Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
پدر سید‌ضیا‌ نبوی در پی احضار به اطلاعات:

«درخواست آزادی پسرم را ندارم فقط به زندان دیگر منتقلش کنید»

2010 October 21

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیو کوچه از منابع آگاه، روز سه‌شنبه، وزارت اطلاعات طی اقدامی سید‌علی‌اکبر نبوی پدر ضیا نبوی فعال مدنی محبوس در زندان اهواز را احضار و به مدت 7 ساعت وی را تحت بازجویی قرار داده‌ است.

به گزارش این خبر سید علی‌اکبر نبوی پس از بازگشت از زندان اهواز و ملاقات با فرزندش به اداره اطلاعات فرا خوانده شد و بابت مصاحبه‌ها و پی‌گبری وضعیت نامناسب فرزندش تحت بازجویی قرار گرفت. به نقل از منابع نزدیک به سید علی اکبر وی پس از بازگشت از اهواز مشاهده کرده که همسر و دخترش به شدت گریه می‌کنند و می‌گویند که تو را به اداره اطلاعات احضار کرده‌اند و گفته‌اند می‌خواهند وی را بازداشت کنند.»

این گزارش علت احضار پدر سخن‌گوی شورای دفاع از حق تحصیل را مصاحبه با برخی از رسانه‌ها عنوان کرده و افزود: «در اداره اطلاعات سید‌علی‌اکبر نبوی در توضیح علت مصاحبه‌هایش با برخی از رسانه‌ها گفت: «16 ماه سکوت کردم اما نتیجه آن چه بود؟ 3 ماه است که به دفتر دادستانی می‌روم اما حتا یک ملاقات هم نتوانسته‌ام با مسوولان داشته باشم.»

علی‌اکبر نبوی در ادامه بازجویی‌هایش خاطر نشان کرد: «شما فقط می‌گویید که قانونی پی‌گیری کنید، پس یه راه حل پیشنهاد بدهید. پسرم در بدترین وضع نگهداری می‌شود، جای خواب ندارد، خیلی از شب‌ها به خاطر هجوم سوسک‌ها و موش‌ها نمی‌تواند بخوابد.»

این منبع آگاه مشکلات پدر سید‌ضیا نبوی را در سفرش به اهواز که برای بازجویانش توضیح داده است را این‌گونه نقل می‌کند: «علی‌اکبر نبوی در ادامه ی بازجویی‌هایش در اداره اطلاعات خطاب به بازجویان گفت: من 20 ساعت در راه بودم و 2 شب را در ایستگاه قطار خوابیدم تا بتوانم فرزندم را تنها 20 دقیقه آن هم به صورت کابینی ملاقات کنم، مادر ضیا به شدت بیمار است و تحمل این‌گونه مسافرت‌ها را ندارد، من دیگر حق تحصیل فرزندم را نمی‌خواهم. حق رای او را هم نمی‌خواهم. درخواست آزادی او را هم ندارم. فقط او را به زندانی منتقل کنید که این‌گونه در معرض آلودگی‌ها و انواع بیماری‌ها نباشد.»

این منبع آگاه هم‌چنین افزود، وی در ادامه بازجویی‌هایش این‌چنین عنوان کرد: «او آب آشامیدنی سالم در اختیار ندارد و به من گفته است که اگر از این زندان زنده بیرون بیایم دیگر نخواهم مرد. اگر فرزند شما این حرف را به شما می‌زد چه حالی به شما دست می‌داد ؟ شما می‌خواهید مرا بازداشت کنید، اگر می‌خواهید می‌توانید به جای آن من را اعدام کنید، به خداوندی خدا از این زندگی راحت می‌شوم، یک سازمان را بهانه کردید و زندگی‌ما را از هم پاشاندید. با تمام زحمت کشاورزی و کارگری فرزندم را برای تحصیل به دانشگاه فرستادم تا عصای دستم شود و حالا در زندان است و من چیزی برای از دست دادن ندارم. مادرش هر شب با گریه می‌خوابد، حتا یک روز هم به ضیا مرخصی نمی‌دهید تا مادرش او را ببیند، من به چه کسی نامه بنویسم؟ چندین بار به آقای لاریجانی نامه نوشتم اما جواب من را نمی‌دهند.»

حق رای او را هم نمی‌خواهم. درخواست آزادی او را هم ندارم. فقط او را به زندانی منتقل کنید که این‌گونه در معرض آلودگی‌ها و انواع بیماری‌ها نباشد

علی اکبر نبوی‌، پدر سید‌ضیا نبوی پس از تبعید فرزندش به زندان اهواز در نامه‌ای خطاب به رییس دیوان عالی از وضعیت نامناسب زندگی‌اش خاطرنشان کرد و گفت: «ضیا‌ بعد از توکل و امید به خدا تنها تکیه‌گاه  و امید آینده خانواده است. خانواده من جز‌ طبقات پایین اقتصادی جامعه و از صنف دهقانی- کارگری ساده روستای هستند و من تمام عمر با زحمت وتلاش کار کرده‌ام تا لقمه حلالی برای فرزندانم کسب نمایم. اکنون در سن پنجاه وپنج سالگی تقریبن ناتوان از کارکردن هستم و چشم امید ما بعد از خدا همین پسرم می‌باشد و این در حالی است که نه تنها او در کنار ما نیست بلکه ما حتا توان مالی کافی بری رفتن به ملاقاتش در جای دور افتاده‌ای چون اهواز را هم نداریم. اکنون امیدواریم که با عنایت خداوند و توجه شما فرزندمان به آغوش خانواده باز گردد.»

لازم به ذکر است سید ضیا نبوی سخن‌گوی شورای دفاع از حق تحصیل و دانش‌آموخته رشته مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل که در آزمون کارشناسی ارشد سال ۸۷ موفق به کسب رتبه تک رقمی در رشته جامعه شناسی شده بود. وی در حوادث پس از انتخابات در تاریخ ۲۵ خرداد ۸۸ دستگیر شده و مدت ۴۷۰ روزه بازداشت خود را در بند ۲۰۹ و ۳۵۰ زندان اوین و بدون مرخصی سپری کرده است. نبوی از سوی دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرنیا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است. وی چندی پیش به زندان اهواز تبعید شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,