Saturday, 18 July 2015
22 September 2021
با پایان‌یافتن مهلت ارسال آثار

«رقابت درباره الی با ۵۹ فیلم در اسکار»

2009 October 07

با پایان‌یافتن مهلت ارسال آثار به بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان هشتاد و دومین دوره اسکار، «درباره الی» اصغر فرهادی برای حضور در فهرست پنج نامزد نهایی با 59 فیلم دیگر رقابت می‌کند.

به گزارش مهر، ویتنام، پرو، کلمبیا، اروگوئه، بنگلادش، مغولستان و اندونزی آخرین کشورهایی بودند که تا پیش از ساعت پنج بعد از ظهر روز پنجشنبه اول اکتبر 2009 به وقت هالیوود فیلم‌های خود را برای حضور در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان اسکار 2010 به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کردند.

20091007-cul-elioscar

عکس از ایسنا

یکی از نکات جالب حضور نمایندگان کشورهای مختلف در رقابت اسکار، معرفی «شیر اندوه» به نمایندگی از پرو در اسکار هشتاد و دوم است. این فیلم را «کلودیا یوسا» برادرزاده «ماریو بارگاس یوسا» نویسنده سرشناس پرویی ساخته که پدرش لوئیس یوسا هم از فیلمسازان نامدار این کشور است. «شیر اندوه» جایزه شیر طلایی بهترین فیلم جشنواره برلین را برده‌است.

«درباره الی» فرهادی هم که همراه با نماینده پرو در بخش مسابقه جشنواره برلین پارسال حضور داشت و در نهایت موفق‌شد شیر نقره‌ای بهترین کارگردان را از آن خود کند، حالا باید برای حضور در میان پنج نامزد نهایی اسکار هشتاد و دوم با «شیر اندوه» و 58 فیلم دیگر از جمله برندگان جوایز اصلی جشنواره کن رقابت کند.

در دوره گذشته برخلاف تمام ادوار مراسم اهدای جوایز اسکار فیلم‌های حاضر در بخش بهترین فیلم غیر‌انگلیسی زبان در دو مرحله انتخاب شدند. به این ترتیب که ابتدا اسامی 9 فیلم از میان 67 فیلم معرفی شده به آکادمی انتخاب شدند و در نهایت فهرست برگزیدگان این بخش به پنج فیلم کاهش یافت و نماینده ژاپن اسکار این بخش را برد.

«روبان سفید» میشائیل هانکه برنده جایزه نخل طلایی بهترین فیلم جشنواره کن از آلمان، «مادر» از کره‌جنوبی، «یک پیش‌گو» ساخته «ژاک اودیار» برنده جایزه بزرگ جشنواره کن از فرانسه، «باریا» ساخته جوزپه تورناتوره از ایتالیا، «بازداشت‌گاه شماره 6» از روسیه و برنده دوربین طلایی کن از استرالیا از جدی‌ترین رقبای اسکار سال 2010 هستند.

مهلت ارسال فیلم‌ها به بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان روز اول اکتبر به پایان رسید. هشتاد و دومین دوره مراسم اسکار هفتم مارس 2010 در کداک تیه‌تر لس‌آنجلس برگزار و فهرست نامزدهای تمام رشته‌ها هفتم فوریه اعلام می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|