Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
ویکی‌تراول

«سفر با تارهای اینترنتی»

2010 October 27

سارا / واحد ترجمه / رادیو کوچه

سایت «ویکی‌تراول»(wikitravel) این امکان را فراهم می‌کند تا بازدیدکنندگان بتوانند اطلاعات خود درباره‌ی سفرهایشان را در سایت گذاشته و یا اطلاعات دیگر را تصحیح کنند. همین قابلیت باعث شده که حدود 40000 نفر در سرتاسر جهان با این سایت هم‌کاری ‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وقتی موضوع سفر باشد من یک آماتور هستم ولی به کامپیوتر و اینترنت علاقه‌مندم. به همین دلیل در سفر دو هفته‌ای که به اروپا داشتم، دو منبع راه‌نمای سفر یعنی کتاب راه‌نمای سفر سنتی و یک مبایل هوش‌مند متصل به اینترنت و وب‌سایت «ویکی‌تراول» همیشه هم‌راه من بودند.

«ویکی‌تراول» هم مثل دایره‌المعارف آن‌لاین «ویکی‌پدیا» است. بازدیدکنندگان این وب‌سایت‌ها می‌توانند اطلاعات موجود در این وب‌سایت‌ها را تصحیح کنند. کتاب‌های راه‌نمای سفر توسط چند نویسنده و ویرایش‌گر نوشته می‌شود ولی نسخه‌ی انگلیسی وب‌سایت «ویکی‌تراول» دارای بیش از 40000 شرکت‌کننده است که در مورد همه‌ی نکات یک شهر حتا کوچه‌ای که در آن کافه‌ی مورد علاقه‌شان وجود دارد توضیح داده‌اند.

هفت سال است که «ویکی‌تراول» ساخته شده‌ است و در این مدت به اندازه‌ی کافی اطلاعات جمع‌‌آوری کرده است و تقریبن جامع و کامل شده است. به عنوان مثال راه‌نمای سفر به (پاریس – فرانسه) شامل 20000 کلمه است. همین‌طور (پاریس – تگزاس) هم راه‌نمای سفر خود را در این وب‌سایت دارد. در سال 2003 «ایوان پرودرومو» (Evan Prodromou) و «میشل آن جنکینز» (Michele Ann Jenkins) پس از این‌که در سفرشان به جنوب شرق آسیا از یک کتاب راه‌نمای سفر استفاده کردند و مجبور شدند که مسیری طولانی را از میان جنگل طی کنند تا به هتلی برسند که دیگر وجود نداشت، این وب‌سایت را طراحی کردند. «جنکینز» ((Jenkins می‌گوید: «کتاب‌های راه‌نمای سفر هر سه یا پنج سال ویرایش می‌شوند و چون به روز نیستند ایجاد مشکل می‌کنند. مسئله سرگردان شدن ما نیست، بلکه ممکن بود صدها نفر دیگر هم سرگردان شوند.»

آن‌ها پس از طراحی این وب‌سایت در ابتدا از یادداشت‌های سفرشان استفاده کردند ولی طولی نکشید که عده‌ی زیادی شروع به هم‌کاری با این وب‌سایت کردند. «جنکینز» ((Jenkins می‌گوید: «مسافران دوست دارند که اطلاعات سفرشان را در اختیار یک‌دیگر بگذارند و ما این زمینه را فراهم کردیم.»

در حالی که «ویکی‌پدیا» همیشه به دلیل این‌که هر کس می‌تواند اطلاعاتش را ویرایش کند مورد انتقاد بوده است ولی این موضوع برای دنیای سفر نقطه‌ی قوت به حساب می‌آید. این راه‌نمای سفر برای همه اطلاعات مفیدی دارد. برای کسانی که به دلایل تجاری سفر می‌کنند راه‌نمای نقطه‌های شیک شهر و برای جهان‌گردان راه‌نمای بهترین رستوران‌های خیابانی را دارد. شهروندان هر شهر هم می‌توانند نکات خوبی را بگویند به عنوان مثال اگر به مغولستان سفر می‌کنید موش صحرایی نخورید چون ممکن است طاعون بگیرید.

«جنکینز» ((Jenkins و «ایوان پرودرومو» (Evan Prodromou) هنوز با «ویکی‌تراول» هم‌کاری می‌کنند ولی این سایت دیگر به آن‌ها تعلق ندارد. آن‌ها در سال 2006 سایت را به یک گروه اینترنتی که شامل وب‌سایت‌های بزرگ دیگر نیز بود فروختند. تلاش این دو قابل تقدیر است. همه می‌توانند از این وب‌سایت استفاده و اطلاعات آن را اصلاح کنند، و یا حتا راه‌نماها را به‌صورت آن‌لاین بفروشند. آن‌ها «ویکی‌تراول پرس» را راه‌اندازی کردند و راه‌نمای چند شهر را چاپ کردند.

کتاب راه‌نمای هفت شهر (سه شهر دیگر به زودی چاپ می‌شود) توسط «ویکی‌تراول پرس» چاپ شده‌ است چرا که همه‌ی شهرها و همه‌ی مسافران به اینترنت دست‌رسی ندارند. اما این کتاب راه‌نما که به شیوه‌ی سنتی چاپ شده است هر چند ماه ویرایش و اصلاح می‌شود و از آخرین نظرات و نکته‌های موجود در «ویکی‌تراول» استفاده می‌کند.

بازار چاپ و نشر کتاب‌های راه‌نمای سفر به این زودی از بین نمی‌رود. چه آن‌لاین و چه چاپ شده سرعت و در دست‌رس بودن «ویکی‌تراول» مورد تحسین همه‌ی ناشران است. در سفری که من به اروپا داشتم محلی که کتاب راه‌نمای سفر «بلژیک» برای خوردن ماکارونی (هر بشقاب 6.50 دلار) پیشنهاد داده بود در تابستان بسته بود و این «ویکی‌تراول» بود که جایی دیگر را به من پیشنهاد داد و همین‌طور این امکان را فراهم کرد تا بسته بودن این رستوران را به اطلاع بقیه برسانم. «جنکینز» ((Jenkins می‌گوید: «ما یک هدف کاملن مشخص داریم. ما علاقه‌ای به این‌که جهان چگونه باید باشد نداریم بلکه ما علاقه‌مندیم بدانیم که الان چه چیزهایی روی زمین برای مسافران وجود دارد. هیچ‌کس نمی‌تواند بهتر از کسی که قبل از شما به شهری سفر کرده است شما را در مورد آن شهر راه‌نمایی کند.

برگرفته از مجله‌ی تایم

نوشته‌ی«دن فلچر» (Dan Fletcher)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,