Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
مرکز پژوهش‌های مجلس

«اجرای طرح آتیه مغایر با قانون است»

2010 October 24

سروش / رادیو کوچه

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتقاد نسبت به طرح آتیه که از سوی دولت به تصویب رسیده است اجرای این طرح را مغایر با قانون دانست.

روز پنج‌شنبه دفتر مطالعات برنامه و بودجه این مرکز اعلام کرد که چون ماهیت عمل پیشنهادی دولت در مورد طرح مزبور به گونه‌‌ای است که نه تنها برای دولت کنونی بلکه برای دولت‌های بعد نیز تعهدات فراوانی به دنبال خواهد داشت و بر مبنای ساختار قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصمیم‌گیری در مورد ایجاد چنین تعهداتی صرفن در صلاحیت مجلس شورای اسلامی است، اجرای آن از سوی دولت فعلی مغایر با قانون است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بنا به گفته‌ی نمایندگان عضو مرکز پژوهش‌های مجلس اجرای این طرح به دلیل انتفاع بخش خاصی از افراد جامعه یعنی افراد متولد سال ۱۳۸۹ به بعد طبق اصول قانون اساسی با اصول عدالت و عدم تبعیض بین آحاد جامعه مغایر است و پیامدهای ناخواسته اجتماعی و اقتصادی زیادی خواهد داشت.

«طرح ملی تامین آتیه» یکی از مصوبات هیت دولت جمهوری اسلامی است که بر اساس آن دولت برای همه نوزادان ایرانی که از فروردین 89 به بعد در ایران و خارج از کشور متولد شوند، حساب پس‌انداز یک میلیون تومانی افتتاح می‌کند. سپس سالانه مبالغی دیگر توسط دولت و والدین کودکان به این حساب‌ها ریخته می‌شود. آنان در سن ۱۸ سالگی می‌توانند از این موجودی استفاده کنند.

مردادماه سال جاری رییس سازمان ثبت احوال جمهوری اسلامی از جزییات «طرح آتیه» و اجرای آن به صورت گسترده در سراسر ایران خبر داد و اعلام کرد که از ابتدای بهار سال 89 برای 328 هزار و ‪ 164 نوزاد تازه متولد شده در ایران حساب بانکی یک میلیون تومانی افتتاح شده است.

«محمد ناظمی اردکانی» با بیان این‌که «نباید برای اجرای این طرح نگران باشیم» اظهار داشت: «ظرفیت‌های ایران بسیار نامحدود است و هیچ چیز کم نداریم و از طرف دیگر ما مسلمانان بر این اعتقاد هستیم که روزی را خداوند می‌دهد بنابراین برای اجرای طرح آتیه جای نگرانی نیست.»

گفته می‌شود تصویب طرح آتیه، که برای افزایش جمعیت است، در راستای گفته‌های محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران باشد که روز بیست و ششم فروردین ماه در گفت‌وگویی با یک شبکه تلویزیونی داخلی اعلام کرده بود که با سیاست «دو بچه کافی است» مخالف است زیرا به گفته وی «این سخن برگرفته از سیاست غلطی است که غربی‌ها انتخاب کردند و اکنون نیز پشیمان هستند.»

دولت ایران که  در لایحه بودجه سال جاری مبلغ 500 میلیارد تومان برای صندوق «تامین آتیه همگان» پیش‌بینی کرده بود با برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس با کسری 40 میلیارد دلاری پیدا و پنهان روبه‌رو شده است  و به گفته‌ی کارشناسان بعید به نظر می‌رسد که بتواند هزینه چنین طرحی را تامین کند.

از سوی دیگر کارشناسان اقتصادی می‌گویند که اجرای این طرح به شکل مصوبه دولت با مواد گوناگونی از قوانین و مقررات مالی لایحه قانون محاسبات عمومی، قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل‌و‌چهارم قانون اساسی و … مغایر است.

مرکز پژوهش‌های مجلس هم‌چنین اعلام کرده است که اجرای طرح آتیه در سال جاری با کسری حداقل ۸ هزار میلیارد ریالی روبه‌رو است و طبق محاسبات انجام شده ارزش اسمی مبلغ پرداخت شده برای متولدان سال اول اجرای طرح، در سال بیستم (با فرض پرداخت نرخ سود ۱۵ درصدی به مبلغ واریز شده توسط دولت) حدود ۲۵ میلیون تومان خواهد بود.

وی در واکنش به این مصوبه در سخنانی اظهار داشت که تصمیم دولت برای اجرای این طرح یک تصمیم استراتژیک و دارای آثار بسیار منفی برای حال و آینده ایران است

در همین حال «احمد توکلی» عضو کمیسیون برنامه و بودجه‌ مجلس ضمن انتقاد از اجرای طرح آتیه‌ آن را اقدامی غیرقانونی دانست و خواستار توقف اجرای آن از سوی دولت شد.

وی در واکنش به این مصوبه در سخنانی اظهار داشت که تصمیم دولت برای اجرای این طرح یک تصمیم استراتژیک و دارای آثار بسیار منفی برای حال و آینده ایران است.

به گفته‌ی آقای توکلی دولت باید از مجلس جواز پرداخت بگیرد و آن وقت اجازه‌ی هزینه‌کرد 500 میلیارد تومان فراهم می‌شود که مجلس نیز به هیچ‌وجه با این کار موافقت نمی‌کند چرا که خلاف مصلحت بودن چنین اقدامی علیه روحیه‌ی کار و فرهنگ کار، فعالیت و مسوولیت‌پذیری آشکار است.

به هر روی با وجود گذشت حدود دو ماه از آغاز این طرح و هم‌چنین اظهارات کارشناسان اقتصادی  و مخالفان باید دید که آیا دولت با داشتن بدهی‌های زیاد به دست‌گاه‌های مختلف، این تصمیم را که  اعتبارش موجود نیست و بر اساس نظر اقتصاد‌دانان کسری آن از هم‌اکنون معلوم است و دیون و بدهی‌های دولت را افزایش می‌دهد را ادامه خواهد داد یا خیر؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,