Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
سی‌ام مهر - بیست‌و‌دوم اکتبر

«تقویم تاریخ سی‌ام مهر»

2010 October 22

محبوبه‌ شعاع / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1380 خورشیدی – درگذشت «ساموئل خاچیکیان» کارگردان، تدوین‌گر، نویسنده، تهیه‌کننده و آهنگ‌ساز مشهور ارمنی، ایرانی. وی یکی از تاثیرگذارترین کارگردان‌ها در صنعت سینمای ایران بود و برخی به وی لقب «هیچکاک ایران» را داده بودند. بسیاری از بازیگران نام‌دار سینمای ایران با بازی در آثار او به سینما آمدند و برخی از فیلم‌هایش هم‌چون ضربت و عقاب‌ها از آثار پرفروش زمان نمایش خود بودند. خاچیکیان در سال‌های ۷۸-۱۳۷۷ در صدد برآمد، فیلم «شک» را کارگردانی کند که به‌دلیل بیماری موفق به پایان بردن فیلم نشد.
  • 1919 میلادی – زادروز «دوریس لسینگ»، نویسنده صوفی و فمینیست انگلیسی و برنده جایزه ادبیات نوبل در سال ۲۰۰۷ میلادی است. ادبیات داستانی او به‌طور کلی به سه دوره تقسیم می‌شود: تم کمونیستی، تم روان‌شناسانه و پس از آن تم صوفیانه که در زمینه‌ای علمی، تخیلی نوشته است. «شکسته» نخستین کتاب از سری کتاب‌های علمی، تخیلی و کتاب صوفی‌گرایانه وی به‌نام «سهیل» است. لسینگ، زاده کرمان‌شاه است و والدینش هر دو انگلیسی بودند.
  • 1067 خورشیدی – زادروز «نادر شاه»، نادرقلی ملقب به تهماسب‌قلی خان و نادر شاه از ایل افشار خراسان بود که به پادشاهی ایران رسید و بنیان‌گذار دودمان افشاریه شد. او دوازده سال یعنی از ۱۱۱۴ تا ۱۱۲۶ بر ایران حکومت کرد و پایتخت وی شهر مشهد بود. نادر‌شاه از مشهورترین پادشاهان ایران پس از اسلام است که بیرون راندن افغان‌ها، عثمانی و روسیه از ایران و تجدید استقلال این کشور و نیز فتح هندوستان و ترکستان و جنگ‌های پیرزومندانه او، اسباب شهرتش شده است. به وی در اروپا لقب «آخرین جهان‌گشای شرق» و «ناپلئون ایران» داده‌اند.
  • 1906 میلادی – درگذشت «پل سزان» یکی از تاثیرگذارترین نقاشان مدرن فرانسوی و هم‌چنین یکی از برجسته‌ترین نقاشان پسادریافت‌گر (پست‌امپرسیونیست) محسوب می‌شود. وی آثارش را در کنار آثار نقاشان دریافت‌گر به نمایش می‌گذاشت. نوآوری‌های او چه در شیوه اجرای نقاشی‌ها و چه در سبک، بعدنمایی، ترکیب‌بندی و رنگ‌آمیزی بر هنر سده بیستم تاثیر شگرفی گذاشت. «پیکاسو» ترکیب‌بندی‌های سطوح او را به شیوه «کوبیسم» گسترش داد و «ماتیس» به رنگ‌آمیزی‌هایش دل‌بسته بود و از هر دوی این نقاشان آمده‌ است که «سزان پدر همه ما است».
  • 1870 میلادی – زادروز «ایوان بونین» داستان‌نگار شهیر روسیه، وی در داستان‌هایش که سبک کلاسیک دارد زندگانی سخت کشاورزان و انحطاط اشراف و فئودال‌های روسیه را منعکس کرده است. بونین اولین نویسنده روس بود که به دریافت جایزه نوبل در سال ۱۹۳۳ نایل آمد. وی در سال‌های آخر زندگی‌اش بسیار تنگ‌دست شده بود و با این‌که به سختی بیمار بود، «کتاب خاطرات» و همین طور کتاب «به یاد چخوف» را به پایان رساند.
  • 1887 میلادی – زادروز «جان رید» نویسنده و روزنامه‌نگار انقلابی آمریکایی، وی از پشتیبان‌های حکومت شوروی و از طرف‌داران «لنین» بود و از تاریخ‌نویسان انقلاب اکتبر بود و که کتاب معروفش «ده روزی که دنیا را تکان داد»، شاید بتوان گفت معروف‌ترین کتابی است که در مورد انقلاب اکتبر نوشته شده‌ است. همسرش «لوییس بریانت» نیز نویسنده‌ای مارکسیست بود که او نیز از تاریخ‌نویسان انقلاب به‌شمار می‌رود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,