Saturday, 18 July 2015
28 March 2023
نغمه‌های ایرانی- عبدالوهاب شهیدی

«نی به عرفان می‌زند و عود به حکمت»

2010 October 24

آرش و آوا / دفتر آمریکا/ رادیو کوچه

arash.ava@koochehmail.com

«عبدالوهاب شهیدی» فرزند حسن (صدرالاسلام) متولد 1301 در بخش میمه اصفهان در خانواده‌ای روحانی به‌دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی را در میمه و بقیه را در تهران به پایان رساند. در سال 1318 به خدمت آموزش و پرورش به سمت آموزگاری درآمد و در سال 1320 به سربازی رفت. پس از پایان خدمت سربازی رسمن به عنوان افزارمند در ارتش استخدام شد.

بخش اول

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بخش دوم

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شهیدی کار هنری را در سال 1322 در گروهی که عنوان «هنردوستان» را داشت شرکت کرده و مدت سه سال تابلو موزیکال مولانا، دید موسا یک شبانی را به راه و گل و بلبل از اشعار حافظ را اجرا و به روی پرده آورد و در کلاس جامعه باربد که زیر نظر استاد «اسماعیل مهرتاش» اداره می‌شد به فرا گرفتن سنتور و عود و آموختن آواز اشتغال داشت. در حال حاضر ساز تخصصی او عود (بربط) است.

عبدالوهاب شهیدی در سال 1339 در رادیو با برنامه «گل‌ها» فعالیت و هم‌کاری خود را شروع کرد و تا سال 1357 در بسیاری از این برنامه‌ها شرکت جسته و در طول این مدت آثار بزرگی از خود بر جای گذاشت. شهیدی تاکنون هفت صفحه 33 دور از ساز سلوی خود پر کرده و برای شناساندن و آشنایی موسیقی اصیل و سنتی ایران به فرانسه، انگلستان، آمریکا، آلمان، افغانستان سفرهایی کرده و برنامه‌ای نیز در  بزرگ‌داشت مولانا جلال‌الدین در ترکیه بر مزار وی اجرا کرده بود که با شور و حالی خاص هم‌راه بوده است.

عبدالوهاب شهیدی، احترام فوق‌العاده‌ای برای استاد آواز و ساز خود، اسماعیل مهرتاش قایل است و پس از آن به اساتیدی چون: «مرتضا محجوبی»، «مهدی خالدی»، «حبیب‌اله بدیعی»، «علی تجویدی»، «پرویز یاحقی»، «حسین تهرانی»، «رضا ورزنده»، «فرامرز پایور»، «اصغر بهاری»، «حسن کسایی»، «حسن ناهید» و «جلیل شهناز» عشق می‌ورزد. از میان آهنگ‌هایی که تاکنون خوانده، بیش‌تر از همه به ترانه محلی «آن نگاه گرم تو» که تنظیم آن از استاد «فرامرز پایور» و شعر آن از «هما میرافشار» است، علاقه دارد. عبدالوهاب شهیدی به هم‌راه «اکبر گلپایگانی» و «حسین قوامی» تنها خوانندگانی هستند که در همه سلسله برنامه‌های گل‌ها از جمله «گل‌های جاویدان»‌، «برگ سبز»‌، «گل‌های رنگارنگ»‌، «یک شاخه گل‌»، «گل‌های تازه و موسیقی ایرانی» شرکت داشته‌اند.

استاد عبدالوهاب شهیدی جزو اولین خوانندگان برنامه گل‌ها بوده است که به هم‌راهی گلپا‌، بنان و قوامی برنامه گل‌های جاویدان را با هم‌کاری برترین نوازندگان آن دوران اجرا می‌کرده‌اند. استاد شهیدی چندین بار هم در برنامه‌های جشن هنر شیراز شرکت کرده و در این برنامه‌ها اجراهایی ناب با هم‌کاری استادان جلیل شهناز‌، فرامرز پایور‌، اصغر بهاری‌، حسین تهرانی‌، رحمت‌اله بدیعی‌، حسن ناهید و محمد اسماعیلی و… به یادگار گذاشته است. استاد شهیدی در اجرای آوازها و ترانه‌های محلی بختیاری نبوغ ویژه‌ای داشته است و این آواز در اجراهای او به وفور یافت می‌شود.

استاد شهیدی از جمله هنرمندانی است که در عرصه خوانندگی و نوازندگی فعالیت داشته است. علاوه بر آواز، نوای عود او که در اغلب آوازهایش هم‌راه است بسیار جالب و دل‌نشین است. این هنرمند امروز در ایران زندگی می‌کند. از خداوند منان برای او طول عمر با عزت و هم‌راه با سلامت خواهانیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,