Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
دانش‌جویان طرف‌دار حقوق شهروندی در ایران،

«نامه سرگشاده گروهی از دانش‌جویان ایرانی به اوباما»

2010 October 28

منبع: وبلاگ یو سی اس دی فیری ایران

دانش‌جویان طرف‌دار حقوق شهروندی در ایران با هم‌راهی تشکل‌های دانش‌جویی در دانش‌گاه کالیفرنیا- سن‌دیگو، انجمن دانش‌جویان ایرانی دموکرات در دانش‌گاه جورج واشنگتن و هم‌بستگی دانش‌جویان ایرانی در آمریکا، دانش‌گاه برکلی کالیفرنیا با صدور نامه‌ای سرگشاده خواستار حمایت و کمک دولت آمریکا برای بررسی نقض حقوق بشر در ایران شدند تا سازمان ملل متحد برای فرستادن نمایندگان ویژه به ایران جهت یک ماموریت حقیقت‌یاب در مورد نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران اقدام نماید. لازم به ذکر است در طول سال گذشته رژیم فعلی به‌طور سیستماتیک مواد متعدد از قانون اساسی خود، که تضمین کننده حق آزادی بیان و اجتماعات است، را نقض کرده است.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای رییس‌جمهوری، در پیام نوروزی سال ۲۰۱۰ خود فرمودید که «ما (آمریکا) متعهدیم تا برای حقوق جهان‌ شمول تمامی افراد بشر ایستادگی کنیم». تعهد شما ریشه در اصول بنیادینی دارد که این کشور بر آن بنا شده و آوای آن در اعلامیه استقلال آمده است که تمام مردان و زنان در سراسر جهان دارای حق «زندگی، آزادی و تلاش برای خوش‌بختی» می‌باشند.

این اصول بنیادین حقایق غیر قابل انکاری هستند که ایالات متحده را از بدو تاسیس در مسیر عدالت و حقوق جهانی برای همه مردم، راه‌نمایی کرده است. آقای رییس‌جمهوری، ما از شما به عنوان رهبر این کشور و برنده جایزه صلح نوبل می‌خواهیم تا با یک‌دلی با توجه به این اهداف در مواجه با رژیم جمهوری اسلامی در ایران اقدام کنید. ما از دولت آمریکا درخواست داریم که از تهدید به جنگ و تحریم علیه مردم ایران فاصله گرفته و مشوق آن‌ها در ساختن دموکراسی درونی باشد.

گام‌های مهم دیگر برای ساختن ارتباط بهتر میان مردم آمریکا و ایران عبارتند از حذف محدودیت‌های اینترنتی و تکنولوژی رسانه‌ای تحمیلی از خارج، حمایت از نرم افزارهای ضد فیلترینگ، تسهیل سفر برای شهروندان ایرانی به ایالات متحده و تغییر سیاست روادید تک ورودی برای دانش‌جویان ایرانی

ایرانیان در سراسر جهان عمیقن نگران و خجالت‌زده از نقض مداوم کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشر، هم‌چنین حقوق شهروندی تضمین شده در قانون اساسی فعلی، توسط رژیم جمهوری اسلامی هستند. بر این اساس، ما از شما می‌خواهیم تا از قدرت آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل بهره جسته و از دبیرکل آن آقای «بان‌کی‌مون» و کمیسر عالی حقوق بشر خانم «ناوانتم پیلای» خواسته شود تا برای فرستادن نمایندگان ویژه به ایران جهت یک ماموریت حقیقت‌یاب در مورد نقض حقوق بشر توسط رژیم اقدام نمایند. به ویژه، از سازمان ملل متحد می‌خواهیم تا وضعیت زندانیان و ادعاهای شکنجه و یا سایر مجازات‌های بی‌رحمانه و غیر معمول را بررسی کرده و با ملاقات با اعضای کانون وکلای ایران، در مورد محدودیت‌های آن‌ها در دفاع از موکلین‌شان گزارشی تهیه شود. در طول سال گذشته رژیم فعلی به طور سیستماتیک مواد متعدد از قانون اساسی خود، که تضمین کننده حق آزادی بیان و اجتماعات است، را نقض کرده است.

آقای رییس جمهور، ما معتقدیم تنها راهی که ایالات متحده می‌تواند به مردم ایران کمک کند و هم‌زمان منافع امنیتی خود را به بهترین وجه تامین نماید، توجه به نقض حقوق بشر است و نه مسئله هسته‌ای. بنابراین، ما ضمن ستایش از تحریم‌های اخیر دولت شما علیه متجاوزین به حقوق بشر در ایران از شما می‌خواهیم نسبت به گسترش اقدامات تنبیهی علیه افراد بیش‌تری که در نقض حقوق بشر دخالت دارند، اقدام کنید.

گام‌های مهم دیگر برای ساختن ارتباط بهتر میان مردم آمریکا و ایران عبارتند از حذف محدودیت‌های اینترنتی و تکنولوژی رسانه‌ای تحمیلی از خارج، حمایت از نرم افزارهای ضد فیلترینگ، تسهیل سفر برای شهروندان ایرانی به ایالات متحده و تغییر سیاست روادید تک ورودی برای دانش‌جویان ایرانی. دانش‌جویان ایرانی که به ایالات‌متحده آمده‌اند، به‌علت این که آمریکا هیچ سفارت‌خانه‌ای در کشورشان ندارد فشارهای فراوانی را به دلیل سیاست روادید تک ورودی تحمل می‌کنند. اگر به دانش‌جویان ایرانی فرصت بیش‌تری برای سفر به کشور خود اعطا شود، آن‌ها می‌توانند نقش بسیار موثری در پیش‌برد تفاهم و گفت‌وگو میان دو ملت بازی کنند.

در پایان، بر اهمیت شناخته شدن آمریکا در سرتاسر جهان به عنوان مدافع واقعی حقوق بشر برای همه مردم تأکید داریم. در طول سالیان، اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران نهایت احترام خود را به آمریکایی‌ها ابراز داشته‌اند. ما از شما می‌خواهیم تا در این زمان سخت، با تمرکز بر نقض حقوق بشر در سرزمین مادریمان، در کنار مردم قرار گیرید.

با احترام فراوان،

دانش‌جویان طرف‌دار حقوق شهروندی در ایران دانش‌گاه کالیفرنیا- سن دیگو

تشکل‌های امضا کننده: انجمن دانش‌جویان ایرانی دموکرات در دانش‌گاه جورج واشنگتن

هم‌بستگی دانش‌جویان ایرانی در آمریکا، دانش‌گاه برکلی کالیفرنیا

متن انگلیسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,