Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
پس‌نشینی تند

«آزاد و زیبا به سان طبیعت»

2010 October 24

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

«نودیسم» (Nudism) یا «ناتوریسم» (Naturism) که در لغت به ترتیب «برهنه‌گرایی» و «طبیعت‌گرایی» معنی می‌دهند، عنوان یک جنبش فرهنگی-سیاسی است که در اوایل قرن بیستم در دفاع از حق برهنه بودن در مکان‌های خصوصی و عمومی شکل گرفت. در چگونگی و فلسفه شکل‌گیری نودیسم یا ناتوریسم بحث‌های فراوانی شده است، برخی آن را با فلسفه‌ی سلامتی و تندرستی مرتبط می‌دانند که در اوایل قرن بیستم در آلمان شکل گرفته است و شماری دیگر برآمده از مفهوم برگشت به طبیعت و ایجاد مساوات.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این جنبش ابتدا در آلمان شکل گرفت و از آن‌جا به فرانسه و انگلستان و کانادا و آمریکا نیز راه یافت. نکته‌ی مهمی که در ابتدا باید به آن اشاره کرد این است که نودیسم ارتباطی با مقوله سکس آزاد و آشکار در برابر چشم عموم ندارد و به اشتباه و گاه به عمد سعی شده است تا در اذهان عمومی و حتا رسانه‌ها این دو مقوله در کنار هم قرار گیرند. بعضی از نودیست‌ها به این نکته فلسفی اشاره می‌کنند که آدم و حوا نیز در بدو خلقت بدون لباس آفریده شدند و پس از خوردن میوه ممنوعه آگاهی‌، شرم و حیا در آن‌ها ایجاد شد و تمام مصیبت‌های انسان نیز از آن روز شروع شد، بنابراین انسان موجودی ذاتن برهنه‌گرا است اما به دلیل عرف موجود در جوامع به لباس عادت کرده و عریانی را در ذهن خود به یک تابو تبدیل کرده است و در نتیجه در صورت بازگشت به اصالت خویش، بسیاری از مشکلات روانی او نیز حل خواهد شد.

در چهاردهمین کنگره‌ی‌بین‌المللی (INF)«فدراسیون‌بین‌المللی‌ناتوریسم»در سال 1974 ناتوریسم این‌گونه تعریف می‌شود:

«شیوه‌ای از زندگی که در هماهنگی و هارمونی کامل با طبیعت است و مشخصه آن برهنه بودن، دوست داشتن خود، احترام به افراد دیگر با عقاید مختلف و هم‌چنین دوست داشتن و محترم شمردن طبیعت است.»

این جنبش انسان را موجودی طبیعی و برخاسته از طبیعت می‌داند که هیچ اجباری برای پوشاندن خود ندارد. شرم محصول اجتماع است و انسان طبیعی چیزی نمی‌بیند که بابت آن شرم‌سار باشد. این افراد طبیعت را دوست دارند، چون خود را زاده‌ی این طبیعت می‌دانند و این احترام به طبیعت و حیوانات باعث شده که اکثر نودیست‌ها گیاه‌خوار نیز باشند. همین علاقه به طبیعت باعث می‌شود این افراد بدن خود را نیز دوست داشته باشند و به آن افتخار کنند. به همین دلیل دوست ندارند آن را بپوشانند. آنان بر این باورند که هر انسانی با بدنی که دارد بی‌نظیر است، حال چه معلول باشد و چه هیکلی تنومند داشته باشد، او محصول طبیعت است و باید برای حفظ بدن خود بکوشد. این افراد به «یوگا»، سلامت روحی و جسمی، ورزش و روان درمانی اهمیت فراوانی می‌دهند. آن‌ها بدن خود را لخت و طبیعی در معرض دید همگان قرار می‌دهند و آن را تحسین می‌کنند. همین تحسین بدن لخت خود، به آن‌ها حس اعتماد به نفس و رضایت از خویشتن می‌دهد که در سلامت روانی آن‌ها بسیار موثر است. آن‌ها حمام آفتاب را دوست دارند و از هوای تازه و آب گوارا لذت می‌برند. به حیوانات احترام می‌گذارند و سعی در حفظ اکوسیستم طبیعی محیط زندگی‌شان دارند.

در ذهنیت گروه‌های نودیست بر خلاف آن چیزی که در ذهن بیش‌تر مردم نقش بسته است، شهوت یک حس و رفتار شناخته می‌شود که از احساس آدمی برمی‌خیزد و نه از مغز او، آدمی باید بتواند آن را از بین برده و یا به‌طور کامل آن را مهار کند و در کنترل خودش بگیرد. نودیست‌ها هدف از این کار را آزاد کردن روح انسان از بند شهوات و از طرف دیگر برخورداری از یک فکر آرام و متمرکز بر روی زندگی می‌دانند. نودیسم نزدیکی‌های جنسی را لغو نمی‌کند بلکه آن‌ها را تبدیل به یک برنامه منطقی برای ادامه نسل انسان کرده و از آن یک اتفاق ساده و عادی می‌سازد که در زمان و مکان خودش انجام می‌شود، نه به عنوان یک موضوع همیشگی که ذهن انسان را اشغال کند.

