Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
محققان اعلام کردند

«مغز بیماران میگرنی با سایرین تفاوت دارد»

2009 October 07

برگرفته از وب سایت دکتر مجید ظهرابی

محققان می‌گویند نواحی حسی مغز بیماران مبتلا به میگرن با سایر افراد متفاوت است.

به گفته آن‌ها بخشی از قشر حسی مخ مبتلایان به سردردهای میگرنی ضخیم‌تر از قشر مخ سایر افراد است ولی توضیحی درباره ارتباط این تفاوت با بروز سردردهای مزمن در این بیماران ارایه نکرده اند.
محققان مرکز تصویربرداری طبی بیمارستان عمومی ماساچوست در آمریکا پس از مقایسه تفاوت‌های قشر مخ 24 تن از مبتلایان به میگرن و 12 فرد عادی در گزارشی اعلام کردند ضخامت قشر حسی مغز بیماران میگرنی 21 درصد بیشتر از افراد عادی است.
به گفته آن‌ها ممکن است بروز تغییراتی در قشر حسی مغز افزایش حساسیت افراد را به درد به همراه داشته باشد.
دکتر نوشین حاجی خانی، سرپرست این گروه تحقیقاتی می‌گوید: «حملات مکرر میگرنی می‌تواند علت این تغییرات ساختاری در مغز و یا ناشی از آن باشد. بسیاری از مبتلایان از دوران کودکی از حملات میگرنی رنج برده‌اند. بنابراین تحریک بیش از اندازه مناطق حسی قشر مخ در دراز مدت را می‌توان علت این تغییرات دانست»
به گفته وی این امکان وجود دارد کسانی که دچار حملات میگرنی می‌شوند نسبت به عوامل محرک حساس‌تر باشند.
دکتر حاجی خانی می‌گوید که  ساز و کار حسی مغز در بروز میگرن اهمیت زیادی دارد.
او می گوید: «این یافته نشان می‌دهد که چرا مبتلایان به میگرن به طور معمول به مشکلات دیگری مانند پشت درد، درد آرواره و بیماری‌هایی مانند «آلودینیا» که با درد و حساسیت شدید پوست در برابر محرک‌ها همراه است، مواجه هستند»
به گفته نوشین حاجی خانی تاکنون برای درمان نشانه‌های بیماری میگرن تلاش زیادی شده است ولی این امکان وجود دارد که با پیش گیری از بروز تغییرات در ساختار مغز، از حساسیت بیش ازحد بیماران به درد جلوگیری شود.
پزشکان درحال حاضر برای درمان بیماران میگرنی از داروهای مسدود کننده سیستم عصبی بتا مانند «پروپرانولول» و داروهای ضد افسردگی مانند «آمی تریپتیلین» استفاده می‌کنند.
تحقیقات پیشین بر روی بیماری‌های اعصاب مانند «ام اس» و «آلزایمر» بیانگر نازک شدن بخش‌هایی از قشر مخ است.
در این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که بخش‌هایی از قشر مغز هم در اثر تمرینات شدید بدنی ضخیم‌تر می‌شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|