Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
با عنوان سفیر حسن نیت یونیسف در ایران

«پیام مهتاب کرامتی به مناسبت روز کودک»

2009 October 08

16 مهرماه روز جهانی کودک نام‌گذاری شده‌است. «مهتاب کرامتی» هنرپیشه سینما که یکی از افرادی‌است که در ایران به عنوان سفیر حسن نیت یونیسف با این سازمان هم‌کاری می‌کند.

او در پیامی به مناسبت روز جهانی کودک امسال می‌گوید: «کودکان در کنار ما بزرگ می‌شوند، می‌خندند، می‌گریند، بازی می‌کنند و یاد می‌گیرند. همه بزرگترها خوب می‌دانند که مسوولند به بچه‌ها یادبدهند اما در حین یاد‌دادن گاهی اوقات فراموش می‌شود که کودکان منفعل نیستند. کودکان نیز فکر می‌کنند، احساس دارند و می‌خواهند نظر بدهند…  همه این موارد ارزش این را دارند که شنیده‌شوند، در مورد آن‌ها اندیشیده شود و در رابطه هرروزه با کودکان جدی گرفته‌شوند.

20091008-cul-mahtabkeramatiunicef

یونیسف ایران امسال شعار «به کودکان گوش‌دهیم» را انتخاب‌کرده که به ما یادآوری کند که کودکانمان باید درباره آن‌چه زندگی آن‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، نظر بدهند و مشارکت کنند.

مسئله فقط نظر‌دادن نیست، ایده‌های کودکان باید موثر باشد. کودکان باید بتوانند در روند تصمیم‌سازی برای زندگیشان، به تناسب سنشان سهیم باشند.

چنین کاری نیازمند تغییر است. این تغییر نیازمند یک تغییر بزرگ‌تر در نگرش بزرگ‌ترها در خانه، مدرسه و هر محیط دیگر مربوط به کودکان است. همگی ما باید تمرین‌کنیم تا فقط با کودکان حرف نزنیم بلکه به حرف‌های آن‌ها هم گوش بدهیم. گرچه قدم‌های اولیه ممکن‌است سخت باشد اما مطمئنن متضمن نتیجه‌ای است که نه تنها به نفع کودکان بلکه به نفع همه افراد جامعه است.

از همین امروز می‌شود شروع کرد. وقتی نوجوانان «غر» می‌زنند و «ناراضی» اند، درواقع می‌خواهند با ما صحبت کنند. می‌خواهند آرزوها، امیدها و احساساتشان را به ما منتقل کنند. آن‌ها حق دارند که درمورد زندگی خودشان حساس باشند، نظر بدهند و بخواهند که نظر آن‌ها جدی گرفته شود. لحظه‌ای تامل کنیم و … به کودکان گوش دهیم!»

«یونیسف» سفیرانش را از میان افراد مشهور کشورهای مختلف برای دوره‌های دو‌ساله انتخاب می‌کند که این دوره درصورت تمایل سفیر تمدید می‌شود. سفیر‌بودن برای یونیسف کار سختی است و مسوولیت‌های سنگینی را بردوش افراد مشهور قرارمی‌دهد. یک سفیر باید در برنامه‌های مختلف یونیسف که با هدف حمایت از کودکان، نوجوانان و زنان اجرا می‌شود، شرکت کند و سفرهای زیادی را انجام دهد.  یونیسف در ایران تا کنون دو سفیر صلح داشته‌است. «علی دایی» فوتبالیست، که در فاصله سال‌های 1997 تا 1999 با این عنوان فعالیت کرد و «مهتاب کرامتی» بازیگر سینما، که از سال 85 سفیر شده‌است.

کرامتی پیش از پیوستن به یونیسف فعالیت‌هایی را در زمینه های خیریه داشت. وی چندسالی نیز با برنامه یونیسف برای مبارزه با ایدز در ایران هم‌کاری کرده‌است و در این زمینه فعالیت‌های موثری را انجام داد. و پس از آن بود که درخواست او برای فعالیت با عنوان سفیر صلح و دوستی یونیسف پذیرفته‌شد.

یکی از ماموریت‌های کرامتی برای یونیسف که در جهت اجرایی‌شدن آن تلاش کرد، هم‌کاری برای ساخت مدرسه در لبنان و کمک به دانش آموزان لبنانی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|