Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
بر اساس ادعای دولت آمریکا،

«تلاش ایران برای حفظ نظام بانکی جهانی»

2010 October 22

خبر / رادیو کوچه

روز گذشته پنج‌شنبه دولت آمریکا ادعا کرده است ایران تلاش می‌کند که از طریق خرید یا افتتاح موسسه‌های مالی یا شعب بانک‌ها در کشورهای دیگر، دست‌رسی خود به نظام بانکی جهانی را حفظ کند.

به نقل از بی‌بی‌سی، هم‌زمان، یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا به ترکیه سفر کرده است تا این کشور را به اجرای کامل تحریم‌ها علیه ایران ترغیب کند.

مارک تونر، یکی از سخن‌گویان وزارت امور‌خارجه، روز چهارشنبه 21 اکتبر تایید کرده است که ایالات متحده با کشورهای دیگر درباره تلاش ایران برای دورزدن تحریم‌ها و دست‌رسی به نظام بانکی جهانی گفت‌وگوهایی داشته است.

این اظهار نظر در واکنش به گزارش روزنامه واشنگتن پست بود که به نقل از منابع دیپلماتیک خود نوشته است: «ایران برای دور زدن تحریم‌ها در تلاش بوده که در کشورهای با اکثریت جمعیت مسلمان، موسسه‌ها و بانک‌های واسطه خریداری یا افتتاح کند.»

این مقام آمریکایی که در کنفرانس خبری وزارت امور خارجه در واشنگتن صحبت می‌کرد تلاش ایران برای ادامه دست‌رسی به نظام بانکی جهانی را نشانه موثر بودن تحریم‌ها دانسته است.

این در حالی است که آیت‌اله خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۱۹ اکتبر در قم گفت که تشدید تحریم‌ها اثری بر زندگی مردم ایران ندارد.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع خود می‌نویسد مالزی یکی از کشورهایی است که ایران می خواهد در آن از طریق موسسات و شرکت‌های واسطه، از سد تحریم‌ها بگذرد.

در همین رابطه، علی باباجان معاون نخست وزیر ترکیه، روز چهارشنبه گفته بود که تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران باعث تردید بانک‌های ترکیه در معامله با ایران شده است.

گفتنی است دولت آمریکا روز هفتم سپتامبر «بانک تجارتی ایران و اروپا» که در آلمان به ثبت رسیده را به فهرست تحریم‌های ایالات متحده افزوده است.

لازم به یادآوری است یک هیت بلندپایه آمریکایی در ماه آگوست به برزیل، اکوادور، ژاپن، لبنان، کره جنوبی، بحرین، امارات متحده‌عربی و ترکیه، سفر و برای اجرای تحریم‌هایی که شورای امنیت سازمان ملل متحد و کنگره آمریکا علیه ایران در نظر گرفته‌اند، رایزنی کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,