Saturday, 18 July 2015
23 March 2023

«چه کسانی در نهان نیروهای مذهبی را تحریک می‌کنند؟»

2010 October 20

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع : سایت مجذوبان نــور

بازانتشار نامه مهدی کروبی به وزیر کشور در سال‌روز تخریب حسینیه دراویش گنابادی بروجرد.

هم‌زمان با حمله نیروهای افراطی مذهبی و بسیجی به حسینیه دراویش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی بروجرد در آبان سال 1386، مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی که پس از تردید در صحت انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، خانه‌ و جان خودش نیز در معرض تهدید و تخریب قرار گرفت، در نامه‌ای هشدارآمیز‌ خطاب به مصطفی پورمحمدی وزیر کشور وقت، حمله به دراویش گنابادی در بروجرد را نتیجه نقشه‌ی کسانی دانسته بود که در نهان به تحریک نیروهای مذهبی می‌پردازند. به گزارش سایت مجذوبان نور، بازانتشار نامه کروبی،‌ علاوه بر مرور نکات تاریخی موجود در نامه وی، به دو دلیل انجام می‌شود؛ نخست نزدیک شدن به سال‌روز تخریب حسینیه دراویش گنابادی در بروجرد و دوم به بهانه برگزاری دادگاه 189 نفر از دروایش بروجرد، از یک تا نه آبان سال جاری در دادگاه انقلاب آن شهرستان.

متن کامل نامه کروبی به این شرح است:

حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای پورمحمدی، وزیر محترم کشور، با سلام و احترام؛ همان‌گونه که مستحضرید، سال 1386 سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی است و این نام‌گذاری از طرف رهبر معظم انقلاب به منظور تشویق علما و روحانیون، اندیش‌مندان، بزرگان و سیاسیون با گرایش‌های مختلف و اثرگذاران برجامعه جهت تلاش برای ایجاد وحدت و هم‌دلی بیش از پیش بین همه اقوام، اقشار، مذاهب و فرق موجود در کشور حول منافع ملی و مبارزه با توطئه‌های استکبار جهانی صورت گرفته است. لذا ابتدایی‌ترین اقدام برای تقویت و تحکیم وحدت و یک‌پارچگی ملت رعایت حقوق اولیه شهروندی است که مورد توجه خاص دین اسلام و نیز همه جوامع انسانی و حکومت‌های مردمی می‌باشد. علی(ع) در این باب به مالک‌اشتر می‌فرماید: مالک مردم دو دسته‌اند یا برادر دینی تو هستند و یا هم‌نوع تو و مثل تو در خلقت، پس باید رعایت حقوق همه را بنمایی. این بیان حضرت از اصول اساسی اسلام عزیز است که امام خمینی(ره) با همه وجود بر آن سیره و سنت پای می‌فشرد تا جایی که وقتی در بولتن محرمانه اطلاعات خبر تصرف مدرسه‌ای از هم‌وطنان زرتشتی در یکی از شهرستان‌های یزد را خواندند سریعن دستور برگرداندن مدرسه به هم‌وطنان زرتشتی را صادر نمودند و با چنین عملی برخورد کردند. چگونه است که در شرایطی که ایران اسلامی ندای وحدت و انسجام اسلامی را برای جهان اسلام سر می دهد در نقطه حساسی از ایران شاهد تفرقه‌افکنی در بین مردم هستیم؟ اخیرن در شهرستان بروجرد شاهد ایجاد غائله بین برادران متدین و ساده‌اندیش با دراویش آن شهرستان بودیم که به صدمه خوردن و مجروح شدن تعداد زیادی از طرفین و بازداشت عده زیادی از دراویش و انتقال آن‌ها به خرم‌آباد و نگرانی و اضطراب خانم‌ها و ویران‌شدن حسینیه منجر گردید؛ غائله‌ای که می توانست با کم توجهی نیروهای متدین و شیطنت عوامل خودفروخته و با تحریک هم‌وطنان درویش و متصوفه در نقاط دیگر کشور غائله ایجاد نموده و مشکلی بر مشکلات کشور بیفزاید.

متذکر می‌شود این‌جانب نسبت به رعایت حقوق اولیه شهروندان و حفظ امنیت و جان و مال مردم که وظیفه اولیه همه حکومت‌هاست و در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده، حساسیت داشته و تذکر می دهم و این به معنی دفاع از اندیشه یا تفکر خاصی نیست. ایجاد غائله بروجرد بسیار مایه تاسف و تاثر گردید، سوال این است که تخریب حسینیه دراویش در بروجرد و تحریک احساسات کسانی که مکرر وفاداری خود را به جمهوری اسلامی اعلام نموده‌اند و به یگانگی خداوند اقرار و خود را مسلمان و شیعه می دانند با چه انگیزه و هدفی صورت می پذیرد و چه کسانی در نهان به تحریک نیروهای مذهبی می‌پردازند؟

