربیت بدنی در نامه‌ای به مقام‌های ارشد نظام از آن‌ها برای رویارویی با ورزش‌کاران اسراییلی در میادین بین‌المللی کسب تکلیف کرده است.»

موضوع عدم رویارویی ورزش‌کاران ایرانی با اسراییل از جنجالی‌ترین موضوعات محافل ورزشی در سال‌های اخیر به‌شمار می‌آید. اگر چه دولت ایران از زمان استقلال اسراییل درسال 1327 خورشیدی تا کنون هیچ‌گاه به طور رسمی آن را به رسمیت نشناخته است اما ورزش‌کاران این دو کشور تا پیش از انقلاب ایران در سال 57 بارها به مصاف هم رفتند. به عنوان مثال تیم‌های فوتبال ایران و اسراییل پنج مسابقه  رسمی با یک‌دیگر برگزار کردند.

پس از انقلاب ایران نیز در سال 1362  «بیژن سیف‌خانی» کشتی‌گیر رشته کشتی فرنگی حریف خود از تیم اسرییل به نام «رابینسون کوناشویلی» را در رقابت‌های «کشتی آزاد و فرنگی قهرمان جهان»، در کیف شکست داد که این مسابقه آخرین رقابت دو کشور در مسابقات ورزشی پس از انقلاب ایران محسوب می‌شود.

از آن پس تاکنون در مسابقات رسمی و بین‌المللی بر اساس برنامه ورزش‌کاران ایرانی باید 11 بار در سال‌های مختلف به مصاف حریفان اسراییلی می‌رفتند که همه این‌ها بر اساس سیاست جمهوری اسلامی در برابر رژیم اسراییل لغو شد.‌

از سوی دیگر دولت ایران مواضع سرسختانه‌ای را در واکنش به کسانی که در محافل ورزشی اسراییل حاضر شدند در پیش گرفت. در سال ۲۰۰۸ و در المپیک پکن، «محمدرضا مینوکده» رییس کمیته داوران فدراسیون جودو ایران قضاوت مبارزه جودوکار اسراییلی با روسلان کیشهاکف روس را برعهده گرفت که نتیجه رقابت به نفع ورزش‌کار اسراییلی شد. فدراسیون جودو ایران پس از اطلاع از موضوع او را از همه سمت‌هایش برکنار کرد.

مسعود اشرفی دبیر کمیته پارالمپیک ایران هم در مراسم توزیع مدال‌های مسابقات پارالمپیک ۲۰۰۸ پکن به گردن ورزش‌کار اسراییلی مدال آویخت و با وی دست داد. در نهایت اشرفی از سمت خود استعفا داد در سال 1388 و به مناسبت فرارسیدن سال نو میلادی فدراسیون فوتبال ایران ایمیل تبریکی را به رییس فدراسیون فوتبال اسراییل فرستاد و سخن‌گو و رییس فدراسیون اسراییل پاسخی به پبام تبریک دادند. پس از این روی‌داد «محمد‌منصور عظیم‌زاده اردبیلی»، رییس بخش روابط خارجی فدراسیون فوتبال ایران استعفا کرد.

در سال‌هاى اخیر محافل  ورزشى جهان واکنش‌های شدیدی  را نسبت به امتناع ایرانى‌ها  در مصاف با ورزش‌کاران اسراییلی بروز داده اند و تهدید هاى جدى در خصوص احتمال تحریم و اخراج از مسابقات را به اطلاع مسوولین رشته‌هاى مختلف ورزشى در ایران رسانده‌اند.

این امر سبب شد تا مسوولان ورزش ایران دیگر از شعار در حمایت از مردم مظلوم فلسطین استفاده نکنند. بر اساس قوانین می‌بایست برای امتناع از برگزاری مسابقه یک دلیل پزشکی وجود داشته باشد. اتفاقی که در مسابقات اخیر هر بار نوعی از آن را شاهد بودیم.

روزنامه اعتما‌دملی چندهفته قبل از توقیف با اشاره به عدم شرکت «محمد خمسه» تکواندوکار نوجوان ایرانی در برابر حریف اسراییلی خود در مسابقات جام جهانی نوجوانان به دلیل پزشکی آن را «آرمان دروغین» و «حمایت از فلسطین با مجوز پزشکى» خواند.

هم‌چنین مفرهای مختلف دیگری نیز علاوه بر مشکلات پزشکی برای ایرانیان در خصوص عدم برگزاری مسابقه با حریفان اسراییلی دیده می‌شود.

در جریان مسابقات قهرمانی آرژانتین تیم ایران با اطلاع از این‌که قرار است در دیدار نخست به مصاف تیم اسراییل برود سه روز دیرتر برای دریافت ویزا اقدام کرد که این امر سبب شد سفارت آرژانتین ویزای ملی پوشان ایرانی را به موقع صادر نکند.

به هر روی این عدم رویارویی ورزش‌کاران ایرانی که غالبن در سطوح بین‌المللی و مراحل نهایی رخ می‌دهد همواره به ضرر ایران بوده است و بنا به گفته‌ی رییس فدراسیون کشتی ایران باید برای آن فکری اساسی کرد و  باید دید مسوولان ارشد نظام جمهوری اسلامی در پاسخ نامه کسب تکلیف رییس سازمان تربیت بدنی چه سیاستی را اتخاذ خواهند کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,