Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
سوم آبان - بیست و پنجم اکتبر

«تقویم تاریخ سوم آبان»

2010 October 25

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • سال 449 پیش از میلاد – در شهر شوش میان دولت ایران و رییس هیت اعزامی اتحادیه یونانیان معاهده‌ای امضا شد که به موجب آن این اتحادیه حاکمیت ایران بر «قبرس» را به رسمیت شناخت و قول به انحلال اتحادیه «دلوس» داد و در عوض دولت ایران پذیرفت که به شهرهای یونانی‌زبان آسیای‌صغیر (شهرهای‌ساحلی‌غربی‌ترکیه‌امروز) استقلال داخلی بدهد به این شرط که مالیات مقرر را بپردارند و در صورت نیاز برای ایران کشتی بسازند و بر حسب جمعیت خود سرباز بدهند. مورخ‌های اروپایی این عهدنامه را به‌نام رییس هیت نمایندگی یونانیان «عهدنامه کالیاس» نام‌گذاری کرده‌اند.
  • 256 پیش از میلاد – مورخ‌هایی که روی تاریخ ایران باستان کار کرده‌اند در این‌که ارشک (اشک یکم) حکم‌ران خراسان کوشش پی‌گیر خود را از اکتبر سال برای نجات ایران آغاز کرده است متفق‌القولند و دو مورخ آمریکایی «ساندرسون و لامبرتون» در سال 1900 میلادی آغاز این تلاش را 25 اکتبر آن سال اعلام داشتند.
  • 1302 خورشیدی – سلطان «احمد شاه» قاجار ژنرال «رضاخان پهلوی» سردار سپه را رییس الوزرا دولت ایران کرد و هشت روز پس از این انتصاب عازم اروپا شد، رفتی که بازگشت نداشت.
  • 1318 خورشیدی – چند هفته پس از آغاز جنگ جهانی دوم و زمانی که اخبار پیروزی‌های آلمان گوش فلک را کر کرده بود، رضاشاه دکتر «احمد متین‌دفتری» داماد دکتر مصدق را که شهرت ناسیونالیستی و هواداری از آلمان داشت و در این هواداری تعصب می‌ورزید نخست وزیر ایران کرد.
  • 1340 خورشیدی – نام دولت‌مرد ایران‌دوست، «امیر‌کبیر» (میرزا تقی‌خان)، بر سد کرج گذارده شد. یکی از برنامه‌های امیرکبیر، انتقال آب رودخانه کرج به تهران بود که با ساختن این سد تحقق یافته است. امیرکبیر 154 سال پیش از این تاریخ (سال 1851 میلادی مطابق 1230 خورشیدی) ناجوان‌مردانه به دستور ناصرالدین شاه کشته شده بود.
  • 1806 میلادی – «ماکس استیرنر» فیلسوف آلمانی به‌دنیا آمد که گفت بدون ارتقای سطح آگاهی‌های مردم، دمکراسی واقعی تامین نخواهد شد. این نکته نیز از اوست: «کسانی که به گذشتگان خود احترام نگذارند، میهنشان را هم دوست ندارند و نمی‌توان با اطمینان گفت که دوستان و نزدیکان خود را هم واقعن و دایمن دوست داشته باشند و در عقایدشان پابرجا بمانند.»
  • 732 میلادی – به نوشته «ریچارد گریدانوس» مولف «تاریخ اسپانیا»، 25 اکتبر ارتش مسلمانان که تا پواتیه در فرانسه پیش رفته بود در جنگ منطقه «تور» از سپاه شارل مارتل رییس فرانک‌ها شکست خورد و به اسپانیا (اندلس ـ اندلوسیا) بازگشت و از آن پس، مسلمانان در صدد گسترش قلم‌رو خود در آن سوی شبه‌جزیره ایبریا (اسپانیا و پرتغال) برنیامدند. علت شکست «تور» را، کشته‌شدن عبدالرحمن (ابن‌عبداله) حکم‌ران اندلس نوشته‌اند که نیروهای مسلمان با از دست دادن فرمانده خود دست به عقب‌نشینی ناگهانی زدند.
  • 1936 میلادی – «هیتلر و موسولینی» پیمان اتحاد امضا کردند و اتحادیه محور به‌وجود آمد. این نام را «گیولا گومبوس» نخست‌وزیر وقت مجارستان پیشنهاد کرده بود تا سایر کشورهای هم‌عقیده (ناسیونالیست) بر گرد محور باهم متحد شوند.
  • 1662 میلادی – «چارلز دوم» پادشاه وقت انگلستان با دریافت پول از دولت فرانسه، بندر «دونکرک» را که از سال‌ها پیش در اشغال نظامی آن کشور بود تخلیه کرد.
  • 1984 میلادی – «ریچارد گری براتیگان» نویسنده و شاعر معاصر آمریکایی درگذشت. از او ۹ رمان، یک مجموعه داستان و چندین دفتر شعر منتشر شده است. رمان «صید قزل‌آلا» در آمریکا اولین و شناخته شده‌ترین اثر اوست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,