Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
به بهانه سال‌روز درگذشت «لویی رنو»

«روزنگاشت/ مرگ از فرط اندوه»

2010 October 24

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست و چهارم اکتبر برابر با سال‌روز درگذشت «لویی رنو» صنعت‌گر فرانسوی و از بنیان‌گذاران شرکت خودرو سازی «رنو» است. لویی در جریان جنگ جهانی اول برای وطن خود، تانک «اف. تی‌17» را ساخت که بهتر از تانک‌های انگلیسی بود و برای ساخت آن مدال «لژیون دنور» گرفت. او زاده سال  1877 بود و در سال 1944 در زندان از فرط اندوه درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«لویی رنو» در دوازدهم فوریه سال ۱۸۷۷ در پاریس به دنیا آمد. او آخرین پسر یک کارخانه‌دار فرانسوی بود که در صنعت نساجی فعالیت داشت و دارای پنج پسر بود. لویی در جوانی به هر چیزی که مربوط به مکانیک، ماشین بخار و برق بود علاقه داشت و با شور و شوق بسیار آن را توسعه می‌داد.

وی به دلیل استعداد زیاد در بیست سالگی در رشته «مهندسی ماشین» از دانش‌گاه فارغ‌التحصیل شد و به جای اشتغال در کارخانه پدرش، آزمایش‌گاه دانش‌کده فنی را، ترک نگفت و در سن بیست‌و‌یک ‌سالگی موفق به ساختن اتومبیلی شد که بر خلاف اتومبیل‌های دیگر که تا آن زمان در آلمان و آمریکا ساخته شده بود دارای سه دنده جلو و یک دنده عقب بود و به همبن دلیل می‌توانست سرعت‌های متفاوت داشته باشد و با دنده یک از تپه بالا برود.

لویی نام این اتومبیل معروف را «رنو» گذاشت و  با کمک دو برادرش «مارسل» و «فرناند» که یکی از آن‌ها کار بازاریابی و دیگری نمایش رانندگی و بعدها شرکت در مسابقه اتومبیل‌رانی را بر عهده گرفته بود کمپانی «رنو» را تاسیس کرد و ظرف شش ماه دوازده اتومبیل فروخت.

وی به کار تکمیل اتومبیل خود که مکانیسمی جدا از اتومبیل‌های سایر کشورها داشت ادامه داد و ضمن آن موفق به ساختن ترمز درام، کمک فنر هیدرولیک، موتور توربو و کاربراتور انژکتوری شد. بعدها برادرش «مارسل» در جریان مسابقه اتومبیل که می‌کوشید در آن برتری رنو را نشان دهد تصادف کرد و کشته شد.

لویی در جریان جنگ جهانی اول برای وطن خود، تانک «اف. تی‌ 17» را ساخت که بهتر از تانک‌های انگلیسی بود و برای ساخت آن مدال «لژیون دنور» را دریافت کرد. در فاصله دو جنگ‌های جهانی‌، کارخانه رنو بیش از صنایع دیگر فرانسه برای این کشور ارز تولید کرد.

پس از آغاز جنگ جهانی دوم و اشغال نظامی فرانسه توسط آلمان، کارخانه رنو همانند سایر کارخانه‌های فرانسه به تصرف آلمان درآمد ولی لویی رنو حاضر به ترک کارخانه خود و سپردن مدیریت آن به یک آلمانی نشد و در مدیریت باقی ماند ولی محصول کارخانه متعلق به آلمان بود.

در سال 1944 پس از این که نیروهای آلمان از فرانسه عقب رانده شدند، او از سوی سازمان مقاومت فرانسویانی که در جریان جنگ، با نیروهای «هیتلر» مبارزه می‌کردند به اتهام هم‌کاری با دشمن دست‌گیر و زندانی شد.

وی در نخستین بازجویی که توسط یکی از اعضای سازمان مقاومت به‌عمل آمد گفت: «که عشق او به اتومبیل سازی، کارخانه‌ای را به وجود آورد که با تارهای وجودش آن را ساخته بود و لذا قادر به ترک آن نبود و اعتقاد داشت خیانتی صورت نگرفته است. اگر او هم رفته بود باز کارخانه برای آلمان کار می‌کرد. اما این توضیحات او به خرج بازجو نرفت و طبق برخی گزارش‌ها، بازجو به وی اهانت کرد.»

گفته می‌شود: «لویی پس از بازگشت به زندان، از فرط اندوه در بیست‌و‌چهارم اکتبر سال 1944 در زندان درگذشت، زیرا که انتظار نداشت یک هم‌وطن استدلال او را درک نکند. لویی رنو درگذشت، ولی کارخانه او باقی ماند و به کار خود ادامه داد.»

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

تقویم تاریخ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,