Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
گزارش بی‌سابقه‌ یونیسف در زمینه حمایت از کودکان

«بدون یک محیط حمایتی، زندگی کودکان سخت خواهد‌بود»

2009 October 07

هرچندکه بعضی از موارد تجاوز به حقوق کودکان درحال کاهش یافتن است اما هنوز آگاهی کافی درباره میزان سو‌ءاستفاده اعمال شده علیه کودکان وجود ندارد. خشونت و استثمار هم‌چنان به صورت یک واقعیت تلخ در زندگی بسیاری از کودکان سراسر جهان حضور دارد.

20091007-soc-unicef

میلیون‌ها دختر و پسر در سراسر جهان در معرض قاچاق انسان قراردارند، سرپرستی ندارند که از آن‌ها  مراقبت‌کند یا مدارک کافی برای شرکت در مدرسه یا استفاده از خدمات اولیه بهداشتی را ندارند. میلیون‌ها کودک دیگر مجبور شده‌اند که تحت شرایط زیان‌باری کار کنند و کودکان دیگری در خانه، مدرسه، جوامع محلی،‌ در نهادهای مختلف یا درحالی که در زندان هستند با خشونت و سوء‌استفاده مواجهند، آن هم به‌طور معمول از سوی کسانی که مراقبت از کودکان به آن‌ها سپرده شده‌است.

این مسایل در گزارش جدید یونیسف «پیشرفت برای کودکان: گزارشی درباره حمایت از کودکان» تشریح شده‌است. این گزارش روز 14 مهرماه در توکیو توسط مدیر اجرایی یونیسف، آن ونمن، منتشر ‌شده‌است.

کودکانی که در چنین شرایطی هستند تخلفات بنیادین از حقوق بشر را تجربه می‌کنند و از آسیب‌های جسمی و روانی رنج می‌برند که تاثیراتی گسترده و گاهی اوقات غیرقابل بازگشت دارند.

«ونمن» در این‌باره گفت: «اگر جوان‌ترین اعضای یک جامعه  مجبور به ازدواج زودرس شوند، به عنوان کارگر جنسی مورد سوء‌استفاده قراربگیرند یا حقوق اولیه آن‌ها انکار شود، آن جامعه پیشرفت نمی‌کند.» او اضافه‌کرد که «درک میزان زیر پا گذاشته‌شدن حقوق کودک، اولین قدم برای ساختن محیطی است که کودکان در آن حمایت شوند و فرصت داشته‌باشند که به حداکثر توانایی‌های بالقوه خود برسند.»

این گزارش برای اولین بار اطلاعاتی در زمینه‌های مختلفی که بر کودکان اثر می‌گذارد را جمع‌آوری می‌کند که شامل سوء‌استفاده جنسی و قاچاق انسان، ازدواج کودکان، تنبیه بدنی کودکان، کار کودکان، ثبت تولد، سنت زیان‌بار ختنه دختران و اعتقادات درباره خشونت خانگی علیه زنان کرده‌اند می‌شود.

بعضی از سوء‌استفاده‌ها مثل استثمار جنسی و قاچاق انسان معمولن در شرایط غیرقانونی و مخفیانه صورت می‌پذیرند که جمع‌آوری اطلاعات دقیق درمورد آن‌ها را مشکل می‌سازد.

در جاهایی که اطلاعات در دسترس باشد، نشانه‌هایی از پیشرفت قابل مشاهده‌است. به طور مثال، اطلاعات نشان می‌دهند که در بنگلادش، گینه و نپال –سه کشوری که ازدواج کودکان در آن رایج است- سن متوسط ازدواج درحال افزایش است هر چند که هنوز هم این سن زیر 18 سال است. این گزارش هم‌چنین مشخص می‌کند که ختنه دختران در کشورهایی که این نوع از سوءاستفاده رواج دارد، به آهستگی درحال کاهش یافتن است.

20091007-soc-unicef1

یافته‌های این گزارش هم‌چنین شامل این موارد می‌شود:

•        نیمی از کودکانی که در جهان در زندان هستند در دادگاه محاکمه  یا محکوم نشده‌اند.

•        در بعضی قسمت‌های جهان، از هر سه کودک، تولد دو کودک در سال 2007 ثبت نشده‌است. در سومالی و لیبی کمتر از 5درصد تولدها ثبت می‌شوند. ثبت تولد یک عنصر مهم در ساختن یک محیط حمایتی برای کودکان است. این مسئله دلایل زیادی دارد از جمله این‌که کودکان بدون شناسنامه در مقابل استثمار جنسی، قاچاق انسان و به سرپرستی پذیرفتن غیرقانونی آسیب‌پذیرتر هستند.

•        بیش از 150 میلیون کودک در سنین بین 5 تا 14 سال درگیر مسئله کار کودکان هستند. کار کودکان معمولن هم نتیجه و هم منبع فقر است. کار کودکان می‌تواند بر تحصیل کودکان تاثیر منفی بگذارد و فقری را که بر اثر آن به نیروی کار پیوسته‌اند دائمی کند.

•        بیش از نیمی از زنان و کودکان در کشورهای درحال توسعه اعتقاد دارند که کتک‌خوردن زن توسط همسر قابل قبول است. زنان جوان‌تر هم به به اندازه زنان مسن کتک‌خوردن را توجیه می‌کنند. در اکثر مناطق، غفلت از کودکان رایج‌ترین توجیه برای کتک‌زدن زن توسط همسر است.

این گزارش هم‌چنین یک استراتژی برای ارتقای حمایت از کودکان پیشنهاد می‌کند که شامل شناسایی پنج حوزه فعالیت موردنیاز برای ارتقای محیط‌های حمایتی برای کودکان است: 1) ارتقای نظام‌های حمایت از کودک؛ 2) ترویج تحول اجتماعی؛ 3) افزایش حمایت در مواقع بحران؛ 4) تقویت مشارکت‌ها در راستای تاثیر بیشتر؛ و 5) جمع‌آوری اطلاعات قابل اتکا و استفاده از چنین اطلاعاتی برای رسیدن به نتایج ملموس برای کودکان.

«آن ونمن» دراین‌باره گفت: «این گزارش درباره اعمال آسیب‌رسان و سوء استفاده از کودکان تنها شش هفته پیش از بیستمین سال‌گرد تصویب پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک منتشر می‌شود.» او افزود:«این نشانه‌های دال بر ادامه‌یافتن آسیب و سوء‌استفاده باید الهام‌بخش جهانیان باشد تا برای تضمین حقوق همه کودکان در همه نقاط دنیا تلاش بیشتری بکنند.»

یونیسف در بیش از 150 کشور و منطقه از جهان برای کمک به رشد و بقای کودکان از اوان خردسالی تا نوجوانی فعالیت می‌کند. یونیسف که بزرگترین ارایه کننده واکسن در کشورهای درحال توسعه است، برای سلامت، تغذیه، آب سالم ،بهداشت و آموزش پایه برای دختران و پسران وحمایت از کودکان در برابر خشونت، بهره‌کشی و ایدز برنامه‌هایی دارد. هزینه برنامه‌های یونیسف کاملا از طریق مشارکت داوطلبانه افراد، شرکت‌ها، سازمان‌ها و دولت‌ها تامین می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,