Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
گزارش سیاسی- به دنبال خروج شرکت‌های نفتی از ایران

«ایران، حاشیه‌ای ناامن برای سرمایه‌گذاری نفتی»

2010 October 28

سروش / رادیو کوچه

در پی افزایش فشارها و تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران باز هم انصراف شرکت‌های نفتی خارجی از حضور و فعالیت در ایران  به یک موضوع بحث برانگیز تبدیل شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه شرکت «بریتیش پترولیوم» اعلام کرد که از هم‌کاری با ایران انصراف خواهد داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این شرکت بریتانیایی که قرارداد مشترکی با شرکت نفت ایران در خصوص اکتشاف و استخراج گاز منعقد کرده بود ضمن  اعلام انصراف علت آن را تبعات اجرای مقررات تحریم نفتی ایران عنوان کرده است. شرکت نفتی «بی‌پی» هم چنین اعلام کرده است که از تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی در فرودگاه‌های خارجی خودداری می‌کند.

این برای چندمین بار است که یک شرکت نفتی خارجی علی‌رغم بستن قرارداد از ادامه هم‌کاری و فعالیت به دلیل تحریم‌ها انصراف می‌دهد. پنج‌شنبه گذشته شرکت توسعه نفتی «اینپکس» ژاپن اعلام کرد که از پروژه میدان نفتی آزادگان ایران خارج خواهد شد. این شرکت که پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان در غرب اهواز را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرده بود تا‌کنون به میزان ۱۵۳ میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کرده ‌است.

انصراف شرکت اینپکس در حالی صورت می‌گرفت که یک روز قبل «رامین مهمان‌پرست» سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در خصوص احتمال خروج ژاپن از پروژه میدان نفتی آزادگان گفته بود که ژاپن حاضر به ترک منطقه آزادگان نیست، زیرا می‌داند در صورت کنار کشیدن از این حوزه کشورها و شرکت‌های دیگر این سهم را اشغال می‌کنند. با افزایش فشارها و تحریم های  غرب علیه جمهوری اسلامی،  بسیاری از کشورها به طور جداگانه دست به تحریم و اعمال فشار بر روی ایران زدند.

ایران و غرب مدت‌هاست بر سر مسئله هسته‌ای همواره اختلاف نظر دارند و سران کشورهای غربی می‌گویند که ایران در پوشش فعالیت‌های هسته‌ای خود اقدام به ساخت بمب هسته‌ای کرده است. ادعایی که سران جمهوری اسلامی آن را رد می‌کنند.

این در حالی است که به دلیل عدم هم‌کاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون شش قطع‌نامه تحریمی علیه این کشور صادر شده است و آمریکا و برخی از کشورها نیز دست به تحریم‌های جداگانه‌ی دیگری زده‌اند و برخی افراد و شرکت‌ها را تحریم کرده‌اند.

به گفته‌ی کارشناسان این امر سبب شده که بسیاری از شرکت‌های خارجی که در ایران فعالیت می‌کردند از ادامه فعالیت انصراف دهند. از سوی دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی با انتقاد از اقدام کشورهای تحریم‌کننده اعلام کردند که این کار مشکلی برای این کشور ایجاد نخواهد کرد.

شهریور ماه سال جاری «منوچهر آقانژاد» مدیر عامل شرکت صنایع پالایش نفت ایران اعلام کرده بود که تحریم علیه ایران هیچ خللی در روند رو به رشد ایران ایجاد نخواهد کرد و با اجرای طرح افزایش ضربتی تولید بنزین به زودی خودکفا می‌شود

محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران بارها در سخن‌رانی‌های خود گفته است که ایران از تحریم‌ها استقبال می‌کند چون به واسطه آن دانش مردم بالاتر رفته و می‌توانند در بخش‌های مختلف خودکفا شوند. به گفته‌ی احمدی‌نژاد هم‌اکنون واردات بنزین به‌طور کامل قطع شده و ایران بنزین مصرفی روزانه خود را در داخل کشور تولید می‌کند. بر اساس آمارها ایران با واردات ۲۵ میلیون لیتر که حدود ۳۵ تا 40 درصد مصرف بنزین کشور را تشکیل می‌دهد دومین وارد‌کننده بزرگ بنزین در دنیا است.

شهریور ماه سال جاری «منوچهر آقانژاد» مدیر عامل شرکت صنایع پالایش نفت ایران اعلام کرده بود که تحریم علیه ایران هیچ خللی در روند رو به رشد ایران ایجاد نخواهد کرد و با اجرای طرح افزایش ضربتی تولید بنزین به زودی خودکفا می‌شود.

به گفته‌ی آقای آقانژاد ایران در صورت نیاز ظرف مدت یک هفته می‌تواند تولید بنزین را ۲۰ میلیون لیتر افزایش داده و در این زمینه خودکفا شود. به‌نظر می‌رسد موضوع اعمال فشار و تحریم‌های افزایشی غرب علیه ایران از یک‌سو و هم‌چنین سخنان مقام‌های ایران در مجامع بین‌المللی از سوی دیگر سبب شده که بسیاری از شرکت‌ها حاشیه ناامنی را برای ادامه فعالیت و سرمایه‌گذاری در ایران تصور کنند و با وجود قراردادهای امضا شده و یا پرداخت خسارت بازهم  اقدام به انصراف از ادامه فعالیت‌های خود کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,