Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
مهارت‌های زندگی

«انتخاب، عشق، اعتماد به نفس»

2010 October 22

سیمین / رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در انتخاب همسر، توجه به این موضوع است که چه‌قدر «ما» را دوست دارد و چه رفتاری با «ما» دارد، به جای آن‌که دقت کنیم که با «خودش» چه رفتاری دارد.

این هفته پس از چند برنامه‌ای که با موضوع آداب معاشرت داشتم، قصد دارم یک تنفسی اعلام کنم و از دنیای رفتار و گفتار کلاسیک قدم به جهان احساسات بگذارم.

چند روز پیش مطلبی می‌خواندم که توجهم را جلب کرد. اشاره به واقعیتی داشت، اهمیت رفتاری که انسا‌ن‌ها با خودشان دارند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این مطلب اشاره شده بود که یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات هنگام انتخاب همسر، توجه به این موضوع است که چه‌قدر ما را دوست دارد و چه رفتاری با ما دارد، به جای آن‌که دقت کنیم که با «خودش» چه رفتاری دارد. در واقع همسر اگر قادر به دوست داشتن خودش باشد می‌تواند شما را نیز دوست داشته باشد.

از سوی دیگر، رفتاری که فرد با خودش دارد می‌تواند گویای اعتماد به نفس او باشد.کسی که اعتماد به نفس‌اش پایین باشد، برای رسیدن به احساس «خوب»، عشق‌ورزی می‌کند، در حالی که یک شخص با اعتماد به نفس بالا، عشق می‌ورزد چرا که احساس «خوبی» نسبت به خود دارد.

بنابراین می‌توان گفت هرچه اعتماد به نفس همسرتان بهتر باشد، رابطه‌اش با شما قوی‌تر خواهد بود.اما در راه یک انتخاب چگونه می‌توان فهمید که یک شخص ازاعتماد به نفس بالایی برخوردار است؟

یکی از موارد مورد توجه این است که بدانید آیا همسرتان به آن‌چه هست، افتخار می‌کند؟ شما باید به‌دنبال شخصی باشید که از آن‌چه هست و از آن‌چه خواهد شد راضی باشد. در این‌جا منظور خودپسندی و تظاهر به شجاعت ظاهری نیست که به‌صورت اعتماد به نفس کاذب بروز می‌کند بلکه منظور عزت نفس حقیقی است که به انسان حس استواری و قدرت درونی می‌بخشد.

راه دیگر پی‌بردن به این‌که یک شخص چه احساسی به خود دارد، این است که به رفتاری که با خود دارد دقت کنید، غذایی که می‌خورد، محیطی که در آن زندگی می‌کند، چگونه از بدن، و متعلقات خود مواظبت می‌کند. تمامی این موارد انعکاس‌هایی از اعتماد به نفس او است. کسی که با خود بد رفتار می‌کند، برایش اهمیتی ندارد که با شما نیز بد رفتار کند. در واقع هرچه خودتان را بیش‌تر دوست بدارید، احتمال کم‌تری دارد که به خودتان از لحاظ جسمانی و یا عاطفی آسیب برسانید و در نتیجه کم‌تر اجازه خواهید داد با شما بد رفتاری شود.

یکی‌ دیگر از نکات مورد توجه این است که آیا همسرتان اعتماد به نفس خود را با «عمل کردن» اثبات می‌کند.

افراد با اعتماد به نفس بالا اهل عمل کردن هستند بر خلاف انسان‌های مسامحه کار که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند و از دست به عمل زدن اجتناب می‌کنند چراکه تا سر حد مرگ از شکست می‌هراسند و به مراتب احساس بدتری نسبت به خودشان دارند. پس بهتر است به‌دنبال همسری باشید که به جای سخن گفتن از هدف‌هایش در زندگی در راستای اهداف‌اش اقدامی نیز صورت دهد. هم‌چنین دقت کنید که آیا او این انگیزه  را به‌وجود می‌آورد که ریسک کنید و گاهی فراتر از منطقه‌ی امن خود قدم بگذارید.

از دیگر مواردی که در این مطلب به‌عنوان ملاکی برای سنجش عنوان شده، توجه به نگرش فرد نسبت به زندگی است. بسیاری از ما متاسفانه بدون این‌که بدانیم دید و نگرش همسر آینده‌مان نسبت به دنیا مثبت است و یا منفی، به وی علاقه‌مند می‌شویم.

اما فکر می‌کنید نگرش مثبت یا نگرش منفی نسبت به دنیا چه تاثیری در زندگی دارد؟

انسان‌های منفی‌بین  همیشه بر روی مشکلات تمرکز دارند و در برابر راه‌حل‌های مختلف مقاومت می‌کنند. آن‌ها اجازه می‌دهند که ترس و نگرانی آن‌ها را اداره کند و  به آینده بدبین هستند. ضمن آن‌که این دسته از آدم‌ها نمی‌توانند به کسی اعتماد کنند.

اما آدم‌های مثبت: آن‌ها همیشه بر روی پیدا کردن راه‌حل تمرکز می‌کنند. موانع را به «فرصت‌ها» و سختی‌ها را به «درس‌هایی سازنده» بدل می‌کنند. این افراد به توانایی‌های خود در بهبود اوضاع و شرایط اعتماد دارند و با خوش‌بینی باور دارند که اوضاع را همیشه می‌توان بهتر کرد.

هم‌چنین آن‌ها به واسطه‌ی آگاهی و بینش، در شخصیت خود تغییرات مثبتی به وجود می‌آورند.

بنابراین به‌طور طبیعی  این‌چنین خواهد شد که آدم‌های منفی روابط منفی و آدم‌های مثبت روابط مثبتی می‌آفرینند. هنگامی‌که با شخص مثبت هستید، رابطه‌اتان بسیار ساده‌تر می‌شود و مشکلات‌تان را سریع‌تر حل می‌کنید در عین حال که هم کاری بیش‌تری نیز در میان است.

البته دانستن این که فردی دارای نگرش مثبت است با دیدن عمل‌کرد او یا احساسی که نسبت به سایر افراد دارد، عکس‌العملش در هنگام بروز مشکل و دانستن ایده‌های او برای حل این مشکل به سادگی میسر است.

اکنون قضاوت با شماست که ببینید کدام دسته از افراد کاندیدای بهتری برای زندگی مشترک با شما هستند.

البته بد نیست قضاوتی هم نسبت به خودتان داشته باشید و ببینید شما با خودتان چگونه رفتار می‌کنید.

منبع

تبیان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,