یادآوری این نکته ضروری است که شهرستان بروجرد شهری مذهبی و عالم خیز است، شخصیت‌های دینی هم‌چون آیت‌اله بحرالعلوم، حضرت آیت‌اله‌العظما بروجردی و دانش‌مندانی هم‌چون زرین کوب، دکتر شهیدی و شاعرانی هم‌چون اوستا را پرورانده است و مردم شریف بروجرد در نهضت امام(ره) ایثار و از خودگذشتگی نشان داده‌اند و چه در بمباران‌های هوایی توسط ارتش بعث عراق و یا در حضور جوانان این شهر در جبهه‌های دفاع مقدس ضمن تقدیم شهدای عزیز، در سختی‌ها صابر و مقاوم بوده اند. بنده به جهت این‌که اهل لرستان هستم و به حساسیت‌های منطقه به خوبی آشنایی دارم و بدین جهت در اوایل انقلاب به حکم و فرمان حضرت امام(ره) برای رفع اختلافات پیش آمده به استان عزیمت نمودم و بر اساس شناخت عمیقی که از استان لرستان دارم، از ایجاد چنین حوادثی احساس خطر می نمایم و انتظار دارم ریشه و عوامل حوادث اخیر را کشف و با کسانی که کم‌ترین حقوق شهروندی را رعایت نمی‌کنند و خارج از قانون و خودسرانه باعث چنین حوادثی می‌گردند برخورد جدی نموده تا شاهد حوادث تلخ مشابهی در کشور نباشیم. در همین‌جا با کلامی از امام(ره) مسوولیت سنگین حضرتعالی و دیگر مسوولان ذیربط را یادآوری می‌نمایم که فرمودند: «به وزرای کشور در طول تاریخ آینده توصیه می‌کنم که در انتخاب استاندارها دقت کنند، اشخاص لایق، متدین، متعهد، عاقل و سازگار با مردم انتخاب نمایند، تا آرامش در کشور هرچه بیش‌تر حکم‌فرما باشد.»*1

دقت و درایت مسوولان محترم مانع ایجاد اختلاف و تحریک گروه‌ها و فرقه‌ها می‌شود و در نتیجه آرامش بر کشور حکم‌فرما خواهد شد که مهم‌ترین نیاز و ضرورت جامعه است.

آیا ورود خودسرانه افراد به حریم قانون و تشخیص جرم و صدور حکم و اجرا توسط افراد غیرمسوول باعث هرج و مرج و ناامنی در کشور نمی‌شود و نباید با شدت با این‌گونه اعمال سلیقه‌ها برخورد کرد؟

مسوولان امر را در این حادثه به این سخن حضرت امام(ره) تذکر می دهم که فرمودند: «حقوق همه افراد چه برادرهای اهل سنت و چه برادرهای اهل تشیع و چه آن‌هایی که اقلیت مذهبی رسمی دارند؛ حقوق آن‌ها همه، هم در قانون اساسی ملحوظ شده است و هم اسلام برای همه آن‌ها حقوق قائل است و با عدل اسلامی رفتار می کند.*2

جناب‌عالی و حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه‌ای وزیر محترم اطلاعات و استاندار محترم را به یک نکته متذکر می‌شوم و آن این است که با همه توضیحاتی که در مورد شهر عالم خیز و اندیش‌مندپرور و شهیدداده بروجرد عرض کردم و جا دارد بیش از این از مردم فهیم این شهرستان گفته شود، لکن در دوران خفقان حکومت پهلوی که در زندان بودیم اکثر زندانیان بروجردی در آن زندان از نیروهای مارکسیستی بودند و این نشان دهنده فعالیت گسترده این گروه در شهر مذهبی و فرهنگی بروجرد بود لذا در اسفند 58 که به هم‌راه ریاست مجلس وقت جناب آقای رفسنجانی و نمایندگان مجلس شهرهای لرستان به استان عزیمت کردیم، تنها شهری که در آن مشکل به‌وجود آمد شهر بروجرد بود.

هنگام ورود به شهر بروجرد این گروه مزاحمت‌هایی ایجاد کرده و شعارهای مخالف می‌دادند و در خلال سخن‌رانی ایشان نیز مزاحمت‌هایی ایجاد کردند. لذا نگرانم که خدای ناکرده دست پنهان چنین افرادی در پشت حوادث اخیر نباشد تا به دست افرادی مخلص و ساده‌اندیش با جلوه دادن ناامنی در کشور بخواهند انتقام خویش را از جمهوری اسلامی و مردم شهیدپرور بگیرند.

حفظ امنیت، جان و مال مردم از ابتدایی‌ترین وظایف حکومت است و رعایت قانون و مقررات حداقل توجه به فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) و جلوگیری از قانون‌شکنی مهم‌ترین وظیفه مسوولین محترم و عزیز ذیربط می‌باشد. حکومت باید برای حفظ و تحکیم آرامش تلاش کند و از اقدامات نسنجیده‌ای که به برهم زدن جو آرام کشور کمک می‌کند جلوگیری نماید.

حضرت امام خمینی(ره) مکرر به رعایت قانون و مقررات از طرف همه اقشار جامعه تاکید داشتند و رعایت قانون را سبب جلوگیری از ظلم و ستم می‌دانستند و حرکت‌های خودسرانه از ناحیه هرکس را عامل هرج و مرج و زد و خورد و اعلام می کردند که در این‌جا به قسمتی از سخنان آن حضرت اشاره می‌نمایم که فرمودند: «کار اصلاحی هم باید روی آرامش باشد، نه این‌که هر کسی هر کاری دلش می‌خواهد بکند و بگوید که انقلابی هستیم، دیگر نه دادگستری و نه قوانین و نه قوانین شرعی و نه هیچ چیز دیگری در کار نیست، ما می‌خواهیم خودمان هر کاری دلمان می‌خواهد بکنیم، نخیر، مسئله این‌طور نیست. در هیچ حکومتی؛ در حکومت علی بن ابیطالب هم این جور نبوده که هرج و مرج باشد، هرکس هر کاری دلش بخواهد بکند، اگر یک کار خلاف می کرد، حضرت امیر می‌آورد و حدش می‌زد؛ این طور است مسئله.*3

توفیق هرچه بیش‌تر جناب‌عالی و دیگر هم‌کاران محترمتان را در انجام وظایف محوله از خداوند منان مسئلت می‌نمایم.

مهدی کروبی

دبیرکل حزب اعتماد ملی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,