Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
پنجم آبان - بیست و هفتم اکتبر

«تقویم تاریخ پنجم آبان»

2010 October 27

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 398 پیش از میلاد – «کونون» ادمیرال مشهور آتنی با شماری از افسران دریایی آتن که به ایران پناهنده شده بودند به استخدام نیروی دریایی ایران درآمدند و به تصمیم «اردشیر دوم» شاه وقت از دودمان هخامنشی دراختیار «فرنه باز» ژنرال معروف ایران و فرمانده نیروهای مستقر در غرب و شمال‌غربی شامل مصر، قبرس، فنیقیه و آناتولی قرار گرفتند و به نوسازی ناوگان ایران در اژه و مدیترانه کمک بسیار کردند.
  • 1406 میلادی – «قراه یوسف» رییس ترکمانان قره‌قوینلو تبریز را تصرف کرد. وی از آن پس ظرف 14 سال سراسر شمال غربی ایران از گرجستان تا ساوه را متصرف شد. ترکمانان که از بقایای مهاجمان آن سوی فرارود (ماوراالنهر) به ایران و آسیای غربی بوده‌اند، اینک عمدتن در جنوب‌غربی ترکیه امروز و مناطقی از عراق زندگی می‌کنند.
  • 1291 خورشیدی – «صمصام‌السلطنه» رییس‌الوزرای وقت دستور داد روزنامه‌هایی را که از او انتقاد کرده بودند و یا نوشته بودند که به‌جای کم‌سواد‌های نالایق از تحصیل‌کرده‌های فرنگ‌رفته برای احراز مقامات بالا استفاده شود توقیف و مدیرانشان بازداشت شوند. به این ترتیب بیش‌تر روزنامه‌های تهران توقیف شدند.
  • 1304 خورشیدی – در پی مخالفت دولت وقت به نخست‌وزیری «رضاخان پهلوی» با بازگشت سلطان «احمدشاه» قاجار از اروپا به ایران، از پنجم آبان تظاهرات ضد قاجاریه (طبق یک برنامه از قبل تنظیم شده) نخست در تهران (میدان توپ‌خانه) و سپس شهرهای دیگر برپا شد و تظاهرکنندگان خلع قاجاریه را از سلطنت درخواست داشتند. این تظاهرات تا نهم آبان که طرح نمایندگان مبنی بر خلع قاجاریه به تصویب مجلس رسید ادامه داشت.
  • 1975 میلادی – «رکس استوت» داستان‌نگار آمریکایی 27 اکتبر در 89 سالگی درگذشت. رکس نویسندگی را پیشه تمام وقت خود قرار داده بود و در طول عمر 70 داستان نوشت که بیش‌تر آن‌ها زمینه جنایی – پلیسی دارند.
  • 1449 میلادی – «الغ بیگ» پسر شاهرخ و نوه امیرتیمور (گورکان) که در 1393 میلادی در سلطانیه زنجان به‌دنیا آمده و رصدخانه معروف سمرقند را ساخته که در آن، محل 992 ستاره، شناسایی شده بود در همین شهر درگذشت. وی که از ریاضی‌دانان برجسته قرون وسطا و دانش‌مندان علم فضا‌شناسی به‌شمار می‌رود در سمرقند که در عین حال خود او فرماندارش بود یک دانش‌کده علوم ریاضی تاسیس کرده بود و شصت دانش‌مند علوم ریاضی از جمله «جمشید کاشانی» را برای تدریس در آن و کار در رصدخانه به سمرقند دعوت کرده بود.
  • 1399 میلادی – «مداد» در انگلستان ساخته شد. سال‌ها به جای زغال سنگ، در آن سرب به‌کار برده می شد.
  • ۱۸۵۸ میلادی – «تئودور روزولت» بیست‌و‌ششمین رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در نیویورک متولد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,