Saturday, 18 July 2015
23 March 2023

«برنج‌های سمی و سفر هیات تجاری هند»

2009 October 07

درپی مطرح‌شدن ماجرای برنج‌های سمی گفته می‌شود که یک هیات تجاری از هند به ایران سفر می‌کنند تا به مذاکره پیرامون چگونگی واردات برنج‌های مشکوک به آلودگی به سم آرسنیک و برخی فلزات سنگین بپردازند.

خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی آی ای ان اس در این زمینه از سفر یک هیات 10 نفره تجاری و اقتصادی هند که قصددارد به منظور گسترش و توسعه روابط و هم‌کاری های اقتصادی و بازرگانی با ایران در سفری سه روزه هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی تهران از این کشور دیدار کند خبر داده‌است.

20091007-soc-rice

بنابه این گزارش برخی از اعضای این هیات نیز به شدت نگران محدودیت واردات برنج باسماتی این کشور از سوی ایران هستند و این درحالی است که ایران درحال حاضر بزرگترین وارد کننده برنج معطر از هند به شمار می‌رود.

در این زمینه رییس مرکز تحقیقات کشاورزی پنجاب هند نیز در واکنش به محدودیت واردات برنج ایران به دلیل آلودگی آن به سم آرسنیک اذعان کرد، مناطق زیادی از پنجاب مرکز اصلی آرسنیک، کادمیوم و سایر فلزات است و اگر در این مناطق کشت و زرع صورت‌گیرد، بی شک محصولات تولیدی شامل این ترکیبات سمی خواهد بود.

به گزارش پایگاه اینترنتی ای ان آی، درحالی که دولت ایران محدودیت ها و ممنوعیت هایی را برای واردات برنج باسماتی هند درنظر گرفته است، کشاورزان ایالت پنجاب به شدت نگران این مساله هستند.

روزنامه گسترش صنعت با اشاره به این مطلب می‌افزاید که  براساس آزمایش‌هایی را بر روی برنج‌های وارداتی از ایالت پنجاب توسط دولت انجام‌شده،گفته می‌شود میزان ارسنیک و کادمیوم در این برنج‌ها بالاتر از حد استاندارد است.

افزایش قیمت و رشد صادرات به ایران و سایر کشورها موجب شده تا کشاورزان سطح کشت برنج باسماتی را از 3.75 میلیون هکتار به بیش از 6.5 میلیون هکتار افزایش داده‌اند و اگر ایران میزان واردات برنج خود از هند را کاهش دهد، کشاورزان هندی متحمل خسارات زیادی خواهندشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|