برای افرادی که تمایل به نودیسم دارند کمپ‌هایی وجود دارد که نودیست‌ها می‌توانند در آن شرکت کنند و چند ماه به صورت برهنه در میان یک جمع برهنه زندگی نمایند. آنان خود بر این باورند که بعد از گذراندن این دوره عادی‌ترین و بی‌اهمیت‌ترین چیز برای انسان یک بدن برهنه خواهد بود. حفظ سلامت جنسی و روحی، مهم‌ترین شعار نودیست‌ها بوده است و بنا بر این اصل ورزش و مسابقات ورزشی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های نودیست‌ها را تشکیل می‌دهد. مسابقات دوچرخه‌سواری برهنه دور اروپا، مهم‌ترین مسابقه بین‌المللی نودیست‌ها محسوب می‌شود که هر ساله هزاران مرد و زن از همه رده‌های سنی در آن شرکت می‌کنند.

نودیسم گاهی جنبه اعتراضی به خود می‌گیرد. این شیوه در حال حاضر یکی از موثرترین شیوه‌های اعتراض در غرب است. برای مثال در جنگ آمریکا و عراق نودیست‌ها بیش ترین اعتراض را به سیاست‌های «بوش» داشتند. نودیست‌ها در این شیوه به صورت نیمه یا کامل در خیابان و معابر عمومی لخت می‌شوند و به موضوع مورد نظرشان با پلاکاردهای در دست یا شعار اعتراض می‌کنند. تصورش را بکنید چه چیز مانند چند زن و مرد برهنه در خیابان می‌تواند این‌قدر جلب نظر کند و موثر باشد.

اکثر طرف‌داران نودیسم معتقدند که نودیسم باید از کودکی آغاز شود زیرا اگر کودک از ابتدای کودکی با عریانی اطرافیان خود به ویژه والدین مواجه شود، «تابوی» برهنه بودن برایش می‌شکند و دیگر هیچ‌گاه شکستن این تابو برایش هیجان‌آور نخواهد بود. این کودک تا آخر عمر عقده‌های جنسی نخواهد داشت،‌ چشم‌چرانی برایش لذتی ندارد و برای ارضای خود به تجاوز، خیانت و خلاصه سکس ممنوع روی نمی‌آورد. نودیست‌ها با کودکان خود به صورت کاملا عریان به کنار دریا و استخر می‌روند. برای آن‌ها جشن می‌گیرند و کودکان در این جشن‌ها با هم‌سالان خود به صورت برهنه می‌رقصند و شادی می‌کنند و یا در باش‌گاه‌های مخصوص باهم ورزش می‌کنند. نودیست‌ها از سوی دیگر بر این باورند که کودکان به صورت بالفطره نودیست هستند و در برابر لباس پوشیدن مقاومت می‌کنند و همواره علاقه دارند لخت باشند، اما با سخت‌گیری والدین در مورد لباس پوشیدن که شاید به خاطر سرما نخوردن آن‌ها است، مجبورند با اکراه آن را قبول کنند.

آی مردم رفتار شما در برخورد با بدن‌هایتان ظالمانه و غیر‌اخلاقی است

در پایان بخشی از سخنان یکی از رهبران آنان را که در تجمعی در لندن ایراد شده می‌آوریم.

«آی مردم رفتار شما در برخورد با بدن‌هایتان ظالمانه و غیر‌اخلاقی است. با شما هستم، شما آدم‌هایی که لباس به تن می‌کنید، شما با لباس‌هایتان از بدن خود شخصیت‌زدایی می‌کنید و ارزشی که بدن شما فی‌نفسه دارا‌ست را کتمان می‌کنید. بدن ما انسان‌ها نیازی به این ندارد که به کمک لباس زیبا شود، اجازه دهید بدن‌ها خودشان را نشان دهند، اجازه دهید بدن ما سخن بگوید، آن‌گاه در می‌یابید که من از چه حقیقتی پرده بر می‌دارم. آی آدم‌ها که لباس می‌پوشید، چرا بدن‌هایتان را خفه می‌کنید؟ خداوند اگر می‌خواست که انسان لباس به تن کند، او را با لباس خلق می‌کرد، همان طور که حیوانات دیگر را با لباس آفریده است. آن‌ها که با ما «برهنگان» مخالف‌اند از تمدن بویی نبرده‌اند. آن‌ها انسان را نمی‌شناسند.

آی بی‌تمدن‌ها، آهای زندانیان لباس‌های کثیف و زشت، بگذارید ما برهنگان آزاد، انسان‌ها را از قفس لباس‌هایی که قرن‌هاست به تن کرده‌اند آزاد سازیم. چرا عقلانی نمی‌اندیشید. برهنگی سرمایه عظیمی برای ما انسان‌ها به‌وجود خواهد آورد. لباس سرمایه‌های طبیعی و اقتصادی ما را هدر می‌دهد. اگر پولی که برای لباس هزینه می‌شود را صرف گرسنگان عالم کنید، دیگر نه تنها گرسنه‌ایی در عالم باقی نخواهد ماند، بلکه حتا نیازی به تخریب بیشتر طبیعت برای تهیه غذا نیز نخواهد بود. آهای مردم گوش کنید. عادت‌ها را لحظه‌ایی فراموش کنید. ما برهنگان امروز بیش از شما از زندگی و بدن خود لذت می‌بریم. به جمع ما بپیوندید و زندگی تازه‌ایی را تجربه کنید. فریاد بزنید مرگ بر عادت، مرگ بر لباس، زنده‌باد طبیعت.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


 1. مهدی
  1

  با سلام
  من دوست دارم نودیست باشم واز سکس بی بند وبارم خوشم نمیاد
  اما حیف که در ایران امکان نودیست بودن نیست.
  مرسی