Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
پرسه – به بهانه روز جهانی «ملل متحد»

«روزی برای اتحاد ملت‌ها»

2010 October 25

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

منشور ملل متحد، به عنوان معاهده‌ای بین‌المللی، اصول عمده روابط بین المللی، از برابری حاکمیت کشورها تا جلوگیری از استفاده از زور در روابط بین‌‌المللی به هر شیوه ناسازگار با هدف‌های ملل متحد، را تدوین می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امروز 24 اکتبر در تقویم جهانی، روز ملل متحد نام گرفته  و من می‌خواهم در این برنامه کمی بیش‌تر راجع به این روز صحبت کنم.

65 سال از زمانی که تعدادی از کشورها پس از جنگ جهانی دوم منشوری را تصویب کردند که پایه‌گذار «سازمان ملل متحد» شد، می‌گذرد.

نام «ملل متحد» را نخستین بار «فرانکلین روزولت» رییس‌جمهور ایالات متحده به کار برد.

این عبارت در اول ژانویه 942‌، در جریان جنگ جهانی دوم، هنگامی که نمایندگان 26 کشور قول دادند دولت‌های آنان به مبارزه مشترک علیه قدرت‌های محور ادامه دهند، در یک اعلامیه مورد استفاده قرار گرفت.

الگوی نخست سازمان ملل متحد، جامعه ملل بود، سازمانی که تاسیس آن در شرایط مشابه برای حمایت از «هم‌کاری بین المللی و دستیابی به صلح و امنیت» در جریان جنگ جهانی اول مطرح و در سال  1919 بر اساس معاهده ورسای تشکیل شد. اما جامعه ملل پس از ناکامی در پیش‌گیری از وقوع جنگ جهانی دوم، فعالیت‌های خود را متوقف کرد.

نمایندگان 50 کشور در 1945 در کنفرانس ملل متحد درباره تشکیل سازمانی بین‌المللی درسانفرانسیسکو دیدار کردند تا منشور ملل متحد را تدوین کنند. این منشور در 26 جون 1945 به امضای نمایندگان 50 کشور  رسید. لهستان، که در کنفرانس نماینده نداشت کمی بعد آن را امضا کرد و یکی از 51 عضو اولیه شد.

سرانجام سازمان ملل متحد در 24 اکتبر 1945 که منشور به تصویب اکثر امضا کنندگان آن رسید، به طور رسمی به وجود آمد و از آن پس روز ملل متحد 24 اکتبر هر سال گرامی داشته می‌شود.

واما منشور ملل متحد در واقع سند تشکیل دهنده سازمان ملل متحد است، حقوق و تعهدات کشورهای عضو را تعیین، و ارگان‌ها و شیوه کار سازمان را مشخص می‌کند. منشور به عنوان معاهده‌ای بین‌المللی، اصول عمده روابط بین المللی – از برابری حاکمیت کشورها تا جلوگیری از استفاده از زور در روابط بین‌‌المللی به هر شیوه ناسازگار با هدف‌های ملل متحد، را تدوین می‌کند.

تا کنون 191 کشور آن را امضا کرده‌اند و رعایت مفاد آن برای همه اعضای سازمان ملل متحد الزامی است. در متن منشور صریحن تاکید شده که مفاد منشور بر هر قرارداد بین‌المللی دیگری مقدم است.

سازمان ملل متحد دارای 6 رکن اصلی است که عبارتند از: مجمع عمومی، شورای امنیت، دبیرخانه، دیوان بین‌المللی دادگستری، شورای اقتصادی و اجتماعی و شورای قیمومیت. هرچند که وجود 15 کارگزاری و چند برنامه و نهاد این مجموعه را بزرگ‌تر کرده است.

حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، توسعه روابط دوستانه بین ملت‌ها بر مینای احترام به اصل تساوی حقوق، هم‌کاری برای حل مسایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و بشردوستانه از جمله هدف‌های این سازمان ذکر شده و اعضا متعهد شده‌اند که از تهدید یا استفاده از زور علیه هر کشور دیگری خودداری کنند و اختلاف‌های بین‌المللی خود را با شیوه‌های مسالمت‌آمیز و بدون به خطر انداختن صلح و امنیت و عدالت بین‌المللی حل کنند.

