Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
وزیر کار در پی افزایش نرخ بی‌کاری در یک سال اخیر

«بی‌کاری در ایران نگران‌کننده نیست»

2010 October 26

سروش/ رادیو کوچه

بر اساس آمار در طی یک سال گذشته بیش از سیصدهزار نفر از تعداد شاغلان کشور کاسته شده است و با توجه به عدم افزایش شغل و در عین حال آغاز به کار دست کم 200 هزار نفر از نیروهای غیرشاغل طی یک سال گذشته، 500 هزار نفر از شاغلان در 12 ماه اخیر بی‌کار شده‌اند.

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که در یک سال اخیر بیش از پانصد هزار نفر از نیروهای شاغل بی‌کار شده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هفته‌ی گذشته تارنمای حکومتی آینده نیوز  طی گزارشی که به نوشته این تارنما اجازه انتشار آن به صورت رسمی صادر نشده است از کاهش تعداد شاغلان بخش‌های مختلف اقتصادی طی سال 88 تا 89 خبر داد.

احمدی‌نژاد کار کلیه افراد ده سال به ‌بالا را که در طول هفته‌ی مرجع (هفته آمارگیری)، دست‌کم یک ساعت کار کرده بودند، اشتغال به حساب آورده بود

بر اساس این گزارش نتایج طرح آمارگیری نیروی کار فصل بهار که از سوی مرکز آمار ایران انجام  می‌شود، تعداد شاغلان در بخش کشاورزی در فاصله دو بهار 88 و 89 بیش از 600 هزار نفر. بخش صنعت بیش از 340 هزار نفر و بخش خدمات اندکی بیش از 280 هزار نفر کاهش یافته است.

این در حالی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان آمار ارایه شده از سوی مرکز آمار ایران در خصوص نرخ بی‌کاری واقعی نیست و آن‌ها مرکز آمار را به سیاسی کاری در تهیه و بیان آمار متهم می‌کنند.

«عبدالرضا شیخ‌الاسلامی» وزیر کار و امور اجتماعی در خصوص روند رو به رشد بی‌کاری گفته است که  در حال حاضر بی‌کاری در ایران نسبت به سایر کشورها چندان نگران‌کننده نیست و باید دانست ریشه اصلی بی‌کاری در نبود مهارت است زیرا اگر بی کاران از مهارت لازم برخوردار باشند قطعن می‌توانند در بازار کار جذب شوند.

وزیر کار ایران با بیان این‌که باید علت بی‌کاری را  در چار چوب سیاست‌های کلان اقتصاد کشور جست‌وجو کرد  تاکید کرد: «حل مشکل بی‌کاری نیازمند هم‌کاری همه دست‌گاه‌ها است و نباید در قبال بی‌کاری تنها یک وزارت‌خانه را مسوول دانست.»

کارشناسان و تحلیل‌گران مسایل اقتصادی رشد بالای جمعیت‌، پایین بودن رشد اقتصادی، عدم توجه به طرح های کارآفرین، عمل‌کرد نامطلوب نظام آموزشی در تربیت نیروهای ماهر، طرح ناموفق خصوصی‌سازی، وجود قوانین دست و پا گیر برای فعالیت اقتصادی و ضعف ساختاری را هفت عامل مهم در نرخ بالای بی‌کاری در ایران توصیف کرده‌اند.

چندی پیش «علی زاهدیان» معاون طرح‌های آماری مرکز آمار ایران با بیان این‌که کنترل نرخ بی‌کاری حداکثر تا سه سال آینده کار بسیار سختی است اظهار داشت: «سالانه 900 هزار نفر وارد بازار کار می‌شوند و تقاضای کار روند صعودی به خود می‌گیرد که این مسئله به دولت اعلام شده است اما آن‌ها پاسخ‌گو نیستند.»

از سوی دیگر محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران همواره با تکذیب افزایش نرخ بی‌کاری آن رو نوعی جو سازی رسانه‌ای می‌خواند. وی در جریان مناظره‌های انتخاباتی با ارایه آماری اعلام کرد که نرخ بی‌کاری تنها 12 درصد است که این آمار با توجه به رشد بالای جمعیت و تراکم چندان بالا نیست.

احمدی‌نژاد کار کلیه افراد ده سال به ‌بالا را که در طول هفته‌ی مرجع (هفته آمارگیری)، دست‌کم یک ساعت کار کرده بودند، اشتغال به حساب آورده بود.

وی هم‌چنین کار بدون مزد نزد افراد خانواده، کار دانش‌آموزان یا کارآموزان را نیز در این آمار منظور کرده بود. بیش‌تر کارشناسان می‌گویند که این شیوه آمارگیری، نرخ واقعی بی‌کاری را نشان نمی‌‌دهد.

بر اساس قانون جمهوری اسلامی، ساعات کار هفتگی در ایران ۴۴ ساعت است. براساس تعریف‌های بین‌المللی، فرد شاغل کسی است که حداقل در یک‌سوم ساعات کاری یک کشور مشغول به‌کار بوده باشد. به این ترتیب، براساس استانداردهای جهانی، فرد شاغل در ایران کسی خواهد بود که دست‌کم ۱۵ ساعت در هفته را کار کند.

کارشناسان اقتصادی عقیده دارند بی‌کاری مشکلی است که اگر نادیده گرفته شود می‌تواند به معضلی حل نشدنی  تبدیل شود که پیکر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را تحت تاثیر خودقرار دهد و مسوولان باید در این خصوص چاره‌ای بیاندیشند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,