Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
به بهانه زادروز «بیل گیتس»

«روزنگاشت/ مردی با آرزوهای بزرگ»

2010 October 28

محبوبه‌شعاع / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌هشتم اکتبر برابر با زادروز «بیل گیتس»، رییس و موسس شرکت «مایکروسافت» است. بیل در دنیا به‌‌عنوان بنیان‌گذار تحول در رایانه‌های شخصی بسیار مشهور است. او و همسرش «ملیندا»، در سال 2000 موسسه خیریه‌ای را با سرمایه‌ نزدیک به سی میلیارد دلار ایجاد کردند تا فعالیت‌های بشردوستانه را در زمینه‌های بهداشت جهانی و آموزش حمایت کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«بیل گیتس» با نام کامل «ویلیام هنری گیتس سوم» در بیست و ‌هشتم اکتبر سال ۱۹۵۵ در «سیاتل»، مرکز ایالت واشنگتن «آمریکا» به دنیا آمد. گیتس در خانواده‌ای به‌دنیا آمد که از تاریخی غنی در تجارت و سیاست و خدمات اجتماعی سرشار بود. پدرش «ویلیام هنری گیتس دوم» وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل بود و مادر او آموزگار مدرسه و یکی از اعضای هیت مدیره «یونایتد وی اینترنشنال» بود که در امور خیره نیز فعالیت داشت.

گیتس در مدرسه شروع به تحصیل کرد. سپس به علاقه خود به نرم‌افزار پی‌برد و برنامه‌نویسی را در سن سیزده سالگی شروع کرد و در همین زمان بود که هسته اولیه «مایکروسافت» شکل گرفت.

در سال ۱۹۷۳ گیتس وارد دانش‌گاه هاروارد شد و با «استیو بالمر» مدیر اجرایی در حال حاضر مایکروسافت آشنا شد. در هاروارد گیتس نسخه‌ای از زبان برنامه‌نویسی بیسیک را برای اولین میکروکامپیوتر نوشت.

در سال دوم دانش‌گاه را رها کرد تا تمام انرژی خود را صرف مایکروسافت کند. شرکتی که او در سال ۱۹۷۵ با دوست دوران کودکی خود «پل آلن» تاسیس کرده ‌بود بر این باور استوار بود که کامپیوتر به وسیله‌ای ارزش‌مند بر روی هر میزی و در هر خانه‌ای تبدیل خواهد شد. آن‌ها شروع به ساخت نرم‌افزار برای کامپیوترهای خانگی کردند.

او در سال 1995 کتابی به‌نام «راهی به سوی آینده» منتشر کرد که برای هفت هفته متوالی حایز رتبه اول در روزنامه نیویورک تایمز شد. و در سال ۱۹۹۹، کتاب «تجارت به سرعت تفکر» را نوشت، کتابی که نشان می‌دهد کامپیوتر چگونه می‌تواند در تجارت و کسب و کار مشکلات کاربران را حل کند.

این کتاب به بیست‌و‌پنج زبان ترجمه شده ‌است و در بیش از شصت کشور موجود است و در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌ها در روزنامه «نیویورک تایمز»، «یو اس ای تودی»، «وال استریت ژورنال» و «فروش‌گاه اینترنتی آمازون» قرار گرفت.

گیتس تمام منافع حاصل از دو کتاب خود را به موسسات غیرانتفاعی که استفاده از تکنولوژی در آموزش و افزایش مهارت‌ها را حمایت می‌کردند اختصاص داده‌ است. بشر دوستی در نزد او از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیل گیتس و همسرش

گیتس در ژانویه ۱۹۹۴ میلادی با «ملیندا فرنچ» از کارمندان مایکروسافت ازدواج کرد. این زوج دارای سه فرزند هستند. او و همسرش «ملیندا»، در سال 2000 موسسه خیریه‌ای را با سرمایه نزدیک به سی میلیارد دلار ایجاد کردند تا فعالیت‌های بشردوستانه را در زمینه‌های بهداشت جهانی و آموزش حمایت کنند با این امید که در قرن بیست و یکم تمام مردم دنیا به آموزش و بهداشت دست‌رسی داشته باشند.

این موسسه مبلغ حدود چهار میلیارد دلار به بهداشت جهانی، دو میلیارد دلار به توسعه آموزش در مناطقی که سطح درآمد مردم پایین است، اهدا کرده، که در آمریکا و کانادا به صورت اهدا کامپیوتر و دست‌رسی به اینترنت برای همگان در کتاب‌خانه‌های عمومی بوده است.

خانه بیل گیتس یکی از مدرن‌ترین و گران‌ترین خانه‌های جهان است. بر طبق برآورد مجموعه خانه و زمینش معادل ۱۲۵ میلیون دلار ارزش دارد و مالیات آن در حدود یک میلیون دلار در سال می‌باشد. در بین دارایی‌های وی، مجموعه‌ای از نوشته‌های «لئوناردو داوینچی» موجود است که او در سال ۲۰۰۴ به مبلغ نزدیک به سی و ‌یک  میلیون دلار در یک حراجی خریداری کرده‌ است.

شرکت مایکروسافت درآمدی حدود چهل میلیارد دلار در پایان سال مالی ۲۰۰۵ داشته ‌است و در حدود ۶۱ هزار نفر کارمند در بیش‌تر از ۱۰۲ کشور جهان دارد.

نمایی از محوطه منزل بیل گیتس

در پانزدهم ژوئن سال ۲۰۰۶ شرکت مایکروسافت اعلام کرد که در ماه جولای ۲۰۰۸ بیل گیتس از کار روزمره شرکت به منظور صرف زمان بیش‌تر در کار سلامت جهانی و آموزش در بنیاد بیل و ملیندا کنار خواهد رفت.

اما بعد از ماه جولای ۲۰۰۸ بیل دوباره به‌ عنوان مدیر شرکت مایکروسافت و مشاور پروژه‌های توسعه کلیدی مایکروسافت باز خواهد گشت. دو سال فرصت لازم برای جابه‌جایی تضمینی بر جابه‌جایی آرام و با برنامه‌ای در وظایف روزانه بیل گیتس خواهد بود.

بیل گیتس در دنیا به‌عنوان بنیان‌گذار تحول در رایانه‌های شخصی بسیار مشهور است. نحوه تجارت وی به دلیل این‌که قدرت رقابت را از رقیبان سلب کرده ‌است همواره مورد انتقاد بوده‌ است و در زمان‌هایی نیز از او به این دلیل شکایت شده‌ است.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,