Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
گزارش سیاسی،

«معترضان سیاسی، میکروب یا خس و خاشاک؟»

2010 October 26

سروش/ رادیو کوچه

تنها دو روز پس از اظهارات آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در شهر قم مبنی بر این‌که معترضان سیاسی در ایران میکروب‌های سیاسی و اجتماعی بودند که از سوی دولت واکسینه شدند پایگاه اطلاع رسانی وی طی تحلیلی نوشته است که  منظور رهبر ایران همه منتقدان و معترضان نبوده  و تعمیم دادن و برجسته کردن این عبارت کار «بیگانگان» است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران علی خامنه‌ای در سفر اخیر خود به شهر مذهبی قم که پس از ده سال صورت می‌گرفت طی سخنانی ضمن تجلیل از حضور مردم در انتخابات سال گذشته ایران آن را رفراندوم ملی در ابراز وفاداری و اعتماد به نظام اسلامی دانست و اعتراضات ناشی از آن را فتنه‌گری دشمن خواند. به گفته‌ی رهبر جمهوری اسلامی  فتنه سال 88 کشور را در برابر میکروب‌های سیاسی و اجتماعی واکسینه کرد. این اظهارات با واکنش شدید رسانه‌های داخلی و خارجی و هم‌چنین گروه‌ها و شخصیت‌های برجسته اصلاح‌طلب روبه‌رو شد. به اعتقاد آن‌ها آقای خامنه‌ای مخالفان حاکمیت را میکروب سیاسی خوانده است.

این در حالی است که روز گذشته وب سایت رسمی رهبر ایران طی یک تفسیر از سفر آیت‌اله خامنه‌ای تحت عنوان «بازخوانی برخی سناریوهای رسانه های بیگانه» نوشته است که برخی رسانه‌ها با تاکید بر نکته‌ای مبهم برای طرح تفسیرهای مناقشه‌آمیز، بر کلید واژه «میکروب‌های سیاسی» کوشیدند تا به مخاطبان خود این‌گونه القا کنند که رهبر انقلاب همه منتقدان و معترضان انتخابات را میکروب‌های سیاسی خوانده‌اند، در حالی که ادامه سخنان آیت‌اله خامنه‌ای که هیچ‌گاه از سوی این رسانه‌ها منتشر نشد، این تصور غلط را از بین می‌برد.

به نوشته پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر جمهوری اسلامی بیگانگان تلاش داشته‌اند تا آثار سفر آیت‌اله خامنه‌ای به قم را «خنثا» کنند.

وب‌سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی در حالی به تفسیر سخنان آیت‌اله خامنه‌ای و رد میکروب خواندن معترضان سیاسی از سوی وی را رد می‌کند که روز دوشنبه «جعفر شجونی» عضو جامعه روحانیت مبارز، در گفت‌و‌گویی با روزنامه دولتی «ایران» با اشاره به سخنان رهبر ایران گفت: «میکروب‌های سیاسی فتنه سال گذشته مثلث شوم کروبی، موسوی و خاتمی بودند که البته برخی مسوولان نظام هم با آن‌ها هم‌راهی می‌کردند.»

وی در ادامه سخنان خود افزود: «وقتی فتنه‌ای آغاز می‌شود، برخی افراد پشت نقاب القاب و سابقه خود پنهان می‌شوند اما هرچه که به پیش می‌رود، ماهیت واقعی آن‌ها بیش‌تر مشخص می‌شود.»

به گفته‌ی این روحانی حامی دولت انقلاب مانند قطاری است که افرادی که دارای ناخالصی هستند، در طی مسیر از آن جدا می‌شوند، اما آن قطار بدون هیچ مشکلی به راه خود ادامه می‌دهد.

در جریان حوادث پس از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری ایران میلیون‌ها معترض به نتایج اعلام شده از سوی دولت به خیابان‌ها آمده و نسبت به نتایج اعتراض کردند. در پی این اعتراضات در یک سال و نیم اخیر ده‌ها تن جان خود را از دست دادند. صدها تن مجروح و مضروب شدند و شماری نیز از ترس جان خود به خارج از کشور مهاجرت کردند. هم‌چنین هزاران نفر بازداشت و با محکومیت‌های سنگین روانه زندان شدند.

این در حالی است که به گفته‌ی مسوولان ارشد جمهوری اسلامی تجمعات خیابانی معترضان به نتایج انتخاباتی که از سوی آن‌ها فتنه و اغتشاش‌گری خوانده می‌شد به نحو مطلوبی پایان یافت.

یک هفته پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران محمود احمدی‌نژاد که از سوی شورای نگهبان به عنوان برنده این انتخابات معرفی شده بود در جشنی که در میدان ولیعصر تهران به این مناسبت برپا کرده بود طی سخنانی اعتراض مخالفان دولت را کوچک شمرد و معترضان را «خس و خاشاک» نامید

هر چند که مقام های ایران از ختم غایله پس از انتخابات سخن به میان آوردند اما معترضان از تجمعات حکومتی مانند روز قدس و 22 بهمن برای تجمع و اعتراض استفاده می‌کنند. این تجمعات همواره با بازداشت شمار زیادی از مردم روبه‌رو می‌شود.

موضوع میکروب سیاسی خواندن معترضان از سوی رهبر جمهوری اسلامی و هم‌چنین حملات لفظی و توهین به «محمد خاتمی»، «میر‌حسین موسوی» و «مهدی کروبی» سه رهبر اصلاح‌طلب که از سوی گروه‌های افراطی حامی دولت «سران فتنه» نامیده می‌شوند نخستین بار نیست که صورت می‌پذیرد.

یک هفته پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران محمود احمدی‌نژاد که از سوی شورای نگهبان به عنوان برنده این انتخابات معرفی شده بود در جشنی که در میدان ولیعصر تهران به این مناسبت برپا کرده بود طی سخنانی اعتراض مخالفان دولت را کوچک شمرد و معترضان را «خس و خاشاک» نامید.

این سخنان نیز واکنش شدید بسیاری از مقام‌های اصول‌گرا و اصلاح‌طلب را در پی داشت. علی مطهری نماینده اصول‌گرای مجلس ضمن انتقاد شدید از سخنان احمدی‌نژاد خواستار محاکمه وی به دلیل برهم زدن نظم جامعه شد. هم‌چنین برخی نمایندگان فراکسیون اقلیت نیز در نامه‌ای خطاب به رییس دولت ایران خواستار عذرخواهی رسمی وی از مردم شدند.

هر چند که این واکنش‌ها تغییری در اظهارات محمود احمدی‌نژاد و رسانه‌های حامی وی ایجاد نکرد اما به نظر می‌رسد با واکنش پایگاه‌های اطلاع‌رسانی رهبر ایران و برخی دیگر از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی انعکاس این‌گونه اخبار تاثیر به سزایی در موضع‌گیری آن‌ها در سخن‌رانی‌های بعدی دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,