Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» افشا کرد،

«احتمال دست داشتن موساد در انفجارهای پای‌گاه امام علی سپاه در خرم‌آباد»

2010 October 26

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: العربیه

روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» در شماره جمعه 24/10/2010 به حوادث اخیری که برنامه هسته ایران با آن دست به گریبان بود اشاره کرد و با تشریح موقعیت پایگاه «امام علی» سپاه پاسداران در خرم‌آباد، از احتمال دست داشتن سازمان اطلاعات اسراییل در آن سخن گفت.

آدریان جالمس روزنامه‌نگار بخش خارجی و تحلیل‌گر مسایل نظامی «فیگارو» که این گزارش را نوشته است، در آغاز یادآوری کرده است که در ماه‌های اخیر برنامه‌های هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی ایران با مشکلات و حوادث بسیاری روبه‌رو شده‌اند. حوادثی هم‌چون ناپدید‌شدن یا کشته‌شدن دانشمندان و پژوهش‌گران فعال در برنامه‌های هسته‌ای و نظامی، مشکلات فنی و هم‌چنین نفوذ ویروس رایانه‌ای اسرار آمیز «استاکس نت» به قلب سیستم‌های کامپیوتری مراکز هسته‌ای و بسیاری حوادث دیگر. این گزارش تاکید می‌کند: «بدین ترتیب با مرور تمام این وقایع، بدون شک می‌توان گفت که برنامه‌‌های هسته‌ای و نظامی ایران بر حسب اتفاق، دچار مشکل نمی‌شوند.»

گزارش فیگارو در همین زمینه ادامه داده است: «سه انفجاری که روز ۱۲ اکتبر در یک پای‌گاه مخفی موشکی سپاه پاسداران رخ داد، آخرین حادثه‌ای است که به دنبال لیست بلندی از حوادث دیگر در ایران به وقوع پیوسته که همگی وجه مشترکی دارند و آن هم ضربه وارد کردن به نقاط استراتژیک نظامی و هم‌چنین برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است.»

این گزارش در ادامه با اشاره به انفجارهای اخیر، که در پایگاه «امام علی» در نزدیکی خرم‌آباد واقع در استان لرستان رخ داده مدعی شده است: «پای‌گاه نظامی امام علی، پای‌گاهی زیرزمینی است که در واقع، مرکز اصلی شلیک و پرتاب موشک‌های شهاب ۳ به شمار می‌آید.»

بنا به گفته کارشناسان، موشک‌های شهاب ۳ طوری طراحی شده‌اند که بتوانند هم‌زمان چند کلاهک انفجاری را برای هدف‌های مختلف حمل کرده و احتمالن حمل کلاهک هسته‌ای را هم انجام دهند.

بنا بر این گزارش «این پای‌گاه مخفی زیرزمینی از تونل‌های درازی تشکیل شده که زیر رشته کوه‌های زاگرس ساخته شده‌اند تا موشک‌ها در حساس‌ترین مرحله از پروسه پرتابشان، یعنی لحظاتی قبل از شلیک شدن و هنگامی که در حال سوخت‌گیری هستند در برابر حملات هوایی احتمالی، در امنیت نسبی قرار گیرند.»

فیگارو افزوده است: «پای‌گاه نظامی امام علی با در نظر گرفتن موقیعت جغرافیایی خود هم‌چون واقع شدن در زمین‌های ناهموار، نزدیکی به مرزهای غربی و عدم دست‌رسی افراد معمولی به آن، پای‌گاهی ایده‌آلی به حساب می‌آید. این پای‌گاه نظامی، تحت فرماندهی گردان الحدید از سپاه پاسداران است که مسوولیت تسلیحات موشکی استراتژیک سپاه را به عهده دارد.

بنا بر این گزارش این پای‌گاه مخفی با تعداد زیادی پدافند هوایی و موشک‌های «سام» حفاظت می‌شود. هم‌چنین یاد آور شده است که این پای‌گاه نظامی در تیرس کامل موشک‌های اسراییل و پای‌گاه‌های نظامی آمریکا در خاک عراق قرار گرفته است.

حال به نوشته فیگارو، پای‌گاه اینترنتی «مناپرس» گزارشی منتشر کرده که حاکی از وقوع یک سری انفجارهای دیگر در پای‌گاه نظامی امام علی بوده است. بنا بر این گزارش این انفجارها توسط سکنه روستاهای اطراف این پای‌گاه شنیده شده و حتا آن‌ها گمان کرده‌اند که هواپیماهای اسراییلی به این پای‌گاه نظامی حمله کرده‌اند.

فیگارو تاکید کرده است که مقام‌های دولتی ایران احتمال هرگونه عملیات مخفی علیه این پای‌گاه را تکذیب کرده‌اند و گفته‌اند که این انفجارها به دنبال یک آتش سوزی در یکی از انبارهای مهمات رخ داده است. در این میان آمار و ارقام دولتی از ۱۸ کشته و ده‌ها زخمی یاد می‌کنند که بدون شک این آمار سنگین‌تر از آن چه که اعلام گردیده می‌باشد.

گزارش‌گر فیگارو ادامه داده است: «در این زمینه مسوولیت سازمان جاسوسی اسراییل «موساد» مطرح است در حالی که برخی ناظران حتا از یک حمله هوایی و آزمایشی اسراییل سخن به میان آورده‌اند. ولی طبق معمول، در این جنگ مخفیانه میان جمهوری اسلامی و اسراییل، هیچ یک، مسوولیت یا اتهامی را بیان نکرده‌اند.»

در پایان این گزارش آمده است: «به هر حال این سری از انفجارها در یکی از سری‌ترین و امن‌ترین پای‌گاه‌های جمهوری اسلامی ایران، ضربه بزرگی به دولت تهران وارد کرده است و دلیل آن هرچه باشد، امکانات واکنشی دوربرد جمهوری اسلامی را در برابر حملات احتمالی به پایگاه‌های هسته‌ای خود به مقدار بسیاری تضعیف کرده است.»

بیشتر بخوانید:

«انفجار در یک پادگان نظامی متعلق به سپاه در خرم‌آباد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,