Saturday, 18 July 2015
21 March 2023
درپی انتشار اسناد محرمانه توسط ویکی‌لیکس،

«ایران سه ‌آمریکایی کوه‌نورد را ربوده است»

2010 October 27

خبر / رادیو کوچه

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، روز سه‌شنبه در پی انتشار برخی اسناد مربوط به جنگ عراق توسط وب‌سایت ویکی لیکس که در آن جمهوری اسلامی به حمایت از گروه شبه نظامیان شیعه در عراق متهم شده را مشکوک توصیف کرده است.

وب‌سایت گروه ویکی‌لیکس روز جمعه ۲۲ اکتبر حدود ۴۰۰ صد هزار گزارش ارتش آمریکا که تاریخ نگارش آن‌ها به سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ برمی‌گردد را منتشر کرد.

بخشی از این اسناد به ارزیابی ارتش آمریکا از دخالت ایران در عراق در آن سال‌ها مربوط می‌شود که بر اساس آن سپاه پاسداران حمایت‌های زیادی از شبه نظامیان شیعه عراقی کرده است.

منوچهر متکی درباره این اسناد گفته است: «بخشی که به ویژه در مورد اقدامات آمریکا در عراق است بسیار کم‌‌رنگ مطرح شده و اثری از اقدامات غیرانسانی که در عراق انجام شده در آن مشاهده نمی‌شود، درست در آستانه تشکیل دولت عراق منتشر شده و این موضوع کاملن مشکوک به نظر می‌رسد.»

ویکی لیکس از منبع دست‌رسی به این اسناد گزارشی ارایه نداده است.

وزیر امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرد که محققان، مورخان، پژوهش‌گران و سیاست‌مداران زبده در این عرصه چرایی و چگونگی این اقدام و پشت پرده‌های آن را برای افکار عمومی منطقه و جهانیان روشن کنند.

در این اسناد آمده است که سه آمریکایی که ایران آن‌ها را سال گذشته به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران دستگیر کرد، در حوالی مرز توسط ماموران ایرانی ربوده شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd6400272 revatio cost deltasone adalat tablets augmentin 625 mg elocon online