Saturday, 18 July 2015
21 October 2020
انجمن سینمای جوانان نیشابور،

«جشن‌واره‌ای کوچک با دل‌هایی بزرگ»

2010 October 20

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته های این بخش دارید می توانید برای ما ارسال کنید.

کیارنگ علایی

منبع : سایت کیارنگ عکاسی

انجمن سینمای جوانان نیشابور بدعت‌گذار جشن‌واره‌ای است که کل بودجه‌ی آن به کسر کوچکی از بودجه‌ی هیچ ‌یک از جشنواره‌های عکس و فیلمی که در حال حاضر در ایران در حال برگزاری است، نمی‌رسد. اما در همین جشن‌واره ده‌ها جوان عکاس و فیلم‌ساز نیشابوری شرکت می‌کنند،در قاب‌های آویخته بر دیوار نگارخانه و تصاویر حک شده بر پرده‌ی نقره‌ای حرف‌ها برای گفتن دارند، زبان تصویر را می‌شناسند، دکوپاژ و میزانسن و تقطیع و ریتم و درام را می‌فهمند و خیلی بهتر از حرفه‌ای‌ها کار می‌کنند. نیشابور لب‌ریز از استعداد‌های عکاسی و فیلم‌سازی است که با زبان روز هنرهای تصویری آشنا است و آثار فیلم و عکس‌شان هم‌پای جریانات پایتخت حرف‌ها برای گفتن دارد.

فقط باید گوش تیز کرد و عاشقانه تماشایشان کرد. چه اهمیتی دارد اگر دکور اختتامیه‌ی جشن‌واره با آکاستیو ساخته شده باشد، چه اشکالی دارد اگر روی مقواهای پشت طوسی 70*100 اعلان بنویسند و از بنر و پرده‌نویسی‌های رایج خبری نباشد، چه ایرادی دارد اگر حتا لوح‌های تقدیر جشن‌واره را یک اسپانسر تقبل کرده باشد، چه اشکالی دارد اگر مجری مراسم یکی از هنرجویان خوش‌ذوق انجمن باشد؟ این‌ها هیچ ایرادی ندارد، آن‌چه اهمیت دارد چیزی است که حالا در کم‌تر جشن‌واره‌ای پیدا می‌شود اما دوستان نیشابوری آن را یک‌جا در چنته دارند: و آن عشق است.

اگر نه با هیچ منطق و متر و میزانی نمی‌توان تنها با اعتباری کم‌تر از یک و نیم میلیون تومان یک جشن‌واره‌ی آبرومند فیلم و عکس برگزار کرد و کلی استعداد گم‌نام را به روی سن آورد و تحسین کرد. درود بر تلاش عاشقانه‌ی همه‌ی دوستان نیشابوری بویژه اساتید آن انجمن: حسین محروقی، مسعود سلیمانی سپهر، محمد‌رضا چای‌فروش و محمد تراب‌بیگی. حیفم آمد حالا که ساعتی از مراسم اختتام این جشن‌واره در نیشابور سپری شده است، برگزیدگان نهایی بخش عکس این جشنواره را به شما معرفی نکنم و لذت تماشای آثارشان را با شما تقسیم نکنم:

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,