Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
حامدکرزی،

«ایران سالی یک یا دو بار به دفترش کمک نقدی می‌کند»

2010 October 27

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

رییس‌جمهوری تاجکستان با شماری از وزرای حکومت‌اش در سفر به افغانستان خواهان افزایش روابط تجاری و فرهنگی میان دو کشور شد. وزرای تجارت، فرهنگ و انرژی افغانستان با همتاهای تاجیکی‌شان نیز در بخش‌های مختلف قراردادهایی را عقد کردند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امام‌علی رحمان رییس‌جمهوری تاجکستان روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با حامدکرزی رییس جمهوری افغانستان در کابل گفت: «اکنون روابط میان افغانستان و کشورش از هر زمان دیگر در بهترین شرایط قرار دارد.»

وی افزود بر قراری امنیت در مرز 1400 کیلومتری و روابط میان دو کشور می‌تواند برای دیگر کشورها نمونه باشد.

آقای رحمان وعده داده که سالانه صد بورسیه طبابت به دانش‌جویان افغانی می‌دهد و در بخش آموزش‌های نظامی نیز افغانستان را هم‌کاری می‌کند.

وی افزود به دلیل هم‌زبانی و فرهنگ مشترک میان دو کشور شرایط آموزش برای دانش‌جویان افغانی در تاجکستان موثریت بیش‌تر دارد.

هم‌چنان حامدکرزی رییس‌جمهوری افغانستان تاجکستان را هم‌سایه محبوب خوانده و نقش این کشور را در تامین ثبات در افغانستان مهم خواند.

آقای کرزی در این کنفرانس گزارش روز گذشته روزنامه نیویارک تایمز را که رییس دفترش را به جاسوسی به ایران متهم کرد بود، به شدت رد کرد.

نیویارک تایمز نگاشته است، حامدکرزی و عمر داوود زی رییس دفترش پول کمک شده ایران را به رهبران جهادی، نمایندگان مجلس و برخی از فرماندهان طالبان تقسیم می‌کند.

آقای کرزی گفت در کشورهای فقیر مانند افغانستان پاسخ وطن‌دوستی چنین اتهامات را در پی دارد و این هزینه‌ی است که هر روز افغان‌ها می‌پردازند.

وی افزود ایران همه ساله یک یا دو بار پنج تا هفت صدهزار یورو به افغانستان کمک می‌کند و این کمک قانونی بوده و در این مورد از ایران سپاس‌گذار است.

به گفته آقای کرزی این اتهامات بر علیه عمر داوودزی رییس دفتر وی به دلیل هماهنگی آقای داوودزی در مورد مسدود شدن کمپنی‌های امنیتی خصوصی می‌باشد که غربی‌ها با آن مخالف‌اند.

سفارت ایران این ادعای روزنامه نیویارک تایمز را شیطنت رسانه‌یی و اتهامات واهی رسانه‌های غربی خوانده است.

با این وجود سخن‌گوی قصر سفید گفته است دریافت پول از سوی حکومت افغانستان از ایران را زیر سوال نمی‌برد، اما به نیت ایران در این کمک‌ها شک دارد و احتمالن آن کشور قصد اعمال نفوذ منفی را دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,