Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
به دنبال افزایش محدودیت برای «NGO»ها

«دموکراتیزه کردن جامعه با فشار»

2010 October 25

سروش / رادیو کوچه

در پی  افزایش فشار و هم چنین محدود سازی بر روی سازمان‌های غیر‌دولتی (ان.جی.او) ها در ایران معاون اجتماعی وزارت کشور اعلام کرد از این پس تنها افرادی می‌توانند سازمان‌های غیردولتی را تشکیل دهند که تمکن مالی داشته باشند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«علی‌رضا افشار» معاون اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور روز شنبه گفت:  «دانش‌جویان و جوانانی که تخصص یا تمکن مالی برای ایجاد سازمان مردم نهاد ندارند نمی‌‌توانند فعالیت کنند و باید به سازمان ملی جوانان مراجعه و گواهی‌نامه فعالیت دریافت کنند.»

این که بخواهیم از طریق رسانه با انتقادات، نظام را تضعیف کنیم، مناسب نیست و این گونه نقدها باید با ملاحظات سیاسی باشد

به گفته‌ی آقای افشار درخواست گواهی‌نامه برای سازمان‌های غیر‌دولتی -که آن را مردم نهاد می‌خواند-  از سوی جوانان تمرینی برای فعالیت آینده در سطح استانی و کشوری است.

وی هم‌چنین در سخنان روز گذشته خود از اجرای «طرح تعامل میان سازمان‌های غیردولتی با سازمان‌های دولتی» خبر داد که در آن هر نهاد مردمی که به صورت تخصصی در رشته‌ای فعالیت می‌کند باید با سازمان دولتی مرتبط با خود تعامل برقرار کند.

پیش از این نیز معاون اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور  با هشدار به سازمان‌های غیردولتی (ان جی او) ها مبنی بر ممنوعیت فعالیت سیاسی گفته بود که این سازمان‌ها می توانند در جلسات خصوصی از سازمان‌های دولتی انتقاد کنند ولی نباید در رسانه‌ها دولت را تضعیف کنند و این کار درستی نیست.

آقای افشار گفته بود «این که بخواهیم از طریق رسانه با انتقادات، نظام را تضعیف کنیم، مناسب نیست و این گونه نقدها باید با ملاحظات سیاسی باشد تا از این طریق آب به آسیاب دشمن نریزیم»

موضوع فشار بر روی سازمان‌های غیر‌دولتی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است. به گفته‌ی برخی مدیران این سازمان‌ها در دولت نهم و دهم که ریاست آن بر عهده محمود احمدی‌نژاد بوده است فعالیت آن‌ها بسیار محدود شده و شماری از مدیران به زندان رفتند، برخی دیگر از کشور خارج شدند یا گروهی دیگر ترجیح دادند که در خانه بنشینند و فعالیت مدنی نداشته باشند.

اردیبهشت ماه سال جاری و در جریان برگزاری نشست هم‌اندیشی سازمان‌های مردم نهاد در وزارت کشور برخی مسوولان نسبت به فعالیت این تشکل‌های غیر‌دولتی هشدار داده بودند.

«محمدرضا علی‌پور» جانشین فرمانده نیروی انتظامی تهران گفته بود که «دغدغه پلیس این است که نظارت کافی و درستی بر روی سازمان‌های مردم  نهاد وجود ندارد و در برخی از آن‌ها بی‌بند و باری اداری نمایان است و هیچ نظارتی بر صدور مجوز برای این مراکز وجود ندارد»

این در حالی است که وزارت کشور اعلام کرده بود بر تشکل‌هایی که «بر اساس قوانین از سازمان‌های تخصصی نظیر بهزیستی، سازمان ملی جوانان یا وزارت کشور مجوز می‌گیرند، نظارت دارد»

از سوی دیگر «عباس جعفری دولت‌آبادی» دادستان تهران نیز ایجاد و حمایت مادی و معنوی از «ان‌جی‌او»‌ها جهت جریان سازی در لایه‌های مختلف اجتماعی و بهره‌گیری از پتانسیل و امکانات آن‌ها در شرایط مقتضی را از برنامه‌های دشمنان خوانده بود.

معاون اجتماعی وزارت کشور در پایان سخنان روز شنبه خود با یبان این‌که ارتباط سازمان‌های غیردولتی با خارج از ایران همواره مسئله‌ساز بوده است هشدار داد که این سازمان‌ها در ارتباطات برون مرزی خود نهایت دقت را به عمل آورند تا در دام دشمنان گرفتار نشوند.

هر چند آقای افشار می‌گوید که هیچ یک از سازمان‌های مردم نهاد در داخل و خارج از ایران، در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته شرکت نداشته‌اند اما تاکنون در بسیاری از کیفرخواست های صادر شده برای معترضان به نتایج انتخابات بر نقش «ان‌جی‌او»ها در جذب و توان‌مندسازی افراد واقشار برای آن‌چه که مقام‌های قضایی اغتشاش‌گری می‌خوانند تاکید شده است.

به هر روی با وجود این‌که سازمان‌های غیر‌دولتی در سراسر جهان به برنامه‌های حمایتی از کودکان، محیط زیست، گردش‌گری، حقوق خانواده و حقوق زنان می‌پردازند و مدیران آن نیز نیروی مهمی برای دمکراتیزه کردن و تقویت نهادهای مدنی هرجامعه به شمار می‌روند اما در دولت‌های نهم و دهم با افزایش محدودیت‌های فراوان مواجه شده‌اند و باید دید این اعمال فشار‌ها و صدور محکومیت‌های بلندمدت برای برخی مدیران ان جی او ها چه تغییری در عمل‌کرد این تشکل‌ها ایجاد خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,