Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
گزارش سیاسی – وزیر علوم ایران:

«دانش‌گاهیان باید در‌خور لیاقت ولایت فقیه باشند»

2010 October 21

سروش / رادیو کوچه

وزیر علوم ایران بار دیگر با بیان این‌که همه‌ی دانش‌گاهیان کشور باید ولایت‌مدار باشند هشدار داد کسانی که بر معاندت با نظام اصرار داشته باشند باید از دانش‌گاه بروند.

به گزارش فارس «کامران دانش‌جو» روز دوشنبه در گفت‌وگویی تاکید کرد: «وظیفه دانش‌گاه‌ها تربیت سرباز برای امام زمان است و تنها کسانی باید به عنوان استاد جذب دانش‌گاه‌ها ‌شوند که به «ولایت فقیه» اعتقاد داشته باشند.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گفته‌ی آقای دانش‌جو مشکل اساسی دانش‌گاه‌ها این است که غربی تعریف شده‌اند و باید برای حل مشکل، از این فضا خارج شد و فضایی جدیدی ایجاد کرد. پیش از این نیز وزیر علوم بارها  اساتید دانش‌گاه را تهدید کرده بود که در صورت نداشتن اعتقاد به ولایت فقیه از دانش‌گاه اخراج خواهند شد.

وی اسفند ماه سال گذشته نیز در سخنانی اعلام کرده بود که  تمام استادان و دانش‌گاهیان غیرهم‌سو با نظام جمهوری اسلامی اخراج می‌شوند و روسای دانش‌گاه‌ها اجازه ندارند کسانی را استخدام کنند که به ولایت فقیه باور ندارند.

وزیر علوم دولت محمود احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر طی سخن‌رانی در جریان طرح بصیرت اساتید بسیجی با بیان این‌که استادان دانش‌گاه باید نقش افسران جنگ نرم را در پروژه دانش‌گاهی دولت ایفا کنند تصریح کرد: «بنده به عنوان یک خدمت‌گزار در این قشر افتخار می‌کنم که به قشری از جامعه خدمت می‌کنم که مقام معظم رهبری فرماندهی و افسری جنگ نرم را به آن‌ها اعطا کرده است.»

اشاره آقای دانش‌جو به سخنان شهریور ماه سال گذشته رهبر جمهوری اسلامی است که گفته بود دانش‌گاه باید محلی برای مقابله با جنگ نرم باشد. آیت‌اله خامنه‌ای در سخنان خود ضمن ابراز نگرانی از گسترش علوم انسانی در دانش‌گاه‌ها هشدار داده بود که از ورود عوامل دشمن به محیط دینی دانش‌گاه جلوگیری شود.

در پی این سخنان ماه گذشته «ابوالفضل حسنی» مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم از توقف پذیرش دانش‌جو در 12 رشته علوم انسانی خبر داد.

دفتر گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی که بالاترین مرجع تصمیم‌گیری برای ایجاد، ادغام و انحلال رشته‌ها و هم‌چنین گزینش اساتید دانش‌گاه است اعلام کرده بود که سیاست برخورد با مواضع غیر‌اسلامی در دانش‌گاه را در پیش گرفته است و توقف پذیرش دانش‌جو و هم‌چنین برخورد با دانش‌گاهیانی که در خور لیاقت ولایت فقیه نباشند را در دستور کار قرار داده است.

وزیر علوم‌، تحقیقات و فن‌آوری جمهوری اسلامی در ادامه سخنان روز گذشته خود در خصوص مهاجرت نخبگان و فرار مغزها آن را یک  جنجال رسانه‌ای دانست و افزود: «آمارهایی که اعلام می‌شود مطابق با واقعیت‌های موجود کشور نیست.»

به هر حال اظهارات مسوولان وزارت علوم و هم‌چنین مقام‌های ارشد ایران سبب شده که بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران ضمن انتقاد از وضعیت موجود در خصوص دانش‌گاه‌ها از روند تدریجی جای‌گزینی علوم اسلامی به جای مسایل دیگر در دانش‌گاه ابراز نگرانی کنند

به گفته‌ی وی «فرار مغزها جوسازی و بر اساس جهالت و یا غرض‌ورزی است. هم اکنون 80 هزار نفر دانش‌جوی ایرانی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند که 80 درصد آن‌ها در مقطع کارشناسی و در کشورهایی مشغول به تحصیل هستند که از مرتبه علمی پایین‌تری نسبت به ایران برخوردارند.»

با وجود آن‌که کامران دانش‌جو به عنوان وزیر علوم ایران می‌گوید که در ایران چیزی به نام فرار مغزها نداریم و نخبه‌ای از کشور خارج نشده است اما بر اساس آمار تاکنون شمار  زیادی از دانش‌جویان نخبه از کشور خارج شده و برای ادامه تحصیل و زندگی به کشورهای غربی رفته‌اند.

به هر حال اظهارات مسوولان وزارت علوم و هم‌چنین مقام‌های ارشد ایران سبب شده که بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران ضمن انتقاد از وضعیت موجود در خصوص دانش‌گاه‌ها از روند تدریجی جای‌گزینی علوم اسلامی به جای مسایل دیگر در دانش‌گاه ابراز نگرانی کنند.

به گفته‌ی کارشناسان یورش ایدئولوژیک دولت در دانش‌گاه‌ها دور جدیدی از زندگی پر‌تنش و بحران‌زا برای اصحاب دانش‌گاه به‌وجود آورده است و به اعتقاد آن‌ها این بحران‌ها لطمه فراوانی به علم‌، آموزش و اندیشه کشور خواهد زد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,