دبیر کل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روز ملل متحد گفته است که روز ملل متحد روز حمایت از ارزش‌های جهانی، بردباری، احترام متقابل و منزلت انسانی و روز فعالیت مضاعف است.

بان کی مون در این پیام تاکید می‌کند که با وجود مشکلات، جهان به هم پیوسته ما امکانات نوین گسترده‌ای برای پیش‌رفت مشترک ارایه می‌دهد.

او در بخش دیگری از پیام خود آورده است: «هر سال در روز ملل متحد ماموریت جهانی خود را تجدید می‌کنیم. بار دیگر از ارزش‌های جهانی بردباری، احترام متقابل و منزلت انسانی حمایت می‌کنیم. ما پیش‌رفتی که در رابطه با دست‌آوردها در سواد‌آموزی و امید به زندگی، گسترش دانش و فن آوری، پیش‌رفت در دموکراسی و حکومت قانون باتفاق یک‌دیگر به دست آورده‌ایم را به رسمیت می‌شناسیم.»

دبیر کل سازمان ملل متحد می‌افزاید: «اما از همه مهم‌تر، روز ملل متحد روزی است که تصمیم می‌گیریم فعالیت بیش‌تر و مضاعفی داشته باشیم. بیش‌تر برای حمایت از آنانی که در نبرد مسلحانه گرفتار شده‌اند فعالیت کنیم، بیش‌تر برای مبارزه با تغییرات اقلیمی و معکوس نمودن فاجعه هسته‌ای تلاش کنیم. بیش‌تر برای گسترش فرصت‌ها برای زنان و دختران و مبارزه علیه بی‌عدالتی و گریز از مجازات اقدام کنیم و بیش‌تر برای دست‌یابی به آرمان‌های توسعه هزاره کوشش کنیم.»

بان کی مون با اشاره به این که اجلاس هزاره ماه گذشته در سازمان ملل متحد موجب حرکت سریع سیاسی هم‌چنین تعهدات مالی شد که به ویژه در این (شرایط) سخت اقتصادی، چشم‌گیر هستند، می‌گوید: «من مصمم هستم هم‌چنان که به سال هدف یعنی 2015 نزدیک می‌شویم شتاب حرکت را ترغیب کنم. با وجود مشکلات، با وجود قطبی شدن و بی‌اعتمادی، جهان به هم پیوسته ما امکانات نوین گسترده‌ای برای پیش‌رفت مشترک ارایه می‌دهد. اجازه دهید تعهد کنیم برای تحقق بصیرت افزون‌تر مندرج در منشور ملل متحد حتا بیش از این تلاش نماییم.»

به هرروی این سازمان، محفلی است برای همراه شدن هرچه بیش‌تر ملت‌های جهان و گرامی داشت این روز می تواند یاد‌آور آن سخن نغز سعدی باشد همان که زینت بخش مقر سازمان ملل متحداست:

بنی آدم اعضای یک‌دیگرند     که در افرینش زیک گوهرند

چو عضوی بدرد آورد روزگار     دگر عضوها را نماند قرار

سال 2010 سال تنوع زیستی، نزدیکی فرهنگ‌ها و گفت‌و‌گو و تفاهم متقابل برای جوانان نام گرفته است. بهانه‌هایی برای شناخت هرچه بیش‌تر تفاوت ها و در عین حال احترام به این تفاوت‌ها، لذت بردن از این رنگ به رنگی اجتماعی و فرهنگی و یافتن راه‌هایی برای تعامل بیش‌تر در دنیایی که اکنون اطلاعات و ارتباطات حرف نخست را در آن می‌زند.

با امید به محقق شدن صلح جهانی و ملت‌هایی متحد

منبع

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد

مهر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,