Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
ششم آبان - بیست و هشتم اکتبر

«تقویم تاریخ ششم آبان»

2010 October 28

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1333 خورشیدی – محکمه تجدیدنظر نظامی تهران حکم اعدام دکتر «حسین فاطمی» وزیر امورخارجه دولت دکتر مصدق را تایید کرد و این حکم به اجرا درآمد. دکتر فاطمی بارها صریحن و با به‌کار بردن واژه‌هایی تند از محمدرضا شاه و بستگان او انتقاد کرده بود و به همین جهت، شاه توصیه مشاهیر و روحانیون اصفهان برای دادن تخفیف مجازات به او را نپذیرفته بود. انتقادهای دکتر فاطمی از شاه و نظام سلطنتی در مقالات روزنامه باختر امروز منعکس می‌شد که ناشر آن دکتر فاطمی بود.
  • 1335 خورشیدی – امروز زادروز «محمود احمدی‌نژاد» ششمین رییس‌جمهوری ایران و رییس‌جمهوری کنونی این کشور است. وی هم‌چنین نخستین استاندار اردبیل بوده‌ است. وی در موقعیت شهردار تهران در انتخابات نهم ریاست‌جمهوری ایران شرکت کرد و در ۳ تیر ۱۳۸۴ در دور دوم از این دوره با کسب ۱۷ میلیون رای در انتخابات ریاست‌جمهوری، پیروز شد.
  • 1704 میلادی – «جان لاک» فیلسوف تجربه‌گرای انگلیسی درگذشت. بر پایه افکار او اعلامیه استقلال ایالات متحده نوشته شده و علوم سیاسی و فلسفه سیاسی شکل گرفته است. به باور لاک، هر فکر ـ عقیده و دانش ناشی از تجربه است. او می‌گوید که بشر طبیعتن دارای حقوق و تکالیفی است و این حقوق عبارتند از: «حق حیات، حق آزادی و حق مالکیت».
  • 1636 میلادی – «دانش‌گاه هاروارد» در کمبریج «ماساچوست» تحت نام کالج «جان هاروارد» تاسیس شد که نخستین موسسه آموزش عالی آمریکا است.
  • 1886 میلادی – پرده‏برداری از مجسمه آزادی در ورودی بندر نیویورک. مجسمه آزادی که امروزه سمبل ایالات متحده آمریکا محسوب می‏شود در سال 1886 با کمک مردم فرانسه توسط «آگوست بارتولدی» مجسمه‌ساز معروف فرانسوی ساخته شد و از طرف فرانسویان به مناسبت یک‏صدمین سال‌گرد استقلال آمریکا به ایالات متحده اهدا شد. فرانسویان با ساختن این مجسمه قصد داشتند اعتراض خود را به فشار و سرکوبی که در فرانسه آن زمان تحت سلطه رژیم ناپلئون سوم وجود داشت، نشان دهند.
  • 1900 میلادی – 28 اکتبر روزی است که «ماکس مولر» (فردریخ ماکس میولر)» شرق‌شناس شهیر آلمانی درگذشت. وی که در سال 1823 به‌دنیا آمده بود 77 سال عمر کرد. مولر درباره زبان سانسکریت، هندوئیسم و مهاجرت آریایی‌ها (آرین‌ها) تحقیق فراوان کرد و ریشه و خویشاوندی زبان‌های آریایی (از جمله آلمانی ، پارسی و انگلیسی) را به دست آورده است.
  • 1904 میلادی – «انگشت‌نگاری» برای تشخیص هویت رسمیت یافت که از دهه آخر قرن بیستم آزمایش DNA وسیله دیگری برای تشخیص هویت شده و بعد از خواندن اعضای ظاهری بدن توسط رایانه بر آن دو اضافه شده است.
  • 1929 میلادی – برای نخستین بار یک نوزاد در هواپیمای در حال پرواز (برفراز فلوریدای آمریکا) به دنیا آمد و از آن پس سوار شدن بانوان حامله در هواپیما دارای ضابطه شد.
  • ۱۹۵۵ میلادی – «ویلیام هنری گیتس سوم» مشهور به «بیل گیتس» مدیر شرکت مایکروسافت، در شهر سیاتل به‌دنیا آمد.
  • ۲۰۰۷ میلادی – «کریستینا فرناندز» نخستین زن آرژانتینی است که با پیروزی در انتخابات سراسری، به سمت ریاست جمهوری این کشور می‌رسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,